Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rázná plavovláska se stala vzorem feministek a na chlapy měla stejnou smůlu jako Margaret. Tajnosti slavných

12.09.2018
Rázná plavovláska se stala vzorem feministek a na chlapy měla stejnou smůlu jako Margaret. Tajnosti slavných

Autor: Facebook

Popisek: Loretta Swit

Řekli byste, že tahle dáma má na krku už osm křížků? Krásná majorka se jí stala osudnou v kariéře i v soukromí, dokonce i životní lásku nakonec našla během natáčení slavného seriálu. Stala se velmi úspěšnou ženou, jen doma už bude mít navždy prázdno.

Krásná, výstřední, nespoutaná… V sedmdesátých letech se představitelka rázné major Margaret ‘Šťabajzny‘ Houlihanové ze seriálu M*A*S*H překvapivě stala vzorem amerických bojovnic za ženská práva. Život Loretty Swit byl ale plný paradoxů obdobně jako osud její slavné hrdinky. A ani názory na projekt, který ji proslavil, rozhodně nejsou jednoznačné. Svérázná situační komedie, překypující city, dramatickými situacemi a válečnými tragédiemi, má bezesporu dodnes spoustu fanoušků díky jedinečnému humoru svých protagonistů, reálie válečného konfliktu v Koreji, který měl původně projekt podprahově obhájit v očích americké veřejnosti, jsou ale z hlediska vojenského i historického přinejmenším diskutabilní. A ještě mnohem hůř ho snášejí chirurgové, přinejmenším ti ze starší generace. Projekt, který miliony diváků milují, je zkrátka pohádka svého druhu.

Královna výstředností

Krásná dcera polských přistěhovalců se narodila 4. listopadu 1937 v Passaicu v americkém státě New Jersey. V sedmi letech stanula poprvé na jevišti v pohádkovém tanečním recitálu Sněhová královna a už tehdy si usmyslela, že zasvětí celý život herectví. Po absolvování akademie začínala v divadle a díky svému širokému ‘záběru‘, od komedie přes muzikál až po velké dramatické role, se divákům dodnes neomrzela. Přesto počátkem sedmdesátých let stanula i před kamerou. Poprvé se mihla v roce 1970 v seriálu televize CBS Mannix, vzápětí dostala nabídku do seriálu M*A*S*H a ten jakoby předurčil její další osud. Populární platinová blondýna zaujala svým exteriérem i výstřednostmi. Mimo jiné se stala herečkou s nejdelšími nehty a díky tomu sklízela kromě obdivu i řadu uštěpačných poznámek. Dokonce se šuškalo, že potřebuje asistenta prakticky 24 hodin denně, protože se svými drápky se nedokáže sama obsloužit ani na toaletě.

Major Margaret 'Šťabajzna' Houlihanová

Major Margaret 'Šťabajzna' Houlihanová
(foto - 20th Century Fox Television)

Frontová láska

Projektu zachycujícímu atmosféru války v Koreji obětovala Loretta jedenáct let života a za odměnu z něj vyšla s životním partnerem. Nestal se jím ale ani ženatý slaboch Frank Burns, kterého si zahrál legendární Larry Linville, ani vysněný Donald Penobscot v podání Mika Henryho. Ale zato charismatický Dennis Holahan, který v seriálu ztvárnil neodolatelného švédského diplomata Pera Johanssena. Vzali se krátce po skončení natáčení, 21. prosince 1983, a vzápětí přišla další radostná událost – za svou Margaret získala Loretta dvě ceny Emmy a čtyři nominace na Zlatý globus. Obdivovaná plavovláska sice dosáhla vysněné slávy, musela jí však mnoho obětovat. Kvůli pracovnímu vytížení si dlouho nenašla čas na plány do budoucna, a když konečně začala přemýšlet o dítěti, měla už ze zdravotních důvodů zmeškáno. Životní zklamání pak léčila opět prací, kvůli níž ji také po dvanácti letech opustil manžel Dennis, který se po jejím boku cítil neustále zanedbáván.

Pýcha plastických chirurgů

Nejvýraznější je u Loretty skutečnost, že se téměř nemění. Od natočení prvního dílu seriálu M*A*S*H už uplynulo pětačtyřicet let, a přesto je téměř stejná jako kdysi. Nejmenší starosti jí dělá postava, celoživotní štíhlost jí totiž nadělila do vínku Matka příroda. Přesto jí dodnes napomáhá téměř každodenním cvičením. Pokud jde o obličej, tam už si ale musela mnohokrát vypomoct. Za mírně propadlé, jakoby vyžehlené tváře vděčí opakovanému liftingu a rty k nakousnutí mají samozřejmě na svědomí kolagenové injekce. Neodolatelná plavá hříva občas potřebuje odborně zahustit a mimo jiné se také podrobila operaci očních víček. Do rukou plastických chirurgů se zkrátka svěřuje pravidelně už několik desetiletí. Přesto se kvůli tomu nikdy nestala na rozdíl od mnoha kolegyň terčem kritiky.

V rce 1988 v komedii Bláznivá apokalypsa

V roce 1988 v komedii Bláznivá apokalypsa
(foto - Metro Goldwyn Mayer)

Navždy sama

V roce 1986 využila svého hollywoodsky netypického talentu a vydala knihu o vyšívání. Na obrazovce se pak mnohem častěji než v rolích objevovala jako moderátorka. Mimo jiné coby velká milovnice zvířat uváděla seriál Those Incredible Animals, který celých pět let vysílal Discovery Channel dvakrát týdně. Díky tomu ji organizace na ochranu zvířat Animal Protection Institute a International Fund For Animal Welfare dokonce jmenovaly ženou roku 1992. Do televizního důchodu odešla sice již před dvaceti lety, vzápětí si ale našla úplně odlišnou zábavu. Vrhla se na navrhování vlastních kolekcí šperků a stále se jí v této oblasti daří. Dál je tedy velmi úspěšnou ženou, jen doma už bude mít navždy prázdno.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace