Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Seriál Lynč, převýchova k tomu správnému občanství. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.11.2018
Seriál Lynč, převýchova k tomu správnému občanství. Komentář Štěpána Chába

Autor: ČT / Michaela Bouchalová

Popisek: Štěpánka Fingerhutová a Marsell Bendig. Momentka ze seriálu Lynč, ale... slovy Visacího zámku... punk je jinde

Neodolal jsem a podíval se na část seriálu Lynč, na kterém s velkou slávou spolupracovala Česká televize a který tak byl hrazen z daní. A ano, peníze z daní mají jít i na kulturu. Není to jen samá neexistující dálnice a důchodci, musíme povznášet i duše. Ale to, jakým způsobem povznáší duši seriál Lynč, to už snad radši cpát peníze do dálnic, které se nikdy nepostaví a zůstanou tak navěky jen na papíru.

Realita podle České televize předpokládá, že problém je tam, kde je odpor. Nevidí, že ten odpor vzniká tam, kde vzlínají problémy. A svým seriálem Lynč ukazuje jen odpor. A to odpor dohnaný do absurdit, kde bílá minorita je zaplněná grázly, narkomany, dealery, devianty v rodinách plných incestu a tak podobně. A romská komunita? Milí lidé, kteří jsou v tom nevinně. Ve všem. Do těch horších situací spadli Romové jen kvůli bílým grázlům. A já si celou dobu říkal – sakra, v které realitě žiju já a v které Česká televize?

Osobní setkání třetího druhu

Půl roku jsme s rodinou žili ve Varnsdorfu. Jednoho dne se moji pubertální synáčci vydali na kole koupit si něco na zub. Když vyšli z obchodu, na jejich kole jezdil pubertální Rom následovaný halekajícími čtyřmi dalšími. Synáčci si kolo nárokovali. A výsledek? Pubertální Romové je hnali přes půl města, řvali, že je zabijí, rozkopou jim držky a tak podobně. Synáčci se vrátili domů značně rozvrácení. A bez kola. Vjel do mě vztek, vydal jsem se tedy na místní policejní stanici s úmyslem záležitost nahlásit.

A setkal jsem se s chápavým odmítnutím a poučením. Policista ve službě, kterého jsem odchytil před stanicí a svěřil se mu, mi poradil, ať na kolo zapomenu. Že už je dávno z města pryč. A pokud na tom budu trvat, tak ano, policie romského výrostka chytí, ten dostane tytyty, a dál? Dál že se můžeme rovnou stěhovat, protože se na nás místní romská komunita zaměří a svojí snahu získat kolo zpátky si vyžereme. Pěkně jsem policistovi poděkoval, šel domů a začal hledat možnosti, jak se přestěhovat. Za dva měsíce jsme na klatý Varnsdorf mávali z okna stěhováka.

Gypsy na festivalu

V začátcích kariéry Radka Bangy a jeho Gypsy.cz jsem na něj narazil na jakémsi festivalu. Za celou hodinu jeho vystoupení zazněly tři skladby, zbytek strávil hlasitými a vulgárními vagina monology po cikánsku. Řval do publika o rasismu, o bílých sviních, o tom, jak jsou cikáni utlačovaní a jak nenávidí bílou spodinu. Bylo to ubohé, trapné. Nikdo pod pódiem na začátku jeho vystoupení netrpěl rasistickými pohnutkami, nikdo po Bangovi neházel flašky, kameny. Naopak, vstoupil na pódium a strhl se potlesk. Však jeho hudba byla fajn. Po skončení jeho vystoupení byla pod pódiem čtvrtina posluchačů. Další tři čtvrtiny šly radši na pivo. V hodnoceních Bangovy kulturní vložky se nejčastěji vyskytovalo slovo „kokot“ (bez označení rasy, pěkně prosím).

Česká televize a její bagančata od hnoje

V České televizi žijí v iluzích, že je potřeba převychovat tu bílou spodinu. Ale nemám nejmenšího podezření, že něco takového potřebuje. Češi jsou obecně velmi tolerantní národ, vstřícný a ochotný naslouchat. Pokud se ovšem setkají s něčím obhroublým a tupým, mají tendence to nazvat přiléhavým slovem „kokot“, nikoliv multikulturní ráj. A nejde jinak, než souhlasit. Česká televize tak seriálem Lynč splnila několik vlhkých snů protagonistům a tvůrcům seriálu, kteří žijí v sociálních bublinách pražské umělecké sféry, a kteří svět skutečně vidí tak, jak ho ukázali v seriálu (což je děsivé) a odmítají ho vidět tak, jakým skutečně je (což je ještě děsivější). Seriál dělal z Romů nevinné oběti, z Čechů defektní pohrobky Adolfa Hitlera. Ale svět takový není.

Což takhle, milá Česká televize, udělat seriál po vzoru reality? Hezky z romského ghetta? Motivovat mladé Romy, aby se ze svých bídných podmínek snažili dostat vlastními silami? Neházet vinu na nevinné, nevytvářet oběti, tam, kde obětí není, nebo tam, kde se z viníků stávají oběti kvůli vlastní vině? Co takhle dát mladým Romům naději v tom, že se Rom dostane díky své síle osobnosti z ghetta a strhne s sebou několik dalších? Bez použití stereotypů, které zavirovaly hlavy pražské umělecké sféře. Bez dokonale demotivačního ukazovaní na bílou spodinu, ale ukazování na motivační možnosti dostat se z vlastních hoven vlastní silou a vůlí. Snad by to k Romům mluvilo rozumněji. A neprohlubovalo by to onu nevraživost. Což seriál Lynč dělá předpisově. Vyvolává nevraživost, prohlubuje ji. To tam u sepisování scénářů sedí skutečně samí scestní blbci?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace