Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Frau Merkel to nezvládla. Sasko je na nohou a slova o extrémní pravici? Protestují obyčejní lidé, máme fotku

03.09.2018
Frau Merkel to nezvládla. Sasko je na nohou a slova o extrémní pravici? Protestují obyčejní lidé, máme fotku

Foto: Facebook

Popisek: V pátek byl viděn tento obrněný vůz řítící se směrem k německému městu Chemnitz

FOTO Již dříve jsem upozorňovala na to, že nespokojenost německých občanů, týkající se nezvládnuté migrace, se musí dříve či později projevit. A stalo se to v míře, že jsou najednou zaskočeni všichni. Politici i novináři. Většina z nich svádí demonstrace v saských metropolích Chemnitz a Drážďany na pravicové extrémisty či populisty. Pocit, že se jich v Německu vyrojily tisíce, podporují i různé televizní reportáže z uplynulého týdne. Jenže, teď i samotný saský premiér musel přiznal, že se těchto demonstrací zúčastňují i „normální“ občané.

I když do Chemnitz jezdím velmi často, přiznávám, že v tomto městě nyní necítím tak bezpečně jako dříve a radost ze zdejších úžasných památek či různých kulturních akcí, už se často střídá se strachem. Nikoliv však xenofobním! Rozhodně nemám obavy z neznámého a velmi dobře vím, o čem v případě Saska píšu. Jsem zde totiž jako doma a migrační krizi zažívám několik let na vlastní kůži.

Frustrovaní mladí muži

Zatímco část médií se nás snaží přesvědčit, že jsou v tomto městě pronásledováni lidé s ne-německým vzezřením, já sama mám opačný pocit. Moje zelené oči a světlé vlasy na ulici nebezpečně přitahují pozornost mladíků tmavé pleti, kteří postávají na každém rohu, a nedávno se dokonce stalo, že mne obestoupili. Z drobného incidentu jsem nakonec vyvázla bez šrámu, ale ne s příjemným pocitem. Absolutně nic proti cizincům tmavé pleti nemám, ba naopak, často jsou to krásní a sympatičtí lidé. Ale zároveň jsem si dobře vědoma toho, že mladí muži, kteří ve většině jsou sami v daleké cizině, musí být zákonitě citově i sexuálně frustrováni a tato frustrace nezřídka překoná i zábrany a vyústí v násilný čin či dokonce zločin. Stejně jako u tisíců kněží, jímž církev zakázala, aby se ženili, a tak uspokojují své sexuální potřeby jinak.

 

Vidíte nějaké neonacisty? Snímek ze sobotního protestu v Saské Kamenici, foto Facebook

Frau Merkel to nezvládla

Frau Merkel však obavy tisíců Němců ignoruje a stále obklopená ochrankou se ve svých projevech nad protesty veřejnosti pohoršuje a mluví jen o pravicových extremistech. Naštěstí se postupně alespoň část informací o dění v Sasku věnuje zdejšímu dění podrobněji a zasvěceněji. Dokonce i zpravodaj České televize ve svých reportážích najednou připustil, že zde proti migraci a s tím související kriminalitou protestují i normální lidé a že za protesty stojí především občanské hnutí Pro Chemnitz.

V jednom z jeho příspěvků dokonce zazněla slova saského premiéra Kretschmera, který se v uplynulém týdnu sešel s místními občany a musel připustit, že všichni nejsou extrémisté: „Chci jasně říci, že to vím,“ řekl rozhořčeným obyvatelům města. Ti si například stěžovali na to, že ve městě není dost policejních hlídek, protože jsou úřady přetížené problémy migrace a nevracejí zpět kriminálníky. Připomínám, že protesty v Chemnitz vypukly poté, co místního občana zavraždil imigrant z Iráku, který měl být deportován.

Kulturangst?

V Událostech a komentářích ČT 24 byl odvysílán rozhovor s expertem na Německo Vladimírem Handlem, který se nechal slyšet, že se lidé v Německu ani tak nebojí o svoji bezpečnost, protože kriminalita má spíše klesající tendenci, ale že jde spíše o „Kulturangst“, tedy obavy o vlastní kulturu. Zmínil se i o tom, že nespokojenost plyne také z toho, že Němcům vadí, že  na rozdíl od většiny imigrantů pracují. Sobotní demonstrace v Chemnitz opět potvrdily, že němečtí politici fenomén Kulturangstu hodně podcenili. Ačkoliv se všemožně snaží jej tutlat, podporují akce na podporu migrační politiky a vydatně jim v tom pomáhá „prolhaný tisk“, tábor nespokojených se stále rozrůstá.

Vložil: Adéla Hofmanová