Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Facebooček se nám ideologicky nějak seká. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.09.2018
Facebooček se nám ideologicky nějak seká. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Zuckerberg zase cukruje svobodu jejím uzamykáním

Facebook v zásadě používám jako rychlý zpravodajský servis. Sleduji mnou vybrané zdroje. Ráno zapnu a Facebook na mě vyvalí záplavu nových zpráv, komentářů, poznatků a hrůz, které se na světě přes noc vyrojí. Často mi trvalo i půl hodiny se tou záplavou procpat. V poslední době ale zpráv ubývá, dnes mi na projetí nových zpráv a událostí stačily dvě minuty. Ne, že by se nedělo nic zajímavého. Lidé chtějí neustále řečnit o své odbornosti stran stavu světa. A řeční. Ale Facebook mlčí.

Přiznávám, že sleduji spíše systémově kontroverzní lidi a stránky. Přesto jsem neodolal a několik z nich si dnes na Facebooku vyhledal. Několik těch, od kterých jsem ráno nic neviděl, přesto jsem byl zvyklý od nich vídat denně i několik příspěvků. Jaké bylo mé předstírané překvapení? Průměrně napostovali mnou oblíbení a sledovaní sedm příspěvků. Mně se jich zobrazilo – nula. Přišel jsem tak o mnohé kontroverze, kvůli kterým na Facebook vůbec lezu.

Banování se neosvědčilo

Od začátku tohoto roku se Facebook postavil do role cenzora. Ale cenzora agresivního, tedy banujícího. Ban lidé dostávali na potkání, za nevhodné slovo, nevhodný obrázek, až za nevhodné názory. Začalo to třídenním banem, u několika to skončilo definitivním zabanováním. Jen připomenu kauzu, kdy před prezidentskými volbami padl účelově ban na Kláru Samkovou. Tu jsem sledoval velmi dlouho, a kromě pro systém nevhodných názorů (pro které jsem ji i sledoval) nenapsala na Facebook nic, co by mělo komukoliv vadit. Mám pocit, že ji umlčeli na jeden měsíc.

Banů proběhlo nepočítaně, odstřelovaly se, a doposud odstřelují, stránky s mnoha tisíci uživateli. V drtivé většině neoprávněně. Jen za názor, který se prostě nehodí do multikulturní politiky dneška. Ale stav, který jsem popsal v úvodu, začal na mém Facebooku probíhat asi před týdnem. Dnes už jsem se rozhlédl po širočinách. Lidé tedy nejsou banovaní, jen se ty jejich výplody nedostanou k adresátům. Umělé snížení dosahu jejich názorů. Jsem si dokonale jistý, že kdybych sledoval na Facebooku iDnes nebo Českou televizi, kadence příspěvků bude v normě. A v té normě bych si nemusel ani všimnout, že něco chybí. Právě proto sleduji jen pro systém kontroverzní lidi a stránky. IDnes se ke mně vlastně dostával i s Českou televizí přes komentáře mnou sledovaných. A bylo to fajn.

Co z toho plyne

Může to být chyba systému Facebooku, kterou možná opraví. Připouštím, že nemám zdání. Ovšem pokud je to nová politika Facebooku, se kterou se prostě do budoucna musíme smířit, tak potěš pánbu. Facebooku začnou ubývat uživatelé. Z marketingového hlediska to pro Facebook nebude znamenat nijak zásadní ránu. Pejsky i kočičky a vlastní obědy tam budou tisíce a miliony lidí sdílet nadále. Ale ta systému nesympatická část obyvatelstva se přelije jinam. A tam si bude pod vousy dál konspirovat a předkládat své názory a komentáře a sdílet události, které hýbou děním.

Protože lidé s vlastním myšlením i názorem se nedají umlčet tím, že jim Facebook sebere možnost. Ač je to pro někoho možná s podivem, tak Facebook není internet. Facebook je jen součástí internetu. A jakmile vznikne potřeba přelít ten myšlenkový odboj o dům dál, není problém – všude okolo je domů dost, dveře mají dokořán a na nával si doslova brousí zuby. I když se potok přehradí, voda se stejně přelije, abych použil kýčovitého příměru. Takže ano, Facebook mi přestal umožňovat získávat informace, brzy se pro mě, a pro tisíce a tisíce dalších, stane Facebook jen platformou pro idioty, kteří mají natolik rádi své kočky, až mají potřebu svou lásku cpát všem neustále před oči. Ovšem význam Facebooku začne pomalu uvadat. Však Facebook stál za rozpoutáním nešťastného Arabského jara. Příště už to bude jiná sociální síť, která zahýbe světem. Trendy v devadesátých letech také určoval časopis Bravo a kde je jeho vliv teď? Jen v nostalgických vzpomínkách spoluobčanů starších třiceti let. Sakra, ale děsí mě, že někdy v budoucnu budeme na tuhle dobu vzpomínat jako na tu svobodnou. Bylo by fajn to nedopustit.

 

Vložil: Štěpán Cháb