Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární krasavice, císařovna Sissi, byla otrokem své krásy. Co skrývala? Tajnosti slavných

11.09.2018
Legendární krasavice, císařovna Sissi, byla otrokem své krásy. Co skrývala? Tajnosti slavných

Autor: Youtube / repro

Popisek: Romy Schneider, která se rolí císařovny Sissi proslavila: V roce 1955 natočila první film s názvem Sissi. Sedmnáctiletá Romy natáčela v přesných kopiích dobových kostýmů, na původních místech, kde se příběh udál. Marischkův film a jeho další dvě pokračování předváděly velkolepé obrazy z nejkrásnějších rakouských zámků, plavby po Dunaji na lodi plné růží, zákoutí Schönbrunnu. Filmy o Sissi se promítaly dokonce ve školách a z každého časopisu zářila přirozená, svěží Romy Schneider. Její další osudy, stejně jako ty mladé císařovny, nebyly ale tak šťastné…

Ve své době byla považována za nejkrásnější ženu na světě. Pověsti mimořádné krasavice se těšila především díky nádherným vlasům. Péči o ně, ale i o svoji postavu, věnovala přehnanou pozornost a dokonce trpěla anorexií. Svým vzhledem byla naprosto posedlá a kvůli tomu, že neměla dokonalé zuby, se přestala i smát. Ostatně, důvodů k smíchu na konci svého života moc neměla.

Alžbětu Bavorskou, známou jako Sissi, celosvětové proslavil film s herečkou Romy Schneiderovou. I když je považovaný za značně idealizovaný, tak docela tomu není. Především scény z jejího bezstarostného dětství do značné míry odpovídaly skutečnosti. Díky svému bohémskému otci, který si užíval života naplno a volnost dopřál i svým potomkům, Sissi nepodléhala přísné šlechtické výchově. Naopak, dováděla z obyčejnými dětmi, chytala ryby a ráda plavala. Měla dokonce i svůj vlastní cirkus a od mládí velmi dobře jezdila na koni.

 

Císařovna a její představitelka: Vybrali dobře

Láska na první pohled

Nic nenasvědčovala tomu, že by se mohla veselá bavorská princezna, nade vše milující volnost a přírodu, stát budoucí císařovnou. Jenže když se v rakouských lázních Ischl setkala s mladým rakouským císařem Františkem Josefem I. její život se ze dne na den radikálně změnil. Z jeho strany to prý byla láska na první pohled. Pohledný mladík si rozhodně nechtěl nechat diktovat, koho si vezme za manželku a podobně jako princové z pohádek odmítal jednu favoritku své matky za druhou. Mimo jiné i sestru Sissi, krásnou Helenu. Jenže půvabná a mile rozpustilá, teprve šestnáctiletá Sissi, ho okouzlila více. Ani ona proti jeho dvoření nic nenamítala. Ostatně, kdo by odmítl pohledného a bohatého císaře? Vždyť byl nejlepší partií v celé monarchii. Jejich svatba byla skutečně velkolepá. Sissi se vdávala se v nádherných bílých šatech, vyšívaných stříbrem a při obřadu, odehrávajícím se v záři patnácti tisíc svíček, asistovalo kromě vídeňského arcibiskupa na sedmdesát dalších biskupů.

 

Sissi a František Josef na dobových obrazech z jejich mládí

Konec idylky

Po romantických dnech ale brzy nastalo vystřízlivění. V okamžiku, kdy se svobodomyslná Sissi stala rakousko-uherskou císařovnou, byl její dosud báječný život ten tam. Musela se podřídit přísné dvorské etiketě, studovat historii a cizí jazyky. Také v tomto případě popisuje životopisný film o ní poměrně dost přesně skutečnost, například její konflikty s tchýní Žofií, o níž se vtipkovalo, že byla jediným skutečným „chlapem“ u dvora. A i když byl František Josef do své ženy skutečně zamilovaný, před panovačnou matkou se jí téměř nikdy nezastal. Mluvila jim do všeho, především do výchovy dětí, a prakticky je vychovávala sama. Tím spíše, že Sissi proti její vůli s sebou odvezla na zahraniční cestu dvouletou dcerku, ta onemocněla a krátce nato zemřela. Teprve později se své tchýni vzepřela a  posledního potomka, Marii Valerii, konečně vychovávala podle svých představ. To už bylo ovšem její manželství v krizi, císařovna si později stěžovala, že byla v patnácti prodána a třicet let toho litovala.

 

Posedlost vzhledem

Nejspíše právě proto se snažila pobývat na císařském dvoře, jak nejméně to bylo možné, a mnohem více se věnovala různým zálibám, například cestování. Byla doslova posedlá svým vzhledem a obětovala mu hodně času. Aby si udržela štíhlou postavu, velmi málo jedla, držela drastické diety a váhu kontrolovala třikrát denně. Výsledkem bylo, že v pase měřila pouhých 48 centimetrů. Někdy konzumovala jenom vejce, jindy za celý den jeden piškot a šálek bujonu. Ztrátu energie se snažila dohnat tím, že pila šťávu z červeného masa.

A k tomu navíc hodně sportovala. Její personál s ní musel absolvovat mnohahodinové vycházky, nechala si dokonce postavit i vlastní tělocvičnu.  To ovšem nebylo nic proti tomu, co vyváděla kvůli svým vlasům, dlouhým až na zem. Jejich mytí představovalo náročný rituál, česat se nechala od nejlepší kadeřnice ve Vídni, náročný účes si vyžádal i dvě hodiny, a peskovala ji za každý vypadnutý vlas. Nelze se divit, že na císařovnu, o jejímž vzhledu kolovaly legendy, jezdili dívat lidé zblízka i zdaleka.

Pokračování ve čtvrtek

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace