Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobrý den, mám děti. Tak co se k nám hlásíte o práci? Mazejte po svých. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.11.2018
Dobrý den, mám děti. Tak co se k nám hlásíte o práci? Mazejte po svých. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Tak tihle všichni můžou sedět doma a neharcovat se do kanceláří

Jak skloubit rodinu a práci. Jde to. Hezky podle notiček kapitalismu. Odsunout rodinu na vedlejší kolej a dělat a dělat a dělat. Ale jak skloubit lásku k rodině s prací? To už prakticky nejde. Pracovní trh je vybudovaný tak, aby rodina šla naprosto stranou. Dítě odložit do jeslí, školky a školy. Nechávat je co nejdéle to jde v družině. Upozadit rodinu, vyzdvihovat práci. Smysl by to mělo obráceně, ale to dost dobře nejde. Alespoň podle kšeftů, na kterých frčí pracovní trh.

A to je také protirodinná politika státu, který nenutí firmy, aby svou touhu po výdělku ovlivnily pozitivní diskriminací rodičů. Jasně, jsem pro to, aby stát regulacemi zasahoval do soukromého sektoru, když to má prokazatelné pozitivní dopady na celou společnost.

Turnusoví rodiče

Kdysi jsem se mihl prací v nadnárodní nábytkářské firmě IKEA. Můj kolega mi vyprávěl, jak to mají s manželkou a dětmi. S manželkou pracují na turnusy proti sobě. Manžel má dlouhý týden, manželka krátký. Pak se vystřídají. Dvanáctihodinové směny, pak ještě jeden poloviční úvazek na víkendy. Jinak by účty nepoplatili a šli by pod most. Rodiče se potkávají sporadicky, na starost má děti vždy jen jeden z nich. A nikomu to nepřijde šílené? Rodiče i děti v této rodině zažívají jen nekonečný boj o život. Musíme makat, jinak nepřežijeme. Ale až do takové absurdity?

Zabití rodiče

Naše šéfredaktorka potkala své dva známé, těžce přes třicet let jim bylo. A na dotaz, jestli už mají děti, pán odpověděl – jsme jeden plat od bezdomovectví. A to oba pracují na poměry v dobré práci, s ucházejícím platem. Dítě neplánují vůbec, protože si ho do té nejistoty nedovolí donést. Přitom by dítě chtěli. Ale práce jim to nedovolí. Jsou jeden plat od bezdomovectví. A přeci do něčeho takového nepřivedou další lidi, kteří by na nich byli závislí.

Víkendové matky i otcové

A co střední třída v České republice? Práce od rána do noci. Dítě odevzdané v péči státních nebo soukromých institucí. Nekonečné kroužky, hlídání, odsouvání dítěte na vedlejší kolej. Nechť dítě vychová internet a jeho konzumně plytká podoba. Případně pak nějaká paní na hlídání, ať už soukromá, nebo ta, kterou dodá stát.

Firmy, které jsou vhodné pro rodiče

Tady můžeme rovnou odstřelit dělné profese. Lidé ve fabrikách mají směny a starejte se. K rodinám a rodičovství přátelské firmy a společnosti jdou vstříc většinou manažerským profesím. Profesím, kde si firma váží, že odborníka získá a udrží si ho. Tam pak nabízí výjimečný benefit (jak oni tomu říkají) ve formě home office. Prostě – čekáte opraváře? Můžete, výjimečně, jít domů a práci dělat z domova. Onemocnělo vám dítě? No, dobře, výjimečně můžete dělat z domova. Chvíli, pak zase kalupem do kotce v kanceláři.

Ale i tady bych viděl velké nedostatky a zastaralost přístupu k zaměstnancům i práci všeobecně. Internet není šikovný jen pro to, že můžete sledovat online přenos z Ameriky a neplatit za to krvavé peníze. Přes internet může jet i podstatná část práce. A do samotného zaměstnání může zajít zaměstnanec jen na porady. Jednou, dvakrát měsíčně. A bylo by to mnohem, mnohem efektivnější. Lidé by byli spokojenější, rodiny by byly stmelenější a šťastnější. Stačil by jediný požadavek na zaměstnance – to, co by sis odseděl v práci, si budeš muset odsedět doma. Jako má zaměstnanec splnit normu 180 hodin měsíčně, tak ji budeš muset splnit i ty. Případně, pokud by se nejela hodinovka, tak odpracovat tolik práce, kolik jí je třeba udělat. Home office je pro mnoho a mnoho profesí budoucností. A ta firma, která to první uslyší, a začne se na to zaměřovat, ta získá konkurenční výhodu. Tak proč s tím nezačít už teď?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace