Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejen Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi. Za svatým Václavem po celých středních Čechách…

19.09.2018
Nejen Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi. Za svatým Václavem po celých středních Čechách…

Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Popisek: Svatý Václav - vzácná relikvie patrona české země

Svatý Václav je patronem nejen země české, ale i pivovarníků a vinařů, což připomínají tradiční podzimní slavnosti, nabízející vedle kulturních i bohaté gastronomické zážitky. Svatováclavské slavnosti se uskuteční během září napříč Středočeským krajem. Největší slavnost proběhne ve dnech 27. – 30. září ve Staré Boleslavi, kde byl právě kníže Václav před více než tisíci lety zavražděn. Na Národní svatováclavské pouti je připraven bohatý kulturní i duchovní program.

Národní svatováclavská pouť přiláká v centru Staré Boleslavi až dva tisíce návštěvníků ze všech koutů České republiky, kteří si připomínají smrt svatého Václava. Součástí slavnosti bude pravá pouťová zábava, hudební program, zaujmou i ukázky dobových řemesel na středověkém jarmarku a děti si užijí nejrůznější atrakce. Duchovní program vyvrcholí mší svatou, kterou povede kardinál Dominik Duka.

Velkou tradici mají Svatováclavské slavnosti i v Kutné Hoře

Velkou tradici mají Svatováclavské slavnosti i v Kutné Hoře, letos se bude konat již 25. ročník. Na lidové veselici bude pro návštěvníky připraven program s hudbou a divadlem rozdílných stylů a žánrů výhradně kutnohorských umělců. Staročeský trh nabídne rukodělné výrobky, jídlo a ochutnávky dobrých vín. Otevře se také výstava Očima generací a v parku bude rozmanitá zábava i pro děti.

Duchovní program vyvrcholí mší svatou, kterou povede kardinál Dominik Duka

Oslavy na počest svatého Václava se uskuteční i na středočeských hradech a zámcích. Slavnosti zde budou spojeny s dobovými tržišti, kejklíři, sokolnickými ukázkami a rytířskými souboji. Vše za doprovodu dobové hudby a tanců. Pro děti budou připraveny soutěže, kostýmové prohlídky, dílničky, malování na obličej nebo divadlo.

Česká historie, společný čas s rodinou i motivace k návštěvě krásných míst

„Svatováclavské slavnosti jsou příjemným zakončením letních měsíců a navodí dobrou náladu a pohodu babího léta. Zároveň si návštěvníci připomenou českou historii, užijí si čas s rodinou a samotné slavnosti je motivují k návštěvě krásných středočeských míst jako je Kutná Hora, hrad Okoř nebo Stará Boleslav,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Na lidové veselici bude pro návštěvníky připraven program s hudbou a divadlem rozdílných stylů a žánrů

Svatý Václav byl český kníže a světec, který je hlavním patronem Čech a Moravy a symbol české státnosti. Podle legend byl Václav na svou dobu neobvykle vzdělaný a na jeho výchově se podílela i jeho babička Ludmila. Kníže Václav vládl Českým zemím během let 925 – 935. Legendy uvádí, že 28. září roku 935 došlo ve Staré Boleslavi k Václavově úkladné vraždě, zosnované bratrem Boleslavem. Za věčného vládce české země pak byl Václav prohlášený ve 12. století, právě z té doby pochází i svatováclavský chorál.

Svatováclavské slavnosti ve středních Čechách:

Svatováclavské slavnosti Davle, 22. září
Svatováclavské slavnosti Dolní Břežany, 22. září
Svatováclavské slavnosti na hradě Okoř, 22. září
Národní svatováclavská pouť Stará Boleslav, 27. září – 30. září
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře, 28. září – 29. září
Svatováclavské posvícení Stochov, 29. září – 30. září
Svatováclavské slavnosti na Budči, 28. září
Svatováclavské slavnosti zámek Berchtold, 28. září
Svatováclavské slavnosti na zámku Stránov, 30. září

Svatý Václav zavítá i do Svijan na Liberecku

Letos to bude po třetí v řadě, kdy Zámek Svijany v Libereckém kraji poctí svou návštěvou sv. Václav při příležitosti Svatováclavských slavností, které se uskuteční tradičně 28. září. Pro návštěvníky připravil zámek ve spolupráci s přilehlým pivovarem bohatý celodenní program. Na slavnostech se bude čepovat i speciální svijanské pivo, uvařené k oslavám Dnů českého piva – DUX.

Program pro celou rodinu

Brány zámku se otevřou pro návštěvníky v 10 hodin a od této chvíle čeká návštěvníky nabitý program v podání středověké hudební skupiny GNOMUS, šermířských i kejklířských vystoupení, pivních soutěží a přehlídky pivních i dobových šatů. Celý den bude zakončen koncertem kapely Waldovy Matušky. „Ani na letošních Svatováclavských slavnostech nemůže chybět tolik očekávaný příjezd svatého Václava na koni, který je znám nejen jako patron českých zemí ale i patron českého piva,“ říká Libor Stejskal, manažer Zámku Svijany a dodává: „Pivovar Svijany k této příležitosti uvařil i světlé speciální pivo DUX, které bude během Dnů českého piva k ochutnání jen na několika místech po celé České republice včetně našich Svatováclavských slavností.“ Milovníci piva by si neměli nechat ujít naražení sudu speciálu DUX se svijanským sládkem Petrem Menšíkem a ředitelem pivovaru Romanem Havlíkem, které proběhne v 11 hodin. Vstupné na Svatováclavské slavnosti je 90 Kč pro dospělé, 60 Kč pro děti do výšky 140 cm. Vstupenka zahrnuje i vstup na zámek a všechny jeho expozice.

Pro návštěvníky připravil Zámek Svijany ve spolupráci s přilehlým pivovarem bohatý celodenní program

Speciální prohlídka pivovaru

Letošní novinkou je kapacitně omezená prohlídka pivovaru přímo se samotným sládkem Pivovaru Svijany Petrem Menšíkem. V rámci exkurze se její účastnici podívají na běžně nepřístupná místa a budou se moci pobavit o pivu přímo s mistrem svého řemesla. Prohlídka mimo jiné zahrnuje i návštěvu nové stáčírny plechovek i prostory otevřených spilek, kde probíhá tradiční kvašení piva. Na konci celé prohlídky každý obdrží jako pozornost limitovanou edici 20 % piva ve speciální lahvi o objemu 0,75 l s patentním uzávěrem, uvařeného k příležitosti 20 let samostatnosti pivovaru. Cena této speciální prohlídky je 249 Kč, při zakoupení vstupenky na Svatováclavské slavnosti 199 Kč. Mimo tuto unikátní prohlídku se lze zúčastnit i běžných prohlídek pivovaru s průvodcem za zvýhodněných 50 Kč, které budou probíhat v určené časy po celý den. Zájemci by si měli exkurze pivovaru z důvodu omezené kapacity předem rezervovat přes online formulář na webu zámku. Veškeré informace o Svatováclavských slavnostech v Pivovaru Svijany naleznete ZDE.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace