Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sebestředná a pyšná Sissi. Měla ráda Čechy, nebo ne? A další záhady kolem císařovny… Tajnosti slavných

13.09.2018
Sebestředná a pyšná Sissi. Měla ráda Čechy, nebo ne? A další záhady kolem císařovny… Tajnosti slavných

Autor: TV Nova

Popisek: Císařovna Sissi v podání Romy Shneider

I když o rakousko-uherské císařovně a české královně Sissi koluje celá řada legend, týkajících se především její krásy, poměrně málo z nich se týká její povahy. Zatímco slavný životopisný film s Romy Schneiderovou ji představuje jako nesmírně milou, vlídnou a milující manželku i matku, skutečnost byla zřejmě jiná a právě v tomto ohledu se názory na ni často liší. Každopádně však platí, že život této pozoruhodné ženy je dodnes plný záhad... Pokračování z úterka.

Až překvapivě kriticky ji například vidí česká historička Veronika Válková. Ta je přesvědčená, že tato rakouská císařovna a česká královna rozhodně nepředstavovala žádný ideál, především jako manželka císaře Františka Josefa. Připouští ovšem, že na tom měla vliv její velmi volná výchova v dětství. Podle ní vůbec nebyla připravená na to být císařovnou a když se jí stala, tak se ani nesnažila, aby svůj handicap odstranila. „Já si myslím, že to bylo povahou. Ona byla nesmírně sebestředná,“ uvedla Válková v magazínu České televize Sama doma.

A dodala, že císař byl do ní natolik zamilovaný, že jí dovolil vše, co chtěla, i zanedbávání povinností u dvora. Sissi se proto snažila být ve Vídni co nejméně a hodně cestovala. Obzvláště si oblíbila Řecko a Maďarsko a získala si srdce mnoha zdejších lidí. Tím spíše, že se zasadila o rakousko-uherské vyrovnání. Traduje se, že se jí v Uhrách dvořilo mnoho mužů, ale podezření, že si zde našla dokonce milence, se zatím nepotvrdilo.

 

Císařovna v mládí, obraz od Franze Xavera Winterhaltera. Po smrti svého syna, korunního prince Rudolfa, který se zastřelil spolu s milenkou na Mayerlingu, chodila Sissi již jen v černém

Sissi v lázních a na honech

Na svých cestách několikrát navštívila i Čechy (a dokonce se zde i česky domluvila, celkem ovládala deset jazyků), podle Veroniky Válkové ji však naše země nijak neokouzlila. Možná jí příliš připomínala Rakousko, z něhož tak často utíkala. V roce 1892 se léčila v Karlových Varech a ubytovala se v hotelu Tereza. I zde na sebe upozornila svým přísným životním stylem. Každodenní vycházku zahájila u v centru lázeňské zóny a potom se vydala na náročnou cestu lázeňskými lesy a v nich ukrytými romantickými vyhlídkami. Svižnou chůzí tak denně ušla až dvacet kilometrů. Právě dlouhé túry vyvolávají pochybnosti o častých spekulacích, že byla anorektičkou, jen těžko by je totiž bez potřebné energie zvládla. Její karlovarský pobyt dodnes připomíná velkolepý areál Alžbětiných lázní i slavný obraz, znázorňující významné hosty u Vřídla. V Pardubicích se zase zúčastnila jednoho z mnoha parforsních honů, které milovala a podle některých zdrojů patřila společně s císařem i k prvním hostům Velké pardubické. Ona sama patřila k nejlepším jezdkyním na koni v Evropě. A několikrát navštívila i slavný hřebčín v Kladrubech.

 

Obraz Slavní hosté - císařovna již celá v černém vlevo

Chladná romantička?

I když měla pověst chladné a sebestředné ženy, zajímala se také o charitu, navštěvovala v přestrojení pacienty a dávala se s nimi do řeči. Podle dalších indicií měla také romantickou povahu, od dětství psala básně a obdivovala řadu autorů, od německého básníka Heinricha Heineho až po Williama Shakespeara. Mimořádně silné přátelství ji pojilo s jejím bratrancem, výstředním bavorským králem Ludvíkem II.

 

Z filmu Sissi: V prvních letech manželství používala císařovna jako záminku pro cestování nemoc (Madeira, Korfu, Mallorka), později se jednoduše sebrala a odjela. Její manžel byl z toho nešťastný, ale nic neudělal. 

Složitost Sissiny osobnosti a její často záhadné chování každopádně přispěly k tomu, že později neměla nejlepší pověst a byla svým poddaným zcela lhostejná. „Stala se z ní pyšná a uzavřená podivínka,“ tvrdí Veronika Válková a je dokonce přesvědčená, že císařovna Sissi byla i špatnou matkou. Ale také ona připouští, že výjimkou byla poslední dcera Marie Valerie. Její složitý vztah k dětem ovšem ovlivnila skutečnost, že první dcera Žofie zemřela v pouhých dvou letech a syn Rudolf spáchal kvůli nešťastné lásce sebevraždu. A tragicky skončil také život samotné císařovny Sissi. Před sto dvaceti lety, 10. září 1898, ji v Ženevě probodl pilníkem italský anarchista Luigi Lucheni. Podle jednoho ze svědků ji našli ležet na zemi, i v šedesátí letech nevýslovně krásnou a majestátní.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace