Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V rámci globalizace rozbíjet huby orangutanům v Indonésii. Ať žijí Miňonky a Oreo. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.11.2018
V rámci globalizace rozbíjet huby orangutanům v Indonésii. Ať žijí Miňonky a Oreo. Komentář Štěpána Chába

Foto: Greenpeace

Popisek: Požáry v Indonésii jsou prostě další formou kšeftu

VIDEO Ekologická organizace Greepeace přišla s informací o firmě Mondeléz, která stojí za ničením deštných pralesů v Indonésii kvůli pěstování palem pro palmový olej. Za předchozí dva roky firma přímo či nepřímo přes dodavatelské firmy nechala zlikvidovat 70 tisíc hektarů deštného pralesa. Jen proto, aby měla kde vysadit palmy na produkci oleje. A nadělat miliardy dolarů na jeho distribuci ve světě cukrovinek. Tady, tady by byla vidět dobrá úloha Evropské unie, která by měla palmový plej prostě zakázat dovážet v jakékoliv formě. Ale k zákazu se nemá. Jen o tom několikrát velkohubě a jalově debatovala.

V roce 2015 se Indonésie dokonce stala kvůli vypalování deštných pralesů největším producentem emisí na světě. Předběhla i průmyslovou Čínu a rozežrané USA. „Za posledních 16 let svět přišel o 100 tisíc orangutanů bornejských. Palmoolejné společnosti ničí jejich domovské pralesy,“ informuje Greenpeace a pokračuje: „Palmový olej může být produkován bez dalšího kácení pralesů. Přesto firma Mondeléz, která vyrábí třeba sušenky Oreo či Miňonky, pokračuje v nákupu palmového oleje od kontroverzních firem. Velkým dodavatelem je potravinářský kolos Wilmar, který sám má pod palcem téměř polovinu veškerého byznysu s palmovým olejem a který při svém obchodování upřednostňuje zisk před tropickými pralesy.“ 


Mám rád Kolonády

Takové ty oplatky v modrém obalu. Slastné se zakousnout a poválet to sladké svinstvo po patře a vychutnat si život i z té jeho uměle hezčí části. A právě Kolonády jsou nacpané palmovým olejem. V rámci boje proti nenažranosti finančních skupin, které jsou schopné si zničit pod zadnicí celý svět, Kolonády pro příště oželím. Prostě nesouhlasím, tak nesouhlas vyjádřím nákupem. Tečka. Jinou možnost nemám. Ale vlastně ano. Greenpeace nabízejí podepsat výzvu společnosti vyrábějící Oreo. Podpisů už má přes milion. přidat můžeme i ten svůj.

Můj učitel na škole se kdysi rozčiloval – do auta si všichni kupují ty nejlepší a nejdražší oleje. Sobě pak nakoupí to nejhorší, co je na trhu k sehnání. Jako kdyby auto bylo víc než člověk. Auto se jen rozbije, dá se opravit. Když se rozbije člověk, často tak jednoduše opravit nejde. Spíš naopak, je to jen další pozvánka na brzký odchod na krchov.

Jsme dominantní druh, nakašlat na orangutany

Evolucí jsme se vyšplhali k dominanci nad živočišnou říší. A jsem zastáncem opatrného pokroku. Tam, kde je nutnost, aby příroda ustoupila naší rozpínavosti, nechť ji citlivě ustoupit donutíme. Ale tam, kde musí příroda začít ustupovat kvůli naší nenažranosti a lačnosti po snadném výdělku, tam nechť nás sežere mor. Je nutné si položit otázku – nejde to jinak? Protože pokud to jinak jde, pak jsme jen nenažranci, kteří jsou skutečně schopní k rannímu čaji u snídaně pozřít i vlastní budoucnost. A Kolonády, Oreo nebo Miňonky by se měly stát mrtvou vývojovou linií kšeftu s cukrovinkami. Protože prostě jen škodí. Jak lidem, tak jejich budoucnosti i planetě samotné.

Copak nejde Kolonády vyprodukovat i bez palmového oleje? Jistěže to jde. Šlo to v dobách, kdy palmový olej ještě nebyl, šlo by to i teď. Na webu se Kolonády holedbají tím, že společnost byla založená v roce 1856. Byl v té době dostupný palmový olej? Mohlo se péct? Jak lidé přežili? To do zapojení palmového oleje na trh jedli jen kořínky a drobnou havěť, která šla chytit rukou? Pokud něco drasticky škodí přírodě i lidem samotným, nebylo by moudré od toho prostě upustit?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb