Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potkali se a za tři měsíce slavili svatbu. Jan Rosák o lásce, toleranci a humoru

05.11.2018
Potkali se a za tři měsíce slavili svatbu. Jan Rosák o lásce, toleranci a humoru

Foto: FTV Prima

Popisek: Jan Rosák o své lásce, s kterou žije už 40 let

Popularita moderátora a, jak se ještě postaru pěkně říká, rozhlasového hlasatele Jana Rosáka nezaznamenává větších výkyvů. Léta s Videostopem asi udělala své, jeho medový hlas a sympatickou vizáž miluje zřejmě každý. Jan Rosák se v poslední době zabydlel na Primě, po Pevnosti Boyard moderuje nový pořad Poklad z půdy, což byl také důvod, proč si ho pozval do své Show Jan Kraus.

Pořad Poklad půdy nabízí komukoliv, aby se přihlásil a nechal přední odborníky prozkoumat předmět, o kterém si myslí, že by mohl být cenný: „Dotyčný si myslí, že ten předmět má nějakou cenu, přijde, někdy je příjemně překvapen, někdy odejde s brekem. Odborníci to posoudí a někdy také přímo vyplatí. Tam jde třeba i o tři sta tisíc. Já jsem si také myslel, že je to jako, ale je to opravdu,“ popsal nový pořad.

Bezva nápad, půjdu to zkusit do rádia!

Populární moderátor začínal před mnoha a mnoha lety v Českém rozhlase, kterému je věrný dodnes: „Rádio dělám hodně dlouho. Příští nebo přespříští rok to bude padesát let,“ povzdychl si v Show Jana Krause. Jan Rosák je široce známý, přesto se najdou ti, kterým povědomý není, přitom se za ta léta příliš nezměnil: „Stalo se mi, že jsem si byl připravit lyže na sezónu, vedle Podolí je ski servis, tak jsem přivezl lyže. Tam byly dva pulty, u jednoho pán, který něco dělal, u druhého paní, která přijala moje lyže, tak jsem s ní konverzoval a ona mi napsala, že budou pozítří hotové. Přecházel jsem k tomu pánovi a ten mě dostal. Řekl, člověče, jak vás poslouchám, vy máte moc pěkný hlas, vy byste mohl mluvit do rádia! Já jsem říkal, bezva, dobrý nápad, půjdu to zkusit. Neušel jsem ani deset metrů a on přiběhl a říká promiňte, manželka mi říkala, že to už děláte!“ smál se Jan Rosák. Sjezdové lyžování patří doposud k jeho velkým koníčkům: „I v tuzemsku, ale nejraději v Alpách,“ odpověděl Janu Krausovi na to, kde je ho možné na prkénkách nejčastěji vidět.

Z městečka do městečka

Jan Rosák bydlí už roky v Mníšku pod Brdy nedaleko Prahy, kde je velmi spokojený: „Já pocházím z malého městečka na Hané, takže jsem se obloukem vrátil do podobných poměrů a je mi tam dobře. Máme pejsky. Teď už ho tedy doma nemáme, protože nám před několika měsíci zemřel. Ale dcery mají tolik psů, že nám to vynahrazují. Mám dvě dcery a ony mají tři psy. Budou mít čtyři psy. Dcerám je čtyřicet a třicet pět. Je pravda, že kdybych čekal, že se o nás budou někdy starat, tak bych se načekal,“ konstatoval se smíchem.

Čtyřicet let s manželkou

Jan Rosák je člověk, který neměl za ta léta snad jediný skandál. Peníze nedluží, kariéra vzkvétá a ženatý je stále za tu jednu jedinou, Jiřinu Rosákovou, kterou si vzal v roce 1977: „Loni jsme slavili čtyřicet let, není to obvyklé. Já bych to nerad zakřikl, já myslím, že to je vzájemnou tolerancí. Měli jsme strašnou kliku, já bych se rouhal, kdybych si to dal jako zásluhu. My jsme se prostě našli,“ prohlásil v Show Jana Krause. Jejich vzplanutí bylo velmi rychlé: „Představte se, že jsme se uviděli a do tří měsíců jsme se vzali.“ S manželkou si stále perfektně rozumějí: „My máme stejný smysl pro humor. Představte si, že manžel řekne fór a manželka na něj kouká… To je na rozvod! To je ještě zásadnější než být tolerantní,“ připomněl.

Strategii dělá manželka

Od manželky si přitom nechá, byť v dobrém, všelicos líbit: „Moje manželka, když má pocit, že mi nerozumí, nebo má pocit, že to nebyl dobrej fór, tak řekne, přidej, šašku! Já se musím zasmát, protože má pochopitelně pravdu. Rodinnou strategii dělá manželka. Já se tak strašně rád podřídím, já jsem pod pantoflem a je mi tam tak strašně dobře!“ Dnes je Jan Rosák také nadšený dědeček: „Myslím, že péči o děti jsem trochu zanedbával, protože jsem byl hodně zaměstnaný. Dnes si to vynahrazuju na vnucích, vnuky mám hrozně prímový a vtipný! Já si to užívám, mnohem víc, než když jsem byl otec,“ musel se pochlubit.

Jan Rosák pochází z Ivančic na Hané, ale už od roku 1971 pracoval v Českém rozhlase. V osmdesátých letech moderoval v Československé televizi třeba Videostop, nebo hned několik pořadů pro děti – Magion a Studio Rosa. Po revoluci přešel na Novu, kde jsme ho mohli vídat v Risku, nebo Bingu. Pokoušel se také podnikat. V Mníšku pod Brdy vybudoval v bývalém pivovaru pod zámkem komplex, kde měl jeho kolega Zbyněk Meruňka cukrárnu, dále zde byly byty a restaurace, Jan Rosák vše pronajímal. V Mníšku se pokoušel dělat také divadlo, ale to bohužel nevyšlo.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace