Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konečně to někdo řekl nahlas. Pravda je ještě horší, než jsme si mysleli

26.10.2018
Konečně to někdo řekl nahlas. Pravda je ještě horší, než jsme si mysleli

Autor: Facebook

Popisek: Lubomír Zaorálek

I naši čtenáři již zaregistrovali, že se kvůli zveřejňování článků a názorů, které nejsou v souladu s mainstreamovými médii, občas ocitáme na různých obskurních seznamech údajně proruských a dezinformačních webů. Stane se tak většinou, když někdo z našeho redakčního týmu zveřejní jiný názor, než šíří státní propaganda. Již delší dobu se například snažíme upozorňovat na řadu tabu, týkajících se účasti našich vojáků na misi v Afghánistánu. A je pro nás velkou satisfakcí, že podobný názor jako my, si nyní dovolil veřejně vyslovit i Lubomír Zaorálek, který byl ještě donedávna ministrem zahraničí a nyní zastává významnou funkci šéfa parlamentního zahraničního výboru.

Na úterním jednání Sněmovny pronesl pro mnohé šokující názor, týkající se dalšího masakru českých vojáků v Afghánistánu. Nechal se totiž slyšet, že pravda je ještě horší než jsme si mysleli a navrhnul, aby Česká republika i Aliance začaly hledat způsob, jak stáhnout kontingent z této země. Zároveň otevřeně přiznal, že se nedaří dosáhnout cíle, který byl v této zemi naplánován a dodal: „Stojí nás to obrovské množství peněz. Byla chyba do Afghánistánu jít, byla to chyba stejně jako válka v Iráku. Důsledky jsou pro nás vesměs negativní. Nechci vidět další mrtvé vojáky.“ 

Další přestřelka

Jeho překvapivá slova vzápětí vyvolala obvyklou politickou přestřelku, při níž je zřejmé, že část naší politické reprezentace je ochotná trvat na svém doslova přes mrtvoly. Zástupci většiny stran jakékoliv omezování mise v Afghánistánu odmítají. Například Helena Langšádlová z TOP 09 řekla, že s postojem Lubomíra Zaorálka zásadně nesouhlasí a v rozhovoru pro ČT 24 ještě uvedla: „To není naše sólo akce, my jsme tam spolu s ostatními a přispíváme k tomu, aby byl Afghánistán bezpečnější.“ Podle ní je cíl operace naprosto jasný - je to výcvik armády. Připustila ale, že je situace v Afghánistánu dlouhodobě nestabilní, ale bez přítomnosti zahraničních misí by to prý bylo ještě horší. A také ona nešetřila plamenným ujišťováním, že naši vojáci z misí bojují za naši bezpečnost. 

Omezit? Ne, navýšit! A vyzbrojit!

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek dokonce diváky veřejnoprávního kanálu strašil, že pokud se z misí stáhneme, tak to zlo přijde za námi a  navíc se nechal slyšet, že bychom  měli počet vojáků navyšovat a vyzbrojovat afghánskou armádu. Na otázku moderátora Daniela Takáče, zda vidí nějaké výsledky naší mise v Afghánistánu, vyhýbavě odpověděl, že ostatní tento problém nepochopili.

 

Čeští politici ovšem mají tu smůlu, že je dost podstatná část veřejnosti o válce v Afghánistánu dobře informovaná a nenechá si již vymývat mozky stále se opakujícími frázemi a proklamacemi. Připomínají, že afghánský konflikt trvá již více než sedmnáct let a situace se spíše zhoršuje. Poukazují rovněž na to, že ho rozpoutaly USA jako reakci na teroristické útoky 11. září 2001 a že se Spojené státy v této válce dopustily řady zločinů, mimo jiné tím, že jejích útoky zasáhly tisíce civilistů.

 

Lobby zbrojařů?

Řada čtenářů se na sociálních sítích zamýšlí, zda za podporou války v Afghánistánu nestojí více než hystericky deklarovaný boj za naši zemi spíše zbrojní lobby. Česko totiž patří ke zbrojařským velmocím a export zbraní z naší země má v posledních letech stoupající tendenci. Loni dosáhl již neuvěřitelných patnáct miliard korun, zatímco před pěti lety to byla pouhá polovina. Za pozornost stojí například obří dodávky na Střední východ, celkem ČR vyváží zbraně do více než sta zemí světa.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace