Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu, křičí po americku české zelené mozky. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.10.2018
Nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu, křičí po americku české zelené mozky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Hlídání v Afghánistánu. Ale hlídání čeho, že jo

V srpnu se sebevražedný atentátník, Afghánec, odpálil v blízkosti šesti vojáků. Odpálil se v Afghánistánu. Oněch šest vojáků bylo, podle národnosti, tři Češi, dva Američané a jeden Afghánec. Asi průvodce nebo tlumočník. Tři čeští vojáci zemřeli, ostatní byli zranění. Ledva dozněly detonace výbuchu, provolával v České televizi náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata jako bráchanec Ramba. „Bude nás zajímat, kdo bombu sestrojil, kdo vybral sebevražedného atentátníka a kdo celou tu věc řídil. Protože pro nás je zásadní, že nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu.“ Pěkné.

Prezident Miloš Zeman oznámil, že čeští vojáci v Afghánistánu brání i Prahu. Vskutku brání, protože pokud bychom nevyslali do Afghánistánu vojáky, zle by se na nás naši spojenci tvářili, protože by se jim snížil počet vazalů, kteří jim tu okupaci legitimizují. Ano, brání Prahu před zlými pohledy z Washingtonu. A na slova Aleše Opaty došlo. Čeští vojáci si pro spolupracovníky atentátníka došli, jednoho zastřelili, druhého zajali. A můžou hlásit befelem do Washingtonu, že už si také hrají na hollywoodské filmy, kde platí pravidlo – krev za krev. Víte jak, taková ta nekonečná smyčka, kdy pomsta vyvolává pomstu, aby vyvolala další pomstu, která povede k další pomstě a tak dále a tak podobně, až do míst, kam by se ani Hawking nedopočítal.

A ono už se to rozjelo

A skutečně, včera došlo k dalšímu útoku na české vojáky. Vozidlo naplněné výbušninami a řízené Afghánci, kteří záměrně stočili volant na českou patrolu. Výsledek? Pět zraněných, z toho jeden vážně. Smutně humorné je vyjádření Lumíra Němce, bývalého příslušníka Skupiny speciálních operací SOG VP, které učinil bezprostředně po útoku pro Českou televizi: „Divil bych se, kdyby byli tak velmi flexibilní, že by dokázali reagovat během pár hodin a hned přímo zaútočit na české vojáky." Pan Lumír Němec asi předpokládá, že afghánští obyvatelé si předávají zprávy za pomoci velbloudů a že nedokáží reagovat v rozmezí kratším než je měsíc. Nikoliv, to zasekaná generalita armád si sedí na vedení a než u ní dojde k rozhodnutí, podraží u nás hned dvakrát máslo. V akční teroristické buňce stačí jeden telefonát. Tam se na metály nehraje a jsem si dokonale jistý, že takové vyjádření Aleše Opaty o tom, že v Afghánistánu nikdo beztrestně nebude zabíjet české vojáky, mohlo vyvolat u teroristické buňky vcelku fotogenický úsměv. A že nemohlo? Ale mohlo, žijeme v době internetu, ledva jeden dořekne větu, už ji na druhé straně světa může řešit někdo další, který neoplývá dobrou náladou po grandiózně odvedené práci na toaletě. A na krevní mstu v Afghánistánu slyší, tam je to tradicí.

A na co že nám Armáda ČR možná zavařila? Na pomstu zaměřenou směrem ku Praze. A možná dochází na slova prezidenta Zemana, jen v trochu jiném hávu. Čeští vojácí v Afghánistánu možná zařídili to, že tu Prahu bude nutné skutečně trochu intenzivněji hlídat. Ale co uslyšíme z oficiálních míst? Včerejší útok nemá nic společného s dětinskou odvetou za srpnový první útok. Nic, je to jen náhoda. Čistě jen náhoda. Jen je smutné, že to jako náhoda až zase tolik nevypadá. Když se malí kluci zamíchají do her velkých chlapů, to pak je fičák a kluci řeší už jen bláto v kalhotech. Fascinující v tomto ohledu je fakt, že třetí nejpočetnější skupinou v uprchlické krizi jsou Afghánci. Kolik z nich má zabité příbuzné ve válce Západu? A kolika z nich je ale úplně ukradené, že české zelené mozky si hrají ve svých prohlášeních na Ramba? Jistě, většině, protože o tom nemá zdání. Ale fakt sem nikdo nedoslechne a jsme tedy v suchu?

Plat žoldáka

Slovo žoldák používám záměrně. Vycházím z měsíčního platu vojáka, který je u obyčejné šarže přes 26 000,- měsíčně. K tomu ovšem přináleží příplatek za zahraniční misi, kde si voják přijde na pěkných 3600 až 5200 denně navíc. Mise trvá bez nároku na volno šest měsíců. Na kolik si tedy obyčejný voják v Afghánistánu za šest měsíců přijde? Ten nejobyčejnější domů přijede s více než 800 000 korunami v kapse. Přičemž beru nejnižší šarži. Třeba takový major si přijde za půl roku na milion a čtvrt. Za půl roku, no kdo by to nebral, že jo. Sranda v Afghánistánu tak stojí ročně daňové poplatníky téměř jednu miliardu jen na platech.

Smysl vojenského výletu do Afghánistánu

Šílené rozčlenění islámských klanů a kmenů v Afghánistánu, a dalších muslimských zemí, je daleko za hranicemi našeho chápání. Soused ráno nenávidí souseda, protože patří k těm se zelenými trenkami, aby se odpoledne stali spojenci na život a na smrt, protože ti z vedlejší vesnice nosí červená trička. Řečeno v příměru. Téměř všichni mají jediného společného nepřítele. A tím jsme my. Vazalové americké okupace, která trvá už zoufalých 17 let a konec v nedohlednu. A pak samotní strůjci okupace, Američané.

A právě s vědomím výše napsaného je na stole jako flák hovězího otázka: jde tu válku vůbec vyhrát? Proti komu se bojuje? Je jasně definovaný nepřítel? Nebo se stal Afghánistán jen odkladištěm pro jinak nepoužitelné zbraně, které by někde ve skladech zpuchly a ztratily na výbušnosti? Aneb jak ekologicky likvidovat zbraně po záruční době. No jak, udělat si z nějaké země recyklační centrum. Samozřejmě bez ptaní, prostě jedu, jedu, rozhlížím se po světě a bum ho, už recykluju a mému průmyslu to generuje krásné peníze, zelené mozky zaměstnám a mám klid na odpolední grilovačku se sousedy.

Zkouška mikrofonu

A válka v Afghánistánu je také pěknou střelnicí s funkcí ozkoušet nové metody válčení. Obzvláště oblíbeným způsobem se stalo zabíjení za pomoci bezpilotních letounů. Výsledkem této nové kratochvíle je 90 % obětí z řad civilistů. Amnesty International označila tuto praktiku za válečné zločiny. Viníkem jsou USA. Před soudem nestanul nikdo. A to obvinění vypučelo na svět už před pěti lety. Přesto se tady máme rozčilovat nad tím, že Afghánec v Afghánistánu zabil tři české vojáky. No, byl to Afghánec. Byl v Afghánistánu. A zabil tři okupanty. A další jich pět zranil. Jde ho chápat. Skutečně. Stejně jako jde chápat Pražské povstání na konci druhé světové války. Prostě odpor proti okupantům. A i při takovém odporu sem tam někdo umře. Možná i vinou toho, že je prostě na straně okupantů?

Možná by bylo na místě se rozhořčovat, kdyby Afghánec zabil naše tři vojáky v Praze, tam by bylo na místě zvolání Aleše Opata. Takhle? Je to jen důkaz toho, že Aleš Opata, a s ním nejspíš i prezident Zeman, viděli až přespříliš amerických akčních filmů, které si pak vzali za vzor. Ne, válka v Afghánistánu je zoufalé nedorozumění. Ale výsledkem takového nedorozumění je už několik tisíc mrtvých a zcela zničená země bez fungující společnosti. Žoldáci ve jménu NATO okupují cizí zemi, nechrání Prahu. Fascinující je také ještě jedna drobná informace. Spojenci v Afghánistánu, mimo jiné, „bojují“ i proti produkci opia. Za minulý rok pak Afghánistán hlásil rekordní sklizeň. Oproti roku 2016 stoupla produkce opia o 87 %. A to na 9000 tun opia. No nevypadá to tak úplně na vítězný ryk spojeneckých armád okupantů, řekl bych. Přičemž v devadesátých letech, kdy byl v Afghánistánu na koni Taliban, byla produkce téměř na nule. Fíha, kšefty jedou a čeští jelimani se zelenými mozky tomu dávají punc války.

Kde se ta válka vůbec vzala?

Válka v Afghánistánu vznikla jako reakce na 11. září 2011. Necelý měsíc po tomto datu už se začínali Američané hezky po kovbojsku prohánět po Afghánistánu a stříleli místní jako králíky. Přičemž za útoky na dvojčata stáli, podle oficiálních zpráv, z drtivé většiny ropovodi ze Saudské Arábie. Svědčí o tom i žaloby směrované na Saudy. Ale tam, tam se házet bomby nebudou. Tam radši ne. Protože Saudi mají ropu a tudíž mají vždy pravdu. A to i když už přes rok bombardují sousední Jemen a jsou tak prapříčinou pravděpodobně nejhoršího hladomoru v dějinách. Prostě vyvražďují sousední stát, páchají na něm zcela očividnou genocidu a svět mlčí. Mlčí. Mlčí. A aby nevypadal až tak zbaběle, tak předstírá udatnost amerického vojcla při… dohledu nad produkcí opia v Afghánistánu. A čeští Pepíci? Asistují. Jako ta hloupá polena, bez námitek a s takovou malou, ubohou ublížeností – tys mi do bráchy, já ti taky do bráchy. Ubohá nedůstojnost naší armády se hvězd dotýká. A chraň vás ruka páně, abyste metabolismus těch svých šarvátek přetáhli do republiky, jen kvůli tomu, že vám nějaký Afghánec znásilnil ješitnost.

 

Vložil: Štěpán Cháb