Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se donašeč nazve odbojářem, nasadí pokryteckou masku elfa a tvrdí, že on bojuje za dobro. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.10.2018
Když se donašeč nazve odbojářem, nasadí pokryteckou masku elfa a tvrdí, že on bojuje za dobro. Komentář Štěpána Chába

Foto: Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta, movie poster (na snímku král elfů Thranduil)

Popisek: A co takhle elfovi přidělit ve Photoshopu dlouhý Pinokiův nos?

Bakalovo Aktuálně.cz přineslo lačným očím svých čtenářů milou zprávu o elfech, kteří svými ostrými výpady drtí trolly. Ne, nepublikovali recenzi na nové fantasy, ale na politickou úderku. Elfové se profilují jako anonymní skupina spravedlivých, kteří se jali ve volném čase a zdarma odchytávat proruskou propagandu a hubit ji, zesměšňovat a hlavně, hlavně nahlašovat příslušným orgánům. Jejich zakladatel řekl pro Bakalovo periodikum: „Víme, že rozdělování naší společnosti a podpora extrémů je záměrná, stojí za ní cizí zájmy a provádějí je různě motivovaní nepřátelé našich hodnot.“ A ano, řekl to krásně a nejde s ním, než souhlasit. Má pravdu, kluk jeden spravedlivá.

Jenže přišel dodatek, který mu tu věžičku z piškotů zboural: „Není nám lhostejné stále hlubší rozdělení společnosti. Chceme bránit náš stát a bojovat proti ruské propagandě.“ Tak, a jsme na šikmé ploše. Ano, Putin je grázl, ovlivňuje celý svět, svými trollími farmami dokáže zvrátit jinak přirozený směr politiky Západu. V žádném případě nepopírám, že se o to Putin pokouší. Jistě ano, jistě dává spoustu prostředků do toho, aby prodal svou politiku, aby ovlivnil chod světa. Stejně jako ostatní velmoci. Protože kdyby to nedělaly, no, nebyly by to velmoci. Článek ze serveru Aktuálně.cz je k nalezení ZDE.

Jakub Janda

Vezměme si pro příklad třeba takového Jakuba Jandu ze zprofanovaných Evropských hodnot. Je placený z evropských fondů, apanáž pobírá i od americké ambasády, za financováním jeho propagandistického spolku stojí ti správní lidé. A Jakub Janda, a tím i jeho sranda klub, jedou čistě na propagandě probruselské a proevropské. A tady je potřeba dát tajemnému elfovi nové instrukce – bude se kopat i do Jandy? Protože když to vezmeme čistě pragmaticky, tak ne všechny kroky Evropské unie a Bruselu jsou nutně v zájmu České republiky. A Jakub Janda je se svými Evropskými hodnotami do českého prostoru prosazuje. Je to tedy troll s probruselskou propagandou. Jede v zájmu jiných často na úkor vlastních. A že se v Evropské unii nesnaží prodat nějakou tu lež. Ohó. Jsme u elfů a trolů, přesto bych prosil jinou, uvěřitelnější, pohádku.

Ano, tady může vrchní elf začít namítat, že my spadáme pod Brusel, je tedy naší ctí bojovat za politiku Bruselu. Ale, a tedy je potřeba zdůraznit dále řečené, je kritizování bruselské politiky vždy nutně prokremelskou propagandou? Připouští vrchní elf, že může skutečně existovat někdo, kdo s Bruselem a jeho politikou nesouhlasí? Nelze brát protichůdný názor nikoliv jako prokremelskou propagandu, ale jako vlastní názor a postoj? A to ať je vyjádřený jakkoliv. Elfská úderka dokazuje vlastně jediné - diskuse se konat nebude, nebude a nebude. Bude se rozdělovat, mlátit klackem po zádech kdokoliv, kdo nesouhlasí a dál nic. Protože nejsme civilizovaná společnost, ale jen ubozí udavači. V okamžiku, kdy tu bude moci být jen ta bruselská politika, je na místě emigrovat za hranice Schengenského prostoru. Stejně jako když tu byla povinně jen ta sovětská propaganda.

Názor a Kreml

U chaotického a nekontrolovatelného řádění elfí úderky hrozí podstatné nebezpečí. Začínají se lustrovat názory. Jakmile je postoj protievropský, začne úderce blikat červené výstražné světýlko. To samé u názorů protiuprchlických. A tady je potřeba se pozastavit. Bude elfí úderka zkoumat, jestli se lže i v probruselských sociálních bublinách? Protože i tam se lže, manipuluje, propaguje. Jsou to dvě rozdělené skupiny, které proti sobě hrozí pěstmi a snaží se srážet na kolena jedna druhou. Nastává tak situace, kdy se přestává myslet nestranně, pragmaticky, logicky. V článku Bakalova Aktuálně.cz vrchní elf konstatuje, že: „Víme, že rozdělování naší společnosti a podpora extrémů je záměrná. Stojí za ní cizí zájmy a provádějí je různě motivovaní nepřátelé našich hodnot...“ A tady to je, to mýtické slovo – nepřítel. Ale my nejsme, drazí elfové, ve válce.

I Evropská unie má svou propagandu. Ta propaganda je často zastíraná za to, že to je většinový postoj, že to, co chce propaganda zpropagovat, a dále i zavést, je pro dobro všech. Ač opak může a je pravdou. A je nebezpečné nepohrdat elfí úderkou a tvrdit, že proti nim není co namítat, že jen a pouze odhalují lži a dezinformace. Ne, nedělají to, dobrovolně a zdarma se stali součástí jedné z propagand. Nevytvářejí odboj, vytvářejí podmínky pro vytvoření odboje. Odboj se, krom jiného, vede proti vládnoucí tyranské moci, elfí úderka slouží vládnoucí (a pro mnohé tyranské) moci. Takže ano, důvěrníci nové StB zase povstávají. A udávají, udávají a udávají. A my je za to máme obdivovat? Bonzovat umí každý. Obzvláště pod pláštíkem anonymity. Jak ubohé. 

 

Byl bych rád, kdyby se některý z elfů pochlapil a šel se mnou do střetu. Rovná diskuse o Evropské unii, o propagandě, o imigraci, zkrátka o tématech, která jej tak pálí. Jeho anonymita bude i nadále zaručena. Jen chci vidět, a ukázat, jeho postoje a jeho nezávislost. Najde se nějaký hrdobec?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace