Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo byl vlastně Masaryk? Drsňák a rváč. Spíše než svatého tatíčka připomíná dnešní politiky. Tajnosti slavných

18.11.2018
Kdo byl vlastně Masaryk? Drsňák a rváč. Spíše než svatého tatíčka připomíná dnešní politiky. Tajnosti slavných

Foto: Youtube / repro

Popisek: Masaryk jako současní politici? Bez mrknutí oka nechal odstřelit svého koně

V záplavě letošních osmičkových jubileí, která měla zásadní dopad na naše dějiny, poněkud zapadlo sté výročí zvolení Tomáše G. Masaryka prvním československým prezidentem, připadající na právě uplynulý týden. A tak, jako mnoho jiných událostí a jejich aktérů, je i tato výrazná historická postava zahalena mnoha mýty či záměrně tutlanými fakty. Nyní poodhalil složitou osobnost TGM známý historik Pavel Kosatík.

Mnohým Čechům se první československý prezident dodnes jeví jako idylická, téměř pohádková bytost, s níž se nikdo z pozdějších následovníků nemůže srovnávat. Jenže skutečnost je poněkud jiná a jeho život je plný kontroverzních rozhodnutí. Už způsob, jakým se TGM stal prezidentem, je přinejmenším podivný. Byl zvolen Revolučním národním shromážděním, které nevzešlo z žádných demokratických voleb, navíc aklamací, aniž se přitom vůbec počítaly hlasy. Ale v davové euforii ze vzniku nového samostatného státu to nikdo neřešil. Mimochodem, v době svého zvolení ještě pobýval v zahraničí.

Jiný TGM

A je až nápadné, jak se Masaryk podobá mnoha dnešním politikům. Tak, jako současná politická elita, i on polarizoval společnost a vyvolával buď nekritický obdiv nebo zaslepenou nenávist. S tím souhlasí i Pavel Kosatík, který nedávno vydal knihu, nazvanou Jiný T.G.M a zároveň se podílel na scénáři k filmu Hovory s TGM, který měl nedávno premiéru. V obou případech se snažil osobnost prvního československého prezidenta odmýtizovat, aniž ovšem zpochybnil jeho mimořádný význam pro naše dějiny.

Ačkoliv se jeho životu a práci věnuje dlouhodobě, přece jenom ho při shromažďování dokumentace k jeho nové knize, leccos překvapilo. A nebyla to vždy příjemná zjištění. V rozhovoru pro magazín Lidových novin Pátek nedávno například zmínil, že Masaryk byl strašný drsňák a rváč, který dokázal nemilosrdně likvidovat nejen své nepřátele, ale dokonce i přátele.

Absolutní pragmatik

Masaryk byl podle něj navíc absolutně pragmatický politik. Řadu lidí využíval ve svůj prospěch a přednost dával těm, kdo hlásali jeho doktríny. Je jistě překvapivé, že k takovým lidem patřil i Karel Čapek, který rovněž sloužil jeho zájmům a dá se dokonce říci, že jím TGM do jiné míry pohrdal. Ještě větší údiv vyvolává Masarykovo chování: „Masaryk byl hlavně ratio, city zůstávaly daleko vzadu. Když mu zchroml kůň, nechal ho utratit a bez mrknutí oka si pořídil nového,“ prozradil Kosatík. A dal také k dobru, že se svými podřízenými ani nemluvil, jenom gesty neznačil, co po nich chce.

Masarykův kult

A není to zdaleka pouze Pavel Kosatík, kdo se snaží osobnost prvního československého prezidenta odmýtizovat. Také podle Jiřího Raka byl Masaryk moudrý pragmatik, který věděl, jak použít peníze. A jiní zase připomínají, že TGM vystupoval jako monarcha, nechal se často fotit na koni v bílém obleku a nezříkal se ani jiných symbolů bývalé rakousko-uherské monarchie. V souvislosti s tím se opakovaně vnucuje otázka, kdo byl ve skutečnosti jeho otcem. O tom, že jde o přísně střežené tajemství, protože v úvahu připadá i císař František Josef I., jsme psali již několikrát.

Vnější forma, jejímž prostřednictvím byl Masarykův kult budován, zůstala oproti době, kdy byl uctíván stařičký mocnář, prakticky neměnná,“ uvedl v rozhovoru pro server Idnes.cz historik Ivan Šedivý. A ještě jedna zajímavá paralela, tentokrát se současností. Podle Šedivého nebyl Masaryk spokojen s příliš malým hřištěm, které mu vymezovala ústava a díky jeho autoritě se stal Hrad mocenským centrem. „Některým stranám přál, jiným ne,“ připomíná.

Vložil: Adéla Hofmanová