Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sebestředná a pyšná Sissi. Měla ráda Čechy, nebo ne? A další záhady kolem císařovny… Tajnosti slavných

13.09.2018
Sebestředná a pyšná Sissi. Měla ráda Čechy, nebo ne? A další záhady kolem císařovny… Tajnosti slavných

Autor: TV Nova

Popisek: Císařovna Sissi v podání Romy Shneider

I když o rakousko-uherské císařovně a české královně Sissi koluje celá řada legend, týkajících se především její krásy, poměrně málo z nich se týká její povahy. Zatímco slavný životopisný film s Romy Schneiderovou ji představuje jako nesmírně milou, vlídnou a milující manželku i matku, skutečnost byla zřejmě jiná a právě v tomto ohledu se názory na ni často liší. Každopádně však platí, že život této pozoruhodné ženy je dodnes plný záhad... Pokračování z úterka.

Až překvapivě kriticky ji například vidí česká historička Veronika Válková. Ta je přesvědčená, že tato rakouská císařovna a česká královna rozhodně nepředstavovala žádný ideál, především jako manželka císaře Františka Josefa. Připouští ovšem, že na tom měla vliv její velmi volná výchova v dětství. Podle ní vůbec nebyla připravená na to být císařovnou a když se jí stala, tak se ani nesnažila, aby svůj handicap odstranila. „Já si myslím, že to bylo povahou. Ona byla nesmírně sebestředná,“ uvedla Válková v magazínu České televize Sama doma.

A dodala, že císař byl do ní natolik zamilovaný, že jí dovolil vše, co chtěla, i zanedbávání povinností u dvora. Sissi se proto snažila být ve Vídni co nejméně a hodně cestovala. Obzvláště si oblíbila Řecko a Maďarsko a získala si srdce mnoha zdejších lidí. Tím spíše, že se zasadila o rakousko-uherské vyrovnání. Traduje se, že se jí v Uhrách dvořilo mnoho mužů, ale podezření, že si zde našla dokonce milence, se zatím nepotvrdilo.

 

Císařovna v mládí, obraz od Franze Xavera Winterhaltera. Po smrti svého syna, korunního prince Rudolfa, který se zastřelil spolu s milenkou na Mayerlingu, chodila Sissi již jen v černém

Sissi v lázních a na honech

Na svých cestách několikrát navštívila i Čechy (a dokonce se zde i česky domluvila, celkem ovládala deset jazyků), podle Veroniky Válkové ji však naše země nijak neokouzlila. Možná jí příliš připomínala Rakousko, z něhož tak často utíkala. V roce 1892 se léčila v Karlových Varech a ubytovala se v hotelu Tereza. I zde na sebe upozornila svým přísným životním stylem. Každodenní vycházku zahájila u v centru lázeňské zóny a potom se vydala na náročnou cestu lázeňskými lesy a v nich ukrytými romantickými vyhlídkami. Svižnou chůzí tak denně ušla až dvacet kilometrů. Právě dlouhé túry vyvolávají pochybnosti o častých spekulacích, že byla anorektičkou, jen těžko by je totiž bez potřebné energie zvládla. Její karlovarský pobyt dodnes připomíná velkolepý areál Alžbětiných lázní i slavný obraz, znázorňující významné hosty u Vřídla. V Pardubicích se zase zúčastnila jednoho z mnoha parforsních honů, které milovala a podle některých zdrojů patřila společně s císařem i k prvním hostům Velké pardubické. Ona sama patřila k nejlepším jezdkyním na koni v Evropě. A několikrát navštívila i slavný hřebčín v Kladrubech.

 

Obraz Slavní hosté - císařovna již celá v černém vlevo

Chladná romantička?

I když měla pověst chladné a sebestředné ženy, zajímala se také o charitu, navštěvovala v přestrojení pacienty a dávala se s nimi do řeči. Podle dalších indicií měla také romantickou povahu, od dětství psala básně a obdivovala řadu autorů, od německého básníka Heinricha Heineho až po Williama Shakespeara. Mimořádně silné přátelství ji pojilo s jejím bratrancem, výstředním bavorským králem Ludvíkem II.

 

Z filmu Sissi: V prvních letech manželství používala císařovna jako záminku pro cestování nemoc (Madeira, Korfu, Mallorka), později se jednoduše sebrala a odjela. Její manžel byl z toho nešťastný, ale nic neudělal. 

Složitost Sissiny osobnosti a její často záhadné chování každopádně přispěly k tomu, že později neměla nejlepší pověst a byla svým poddaným zcela lhostejná. „Stala se z ní pyšná a uzavřená podivínka,“ tvrdí Veronika Válková a je dokonce přesvědčená, že císařovna Sissi byla i špatnou matkou. Ale také ona připouští, že výjimkou byla poslední dcera Marie Valerie. Její složitý vztah k dětem ovšem ovlivnila skutečnost, že první dcera Žofie zemřela v pouhých dvou letech a syn Rudolf spáchal kvůli nešťastné lásce sebevraždu. A tragicky skončil také život samotné císařovny Sissi. Před sto dvaceti lety, 10. září 1898, ji v Ženevě probodl pilníkem italský anarchista Luigi Lucheni. Podle jednoho ze svědků ji našli ležet na zemi, i v šedesátí letech nevýslovně krásnou a majestátní.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace