Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pojďme naučit Saúdskou Arábii, jak se chovat v kritické situaci. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.10.2018
Pojďme naučit Saúdskou Arábii, jak se chovat v kritické situaci. Komentář Štěpána Chába

Foto: Twitter

Popisek: Saúdská Arábie, bičování - obvyklý trest

Včera jsem kritizoval vládou prosazovanou Istanbulskou úmluvu. Ve čtvrtek jsem publikoval velmi ostrý odsudek vůči Armádě ČR i celé vládě za spoluúčast na válečném dobrodružství v Afghánistánu. Kopu si do vládních činitelů dle vlastní libovůle a uvážení. A co za to? Kdybych něco podobného byť i jen zkusil v Saúdské Arábii, proženou mě masomlejnkem svých věznic, mučitelů a radikálních metod nápravy. Pes by po mně neštěkl. Do islámu a jeho nohsledů už jsem toho nakopal, až mě bolí noha. To samé do katolíků.

Přesto jsem nebyl potrestaný, nikdo po mně nejde, zmíněným nakopancům jsem ukradený. Možná si můj text přečetli, nakrkli se, chvíli přemýšleli jak mě zažalovat (prý o tom vážně a intenzivně uvažovala společnost Huawei za můj komentář o jejich novém modelu chytrého telefonu, kde jsem byl trochu ironický). Přesto po mně nikdo nejde, nelámou mi prsty, nekrájí mě na kousky jako nebohého Džamála Chášukdžího. A já si toho, upřímně, vážím.

A rozřezat

Na přetřes přišel rozřezaný Džamál Chášukdží. Je to lidské neštěstí. Hrůzná představa, skončit tak, jak by to člověk nepřál ani svému nejhoršímu nepříteli. Neuvěřitelně brutální a odporná praktika lidí, kteří nepatří snad ani k lidskému druhu, ale jsou jen jakousi odnoží skřetů. Ovšem o Džamálu Chášukdžím kolují internetem informace, že to nebylo až takové sluníčko a demokratický zastánce svobody, jak je nám vykreslovaný. Ale prostě jen jiná verze psychopatické touhy po nadvládě, jiná, ale vždy v kolejích islámu. Džamál Chášukdží byl úzce spojen s Talibanem, s Usámou bin Ládinem, podporoval teroristickou selanku Hamás a nenáviděl Izrael. Taková ta tradiční blízkovýchodní provázanost všeho se vším a hlavně proti zbytku světa.

Přesto smrt, kterou mu Saúdové připravili, je skutečným zvěrstvem, zrůdností a ohavností. Ale koukněme o tři roky nazpět – Raíf Badaví, obyčejný saudský občan, který si na svém blogu dovolil kritizovat islám jako takový. Co jej čekalo? Tisíc ran bičem, deset let ve vězení a uhrazení pokuty ve výši šesti milionů korun. A kde to teď jsme? Stále u největších spojenců na Blízkém východě. Ale nemusíme zůstávat jen u takových „maličkostí“. Co zrůdná válka proti Jemenu? Tam problém není? Právě teď tam umírají hlady desítky tisíc lidí. Umírají hlady, protože Saúdové je dokonale odřízli a udělali si z jejich země střelnici. Koho to zajímá? Nikoho. Saúdové si jedou svoji hrdou genocidu, a my pokrytecky mlčíme. A bude se řvát kvůli Džamálu Chášukdžímu.

Násilnická povaha Saudské Arábie

Ale ano, můžeme se zahloubat do saúdského právního systému. 70 ran bičem za pomluvy na internetu. 6 let za mřížemi za kritiku vlády (bože, já bych to měl na doživotí a uživil bych fabriku na výrobu bičů, jak tak na to koukám). 350 ran bičem za lahev vína v autě (a uživil bych dvě fabriky). Pokračovat jde až do ošoupání klávesnice. Právo je u Saúdů brané skutečně přes brýle středověku. A jakou schytává Saúdská Arábie za své nelidské chování ze světa kritiku? No, pár aktivistů se vždycky najde, běhají po svobodném západním světě a křičí, že to by Saúdové neměli dělat, to tedy ne, a pak jdou na latté a bio croassanty a do deníčku si dnešní den zaznamenají jako nepromarněný, ale aktivní. Hurá.

Kšefty

Ale mlčíme ke středověku Saúdské Arábie. Sice jsme pro ně nevěřící psi, kteří by měli zhynout pod plamenným mečem Alláhovy pomsty, ale kšefty s námi jsou prima. Stejné prizma zaznívá i ze Západu. Kšefty jsou fajn, tak je necháme dělat genocidu, necháme je týrat a mučit, necháme je v tom jejich zadělaném středověku, protože chceme jejich černé zlato, oni chtějí naše skutečné zlato a tak radši – nevidět, neslyšet. O tom svědčí i tolik bojkotovaná ekonomická konference v Rijádu, která se včera rozjela. Za první den Saúdi stihli podepsat kšefty se západem ve výši 50 miliard dolarů. No, nevypadá to na výrazný bojkot.

A copa se to děje, že najednou je Saúdská Arábie pod palbou kritiky za úkladnou a brutální vraždu? Vždyť podobně vraždí už dlouhé desítky let. Nikomu to doposud nevadilo. Co nám vadí na vraždě Džamála Chášukdžího, byl to snad náš strýček? Ignorujme tu zrůdnost stejně, jako ignorujeme bestiální ničení Jemenu. To je daleko, daleko větší průšvih. Protože nezemřel brutálně jeden člověk, ale tisíce lidí. Krom jiného, smrdí to. Turek je v případu nějak moc aktivní, smrdí to další přetahovačkou o vliv na Blízkém východě. A samotný Erdogan? Taky to není zrovna dvakrát andělíček, že jo. Víte co? Jděte mi s tím trapným pokrytectvím vrcholových manažerů světa k šípku.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace