Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bubu miluje politiky. Vydělává na nich více než dvacet let. Tajnosti slavných

29.11.2018
Bubu miluje politiky. Vydělává na nich více než dvacet let. Tajnosti slavných

Autor: Repro / video

Popisek: Zuzana Bubílková má nový pořad Bez urážky

Moderátorka Zuzana Bubílková je jedinou ženou, která se u nás dlouhodobě věnuje politické satiře. Mimochodem, o naší současnosti je dostatečně vypovídající, že satira na téma aktuálního dění ve společnosti z veřejnoprávních programů zcela vymizela. Kde jsou ty časy, kdy diváky trefně a vkusně bavila kultovní Česká soda? A s výjimkou nové televize Seznam už se satirické pořady nevysílají ani na většině komerčních stanic, pokud ovšem nebereme v úvahu některé pořady svérázného ředitele televize Barrandov.

V tomto kontextu představuje Zuzana Bubílková výjimečný fenomén. Svoji kariéru zahájila na Slovensku, ale léta žije a pracuje v Čechách. V nejnovějším vydání Všechnopárty Karla Šípa připomněla, že není Slovenkou, ačkoliv je za ní léta považována. Narodila se totiž v Gottwaldově a teprve později se s rodiči přestěhovala do Martina. Poté, co v Bratislavě vystudovala žurnalistiku, stala se vůbec první moderátorkou populární motoristické relace Pozor, zákruta! O svoji práci v Československém rozhlase ale přišla, když její manžel emigroval na Západ. 

Bu-Bu-Bubílková

Ale na Slovensku to vůbec neměla lehké. Když se našim bratrům znelíbila, v novinách o ní titulky hlásaly: „Bubílková podvedla Slovákov, je Češka!“ Šípovi se dokonce pochlubila, že se objevovala i v karikaturách. Na jedné z nich například strašila matka v kočárku své dítě, že jestli nepřestane řvát, pošle na ni Bu-Bu-Bubílkovou. „Já jsem byla na Slovensku ten největší nepřítel, já jsem vyhrávala všechny negativní ankety. Já jsem byla nejhorší moderátorka, nejškaredější, nejhůře oblečená. A já jsem si pro ty ceny chodila,“ pochlubila se ve Všechnopárty. 

Co kamery neviděly

Po roce 1989 moderovala (společně s Otou Černým) publicistický pořad Československé televize Co týden dal. Naposledy se vysílal 27. prosince 1992, tedy pár dnů předtím než se rozpadlo Československo. Další populární moderátorskou dvojici pak vytvořila s hercem Miloslavem Šimkem. Ten si ji vyhlédl díky její knížce, nazvané Co kamery neviděly, v níž popsala své neuvěřitelné zážitky z médií. Dohromady se však dali až v rádiu Frekvence 1, kde spolu náhodou moderovali. Značnou popularitu si získala jejich satirická show S politiky netančím, vysílaná Československou televizí. Když skončila, s Šimkem pokračovali v podobném formátu na televizi Nova, nazvaném Politické harašení.

 

Miluju politiky

Ale i tato úspěšná éra skončila, tentokrát bohužel kvůli předčasné smrti Miloslava Šimka, a od té doby Bubílková vystupuje většinou sama. A také ona sama bojovala s rakovinou, kterou naštěstí porazila. V České televizi se v roce 2008 pokusila o comeback s novým pořadem Co týden vzal, ale po pár měsících byl zrušen kvůli jejím narážkám na malou postavu tehdejšího mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta. Propírala ho i Rada pro rozhlasové a televizní vysílaní, jejíž členové se shodli na tom, že výroky Bubílkové byly nevhodné.

Podobně byly časem staženy i její pořady v menších komerčních stanicích. Přesto všechno se politické satiry nevzdává a je přesvědčena, že dnes je na ni ideální doba. I když si kvůli politikům užila své, vtipkuje: „Já miluju naše politiky, já na nich vydělávám dvacet let.“ Ale zdůrazňuje, že to nesmí být nudní uspávači hadů jako Bohuslav Sobotka nebo Jiří Drahoš. 

Babiš, Babiš, Babiš

Ale do této kategorie rozhodně nepatří ani prezident Miloš Zeman, ani současný premiér Andrej Babiš. Inspirace má rozhodně víc než dost. Stačí, aby si otevřela noviny a na každé stránce najde titulek s jeho jménem. Ve svém nejnovějším televizním pořadu, nazvaném Bez urážky, rýmovala: „Babiš Babiš, kdy nás už svých průšvihů zbavíš?“

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace