Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo více miloval krásnou Sissi? Císař František Josef nebo pohádkový král? A jak to nakonec dopadlo? Tajnosti slavných

18.09.2018
Kdo více miloval krásnou Sissi? Císař František Josef nebo pohádkový král? A jak to nakonec dopadlo? Tajnosti slavných

Autor: repro z filmu

Popisek: Nádherný Viscontiho film s Helmutem Bergerem a Romy Schneider v hlavních rolích

Minulý týden jsme připomněli 120. výročí smrti rakouské císařovny a české královny Alžběty Bavorské, přezdívané Sissi. Shodou okolností ve stejnou dobu uvedla Česká televize první část nádherného filmu Luchina Viscontiho Ludvík Bavorský. Vynikající režisér obsadil do role Sissi opět okouzlující Romy Schneiderovou, která ji hrála i v romanticky pojatém životopisném snímku Sissi – mladá císařovna.

Viscontiho film naznačil, že Sissi byla nejen sestřenicí legendárního bavorského krále, jenž se proslavil jako podivínský, ale velkorysý mecenáš, ale také jeho platonickou láskou. I když Ludvíkovy city neopětovala, nejkrásnějšího krále a nejkrásnější císařovnu své doby pojilo důvěrné přátelství. Zklamaná císařovna se mu svěřovala, že je na vídeňském dvoře nešťastná. Mimo jiné si postěžovala, že její tchyně je zlá a vzala jí děti. Posteskla si také, že lidé jako oni, nežijí vlastní život. Ostatně, oba se dostali na trůn příliš mladí a v době, kdy na to nebyli vůbec připraveni.

Nedosažitelná

Když se jí Ludvík snažil dát najevo své city, odmítla ho se slovy: „Já jsem pro tebe nedosažitelná.“ Možná právě proto se citlivý král, který se mnohem více věnoval umění než vládnutí, nakonec zasnoubil s neméně krásnou Sissinou sestrou Žofií. Ostatně, sestry sehrály v Sissině životě roli, kterou by nevymysleli ani autoři románů z červené knihovny. Napřed se totiž měla stát manželkou císaře Františka Josefa starší Helena, ale když společně s rodinou přijela na námluvy do oblíbených lázní Bad Ischl, mladému císaři se více zalíbila šestnáctiletá Sissi. A stejně tak více okouzlila Ludvíka II., jenže už byla vdaná. Žofie mu zpočátku sice připadala inteligentní a zábavná, ale postupně zjistil, že je ve skutečnosti dosti nudná, a tak z plánovaného sňatku vycouval. Do svého deníku si tehdy poznamenal, že děkuje Bohu, že k svatbě nedošlo.

Viscontiho filmová podoba romantických her císařovny Sissi s mocnými muži světa se stala legendární

Slabá náhražka nebo...?

Historici dodnes spekulují, zda zrušené námluvy více souvisely s tím, že Žofie byla slabou náhražkou Sissi, či zda sehrál rozhodující roli fakt, že Ludvík II. byl homosexuál či bisexuál, což Viscontiho film také naznačuje. Není od věci přitom zmínit, že totéž se týká Luchina Viscontiho, který do hlavní role Ludvíka II. obsadil svého milence, atraktivního Helmuta Bergera. Ten zahrál roli šíleného krále mimořádně přesvědčivě a maskérům se navíc podařilo skvěle evokovat jeho podobu. Ať už v letech, kdy byl považován za nejkrásnějšího panovníka své doby, nebo později, kdy se změnil k nepoznání.

Portrét mladého Ludvíka II. Podivínství a poněkud zvláštní chování se u něj začalo projevovat ve věku 20 let. Dost možná byla v jeho případě změna v chování způsobena změnou fyzického vzhledu. Do té chvíle krásný a oslňující mladý král začal totiž právě ve věku 20 let přicházet o přední zuby. Nápadně se změnil, ztratil rychle svou fyzickou krásu a začal mít problémy s výslovností. Pro Ludvíka, který tolik miloval krásu a měl vytříbené estetické cítění, to musel být obrovský šok. Postupem času se z něj stal frustrovaný, zakomplexovaný podivín, jehož největší vášní se stalo jídlo, které konzumoval v obrovském množství, což časem vedlo k tomu, že ztloustl. Trpěl také častými bolestmi hlavy a nespavostí, kterou řešil třeba tak, že nechal zapřáhnout koně a projížděl se v kočáře noční krajinou. 

Velkorysý mecenáš, pohádkový král

Rozhodně však je prokazatelné, že Sissi spojovala s Ludvíkem II. vášeň pro krásu a pro umění. Především díky jeho velkorysé podpoře mohl dokončit svá geniální hudební díla skladatel Richard Wagner a uvést je ve velkolepých nastudováních. Kromě toho nechal Ludvík II. vybudovat okázalá sídla, z nichž nejproslulejší je zámek Neuschweinstein, dnes jedna z největších turistických atrakcí Bavorska. Díky těmto pohádkově působícím stavbám je excentrický panovník a mecenáš také často nazýván Pohádkovým králem.

Zámek Neuschwanstein - mimochodem, stal se předlohou ke slavnému Disneyho pohádkovému logu

Věčné tajemství

Bohužel však, stejně jako Sissi, i Ludvík nakonec zemřel předčasně v pouhých čtyřiceti letech. Zatímco císařovna byla zavražděna, jeho smrt je dodnes zahalena tajemstvím a prozatím neexistuje ani dostatek důkazů, že se stal obětí atentátu nebo že spáchal sebevraždu. Podle jedné z verzí mu Sissi chtěla pomoci utéct ze zámku Berg, kam byl deportován z nikdy neprokázaného obvinění, že trpí duševní nemocí. Každopádně se však tomuto výjimečnému panovníkovi splnilo přání, aby jeho život zůstal zahalený tajemstvím.

Záhada kolem smrti krále

11. června 1886 se podařilo krále zbavit svéprávnosti. Ze zámku Neuschwanstein ho v doprovodu Dr. Bernharda von Guddena převezli na zámek Berg. V neděli 13. června 1886 podnikl s dr. Guddenem  procházku parkem; co se odehrálo v následujících hodinách nelze dodnes s jistotou říci. Jisté je, že kolem 23. hodiny byla poblíž břehu Starnberského jezera nalezena mrtvá těla krále Ludvíka II. a doktora von Guddena. Tato dvojitá smrt byla a stále ještě je obestřena řadou nejasností. Dnes existují tři teorie týkající se této tragické události: Sebevražda - král se chtěl utopit, lékař se pokusil mu v tom zabránit. Dále vražda, kdy lékaře odstranili jako nepohodlného svědka. Nejpravděpodobnější se dnes jeví pokus o útěk.  Jelikož Ludvík byl výborný plavec pokusil se zřejmě během procházky utéci a doplavat k připravené veslici, která na něj zřejmě na jezeře čekala. Každopádně existují svědectví o tom, že v dané chvíli skutečně vody jezera křižovalo hned několik loděk. Dr. Gudden se pokusil králi v útěku zabránit, ale proti podstatně silnějšímu soupeři neměl šanci. Poté, co Ludvík dr. Guddena zneškodnil, snažil se uplavat, ale v ledové vodě jezera jej zřejmě postihla mrtvice nebo infarkt.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace