Hladomory? Války o vodu? Houbeles. Do pekla jedině skrze lidskou hloupost. Komentář Štěpána Chába
komentář
28.11.2018
Foto: Pixabay
Popisek: Sucho neohrožuje globálně, jen lokálně
INFOGRAFIKA Množství vody na zemi je prakticky neměnné. Hysterické předpovědi válek o vodu jsou z říše falešných zpráv. Jediné, co může vycházet z reality, je vysychání regionů. Lokální vysychání. Ovšem pokud je někde větší sucho, znamená to, že někde jinde je víc vody. Může se tak proměnit tvář země, ale nemůže dojít ke stavu, kdy budeme žít všichni na Sahaře a mlátit se kyji po hlavách pro doušek vody. Voda byla, je a bude.
A v lokalitě, v které voda nebude, je na řadě lidská vynalézavost a moudrost. Čeští vynálezci spadající pod Akademii věd přišli s nádherným „udělátkem“. Solar Air Water Energy Resource (S. A. W. E. R.) je zařízení, které je schopné čerpat vodu ze vzduchu i v pouštním prostředí. Fotobioreaktor, který je schopný za jeden den z výhně pouště vycucnout 200 litrů vody. Zároveň pracuje i na bázi zúrodňování půdy. Geniální záležitost pro zakládání oáz a kultivaci většinou afrických zemí. Boj o vodu? Hladomor? Nehrozí. Voda je prostě všude. A nouze o ni být nemůže a ani by být neměla… pokud ovšem.

Princip S.A.W.E.R., zdroj AV ČR
Maso ze zkumavky
Dlouhodobě mě fascinují pokusy vědců napříč státy vytvořit bioreaktor na pěstování masa ve zkumavce. Jakýsi bioreaktor, v které prostě vyroste pořádná kejta vhodná na večerní grilovačku. Vyvíjí ho takzvané tkáňové inženýrství. Jediné, co by bylo potřeba k vypěstování masa, by byl malý kousek tkáně. Ve zkumavce vyvinuté vepřové? Většině to zní, bůh ví proč, nechutně. Já jsem z toho přinejmenším nadšený. Zcela zapuzený hladomor a konec jatek? Co si přát víc.
Maso bez ekologických dopadů, vždyť chov hospodářských zvířat stojí za 15 % emisí v atmosféře. 3/5 zemědělství se točí právě kolem chovu hospodářských zvířat. Plocha pro pastviny, pěstování potravin pro hospodářská zvířata a v neposlední řadě také plošné sekání trávy pro získání sena a dotací. To všechno by se obrátilo. Žádné velkochovy a pěstování jen plodin určených ke zkonzumování lidskou populací. Někde jsem četl, že jedna domácí kočka sežere za život množství masa rovnající se hmotou jedné velrybě. Jak výborné by byly bioreaktory na maso už jen při vykrmování domácích mazlíčků, že jo.
A tady je to ...pokud ovšem
V rámci vývoje to vypadá nádherně. Optimisticky. Vyřeší se problémy světa. Hlad nebude, nedostatek nebude. Co půjde, to se zúrodní. Což bude vše, vyjma holých skalisek. Planeta tak, ve spolupráci s lidskou vynalézavostí může uživit klidně dvojnásobek počtu obyvatel. Takže nějaké přelidnění? Děkuji, ale ne. Nekoná se. Nebo by se alespoň nekonalo, kdyby se politici nezaměřovali na to, jak rozdělovat svět, jak ho neustále vyhrocovat do diplomatických i horkých válek, jak společnosti štvát proti sobě. Proti optimistickému pokroku tak stojí vlastně jediná překážka. Nevhodný a neschopný politický systém, který nutně nepracuje v rámci nejvyššího možného blaha obyvatel planety, ale v rámci boje o koryta. A to od lokální politiky, až po tu globální.
Takové kauzy Čapí hnízdo, Nečasovy kabelky, Grossův byt, to všechno jsou politické boje o to, kdo co ustojí a kým pak bude nahrazen. Ta absurdita toho, že vláda státu stojí hlavně na neustálé, v podstatě schizofrenické hádce, nikoliv na rozumném konsensu, který by byl vhodný optimálně pro drtivou většinu obyvatel. Jakousi diktaturu moudrosti, která by prostě vedla svět k minimalizaci šeredností a škaredostí. Vždy o tom by přeci politika měla být. Nebo se mýlím? Troufám si projevit své přesvědčení, že systém politických stran je prostě závadný a nemá šanci řídit společnost rozumně. Vede ji k mezní udržitelnosti, která neustále balancuje na hraně propadu do revoluce. A revoluce není ve své podstatě nikdy dobrým řešením.

Vložil: Štěpán Cháb