Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nenasytnost Francie už došla vrcholu, budou padat hlavy? A jak to souvisí se zdražením elektřiny u nás? Komentář Štěpána Chába

komentář 29.11.2018
Nenasytnost Francie už došla vrcholu, budou padat hlavy? A jak to souvisí se zdražením elektřiny u nás? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook / ČEZ

Popisek: ČEZ, ilustrační foto

17. listopadu jsme s napětím čekali, jestli dojde v Praze k větším rozbrojům, k nějaké pěkné majdanizaci. Nedošlo, křiklouni se sešli v počtu menším než malém, zakřičeli svou rok co rok se opakující písničku a šli domů. To ve Francii náš svátek svobody a demokracie nevědomky oslavili bouřlivěji. V protestech se tam sešlo 280 000 lidí. A ne, neprotestovali proti Babišovi, jako ti u nás, protestujícím ve Francii šlo o něco trochu jiného, i když ne zase tolik jiného.

Emmanuel Macron před samotnými protesty oznámil, že skokově zdraží pohonné hmoty. A tím všechny protesty nastartoval. Z vlastní povahy obyvatel České republiky jsem si poklepal na čelo – protestovat kvůli zdražení benzínu? V té Francii jsou schopní jít do ulic vážně kvůli každé prkotině. V České republice po oznámení zdražování se zdravě nakrknout, vyzuřit se na internetu a táhnout dál, močálem černým. Se snahou z toho nějak vlastními silami vybřednout.

Vzbouřená střední třída

Pokud se vzbouří chudí nebo kovaní levičáci s Molotovem v ruce, je všechno v cajku. Není co řešit. Vyblbnou se, uklidí se po nich a jede se dál. Nikdo je nebere příliš vážně. Ale ve Francii povstala střední třída. Tedy lidé, kteří si prací dokáží na svůj život vydělat a užít si to. Jádrem protestů ve Francii není jen zvýšení cen pohonných hmot, ale celkové rozčarování z toho, že Francouzi už tu svou státní hydru nezvládají živit. A to ani z pozice střední třídy, která začíná mít zkratka problém všechno uplatit a vyžít. Je to počátek nespokojenosti, která sahá až ke kořenům společnosti. Ale hlavní myšlenkou dne je, že Francouzi vlastně protestují proti ekologickému fanatismu, který vede zemi do většího a většího finančního závazku. Zvýšení cen pohonných hmot vyplývá z Pařížské dobody o klimatu. Macron se tak snaží splnit absurdní požadavky dohody ke snížení emisí. A snaží se tím, že udělá z jízdy autem vlastně kratochvíli pro bohaté. Macron sníží emise, ale za cenu destrukce společnosti. A tady jde vidět, kam až fanatismus může zajít. Obzvláště fanatismus zaštiťovaný státy a vrcholnými politiky. 

A v tom je tento protest, který pokračuje od 17. listopadu bez přerušení, jiný. Doposud to ve Francii byly prakticky jen protesty odborů různých profesí nebo radikální levice. Železničáři chtěli přidat, nejely vlaky, doktoři chtěli přidat, nemocnice jely ve sníženém režimu, levicoví mladíci se chtěli vyblbnout, tak prostě zapálili pár aut. A tak podobně. Teď protestuje střední třída nad tím, že se nechtějí stát chudými, tedy spodní třídou. Heslem je vlastně jediné: Začínáme být chudí a nelíbí se nám to. Uvidíme, jestli se protesty změní v něco většího, nebo jestli se Macronovi podaří něčím protestující uplatit. Ve volbách do Evropského parlamentu ovšem Macronova strana rozhodně podstatně ztratí. 

Zdražení elektřiny

Nás čeká od nového roku skokové zdražení elektřiny. Nejdříve psali o stovkách korun ročně, teď už píší o tisících korun ročně. Zkrátka se zdraží elektřina. A já, věren české povaze, nepřemýšlím nad tím, jak půjdu křičet na Václavák, ale jak se zbavit bojleru, který žere nejvíc. A už se rozhlížím po lázeňských kamnech. Máte-li za odvoz, napište. Beru všemi deseti.

Co stojí za zdražováním?

Z ČEZu tvrdí, že za zdražováním elektřiny stojí vyšší spotřeba a silnější kupní síla zákazníků. A také nejistota ze strany vývoje energetiky ve Francii a Německu. A obzvláště Německo je pro nás kamenem úrazu. Zelená polofašistická politika Německa prosadila rušení uhelných i jaderných elektráren a plošné zavádění výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. V Německu tak narůstají nestabilní zdroje elektřiny, které produkují jen podle počasí. A zároveň výrazně ubývají zdroje stabilní, tedy uhlí a jádro. „Další zvyšování cen by mělo nastat ke konci příštího roku. Ovšem ceny porostou dlouhodobě, protože kolem let 2021 až 2022 bude na trhu nedostatek elektřiny v důsledku odstavení jaderných elektráren v Německu,“ řekl pro server Novinky analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Obnovitelné zdroje jen zdražují elektřinu a uvádějí trh s energiemi do neustálé nejistoty. 

A kam že se to Německo otočí, když se mu přestanou točit větrníky a sluníčko si vezme od Říše oraz, protože už se na tu hrůzu nemůže dívat (k čemuž dochází, mimo jiné, každý večer)? No přeci do okolních států. Ovšem tady jsme na ráně nejvíc my, protože Německo samotné je ze všech stran obklopené podobně smýšlejícími blouznivci ekologie, jen na východ se ještě pořád jede přes špinavou energii. Ke zdražení elektřiny v České republice tedy nedochází proto, že bychom byli příliš lační, ale protože Německo se pomátlo na rozumu a vsadilo na nestabilní zdroje výroby elektřiny. A něčím to vykrývat musí. A vykryje to zdroji z České republiky.

Graf skoků produkce elektřiny v Německu, foto Agorameter.de

Na tomto grafu uvidíte, jak obnovitelné zdroje škodí. Ideální stav je stabilní výroba i spotřeba energií. Obnovitelné energie v grafu vypadají jako u právě probíhajícího infartku. V jednu chvíli teče z obnovitelných zdrojů velké množství energie, česká výroba elektřiny se tedy musí uměle snížit. Pak nastává v Německu propad výroby a co přijde? Německo začne brát elektřinu od nás. U nás se tedy produkce musí rychle zvýšit. O potřebě Německa mít pod dohledem naši elektrickou rozvodnou síť v rozhovoru s šéfem ČEPSu Janem Kalinou. Holt, sousedi, s těmi je vždycky těžké pořízení.

Výborná jsou slova Dany Drábové, expertky na jadernou energii. Rozhovor s ní inzerovalo Ministerstvo vnitra, které rozhovor vydalo i jako varování pro obyvatele. Prvním ohrožením jsou přírodní podmínky. Logicky, spadne vedení, když přijde vichřice. O tom víme. Ovšem Dana Drábová výrazně varuje i před zelenou politikou Německa, která by pro nás ve výsledku mohla znamenat blackout (lokální a dlouhodobý výpadek elektrické energie). Fascinující, Ministerstvo vnitra varuje před tím, že kvůli nespolehlivé zelené politice Německa k nám může dorazit zatmění civilizace. Fascinující obzvláště s ohledem na výše odkazovaný rozhovor s Janem Kalinou. A to na tom ministerstvu sedí proč? Aby jen konstatovali, že nám Němci zabrali ovládání elektrické rozvodné sítě? Slova Dany Drábové, které vydalo Ministerstvo vnitra. A pozor, jak říká ministerstvo, už to není jen pro konspirátory.

Jak je to s tím solárem?

Neefektivnost obnovitelných zdrojů je nabíledni už jen tím, že po jejich zavedení neklesly skokově ceny. Prvotní investice a obnovitelné těžení energie mělo mít dopad ve formě zlevňování, protože do obnovitelných zdrojů se nemusí následně příliš investovat. K tomu nedošlo, zelené zdroje jsou tedy zelené ne s odkazem na zelenou planetu, ale na zelené dolary. Kdesi jsem četl, že v Japonsku vědci zkoumají odesílání energie bezdrátově. Prý jsou na dobré cestě. Až to doklepou do úspěšného konce, pak bude mít solární panel své uplatnění. Zastaví se jím Sahara a výsledná elektřina se bude odesílat do Evropy. Proč ne. Ale stavět solární panel ve střední Evropě, kde je často pod mrakem a polovinu roku je noc delší než den? To chce pořádný kus fanatismu, aby jeden něco takového prosadil.

A obzvlášť v Německu ten fanatismus jde skutečně vidět, protože Němci vsadili na obnovitelné zdroje, které jsou nesmírně nestabilní a ohrožují tak velkou část trhu s energiemi prakticky v celé Evropě. Chápete? Jeden se zblázní a ostatní na to doplácejí. Případ neefektivní zelené politiky, která chce být prostě jen zelená, ale už nepočítá s ekonomií a praktickou aplikací do reálných trhů s energiemi. Německo je z části zelené, jede na obnovitelných zdrojích. Ale přitom frčí dost citelnou měrou na špinavé produkci energií ze zahraničí. Tedy od nás a z Polska. Z Francie ne, tam by si to nenechali líbit a dali by Němcům pořádnou přes ruku.

Kuriózní je celkové chování Německa. Snad stále černé svědomí za brutalitu obou světových válek. Migrační krize, hlavní slovo má Německo, a jaká je politika? S otevřenou náručí sem pozve celou Afriku. Výsledek? Destabilizace Evropské unie. Zelený fanatismus vedený až k sebedestrukci. Němci jsou ekologicky tak čistí, že to dál nejde. A budou ještě víc, i kdyby tím měli zničit sebe i okolní státy. Potažmo celou Evropu. Je to prostě jen další destrukce světa Německem. Nic jiného. A už zase je v tom ono elitářství těch lepších. Jen z jiné strany.

Revoluce?

U nás se ani po skokovém zvýšení cen za téměř všechno nepohne ani stéblo. A téměř všechno zdraží, služby i potraviny, jejich výroba i distribuce, to vše je závislé na cenách elektřiny. Zvedene se citelně cena elektřiny, zvednou se citelně i ostatní komodity. Čtyřicet let v komunismu jsme si záviděli a kradli ze státního, třicet let je nám vnucovaná myšlenka, že za chudobu si člověk může v zásadě sám a měl by se stydět, ne se rozčilovat. A jít na Václavák vystavovat svou chudobu? To se u nás nenosí. My začneme šetřit a hledat možnosti, jak z toho utéct. U mě jsou řešením lázeňská kamna, dětem radikálně očešu Ježíška, protože něco takového, jako skokové zdražení elektřiny, už neuplatím. Ale tak to prostě je. Nejspíš je v tom jistá míra specifické české moudrosti. Nevystavovat svůj hněv na ulicích v protestech. Stejně nakonec všichni zkonstatujeme, že to k ničemu nepovede a je tedy lepší se tím vůbec neunavovat a prostě hledat cestičky, jak z toho ven.

 

Vložil: Štěpán Cháb