Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zločinecká německá firma Bayer? A obchodní války USA. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.08.2018
Zločinecká německá firma Bayer? A obchodní války USA. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Bayer

Měl jsem upřímnou radost z toho, že firma Monsanto byla shledána vinnou za to, že její přípravek RoundUp způsobil rakovinu americkému školníkovi, který RoundUpem musel několikrát ročně zalévat školní pozemky, aby se zbavil plevelu. Konečně bude Monsanto dojit krvavé peníze. První rozsudek – 289 milionů dolarů, to je skoro 6 miliard korun. A je to teprve začátek. Protože podobných žalob je na americkém trhu se spravedlností připraveno dalších několik tisíc. A vznikl precedent. Monsanto se tedy může jít klouzat.

Jenže do toho rezonuje informace, že na konci května se dokončil prodej Monsanta. Firmu vyrábějící jed na plevel i na lidi koupila německá společnost Bayer. Pokutu tak nebude platit americká takměř zločinecká firma, ale německá, obdobně zločinecká firma. Po vyslovení verdiktu klesly akcie Bayeru o 10 %. Pokud budou následovat další žaloby se stejnými verdikty, má Bayer o budoucnost vystaráno. Žádnou mít nebude. A nutno dodat – žádná škoda. Firma Bayer byla součástí nechvalně proslulé společnosti IG Farben, která s nadšením spoluvytvářela nacistický teror kolem koncentračních táborů. To IG Farben využíval otrockou práci uvězněných pro svou výrobu. A pro vlastní výdělek. Samotný Bayer vyplácel Josefu Mengelovi 150 – 200 říšských marek za každou oběť v jejich společných šílených experimentech.

Bližší informace k placení za oběti v Osvětimi

V archivu německého koncentračního tábora v Osvětimi je korespondence mezi ředitelem firmy Bayer a vedením Osvětimi tohoto znění: „S ohledem na plánované experimenty s novým lékem vyvolávajícím spánek bychom ocenili, kdybyste mohli dát několik vězňů k dispozici (...)" - "Potvrzujeme Vaši odpověď, ale zvažte cenu 200 říšských marek za ženu, je to příliš mnoho. Navrhujeme zaplatit ne více než 170 říšských marek za ženu. Potřebujeme asi 150 žen (...) "-" Potvrzujeme souhlas s dohodou. Připravte pro nás 150 žen v nejlepším možném zdravotním stavu (...) "

"Obdržena objednávka na 150 žen. Navzdory horšímu stavu byly považovány za uspokojivé. Budeme Vás informovat o vývoji experimentů (...) "-

"Pokusy byly provedeny. Všichni testovaní zemřeli. Budeme vás brzy kontaktovat o nové zásilce (...) "

Firma Bayer se od nacistických pokusů distancuje a tvrdí, že pár let po válce byla již jinou firmou, která neměla s tou předchozí nic společného. Je to tak opravdu? Třeba takový Fritz von Meer sloužil v představenstvu IG Farben a přímo řídil operace v Osvětimi. Po válce si za to odseděl 4 roky ve vězení. Pak byl zvolen jako předseda do nové firmy Bayer, která rozhodně neměla nic společného s tou předchozí (až na ty kádry, očividně). Na náhrobku má von Meer napsáno – náhrobek daroval BAYER jako uznání za jeho služby. Není v tom vidět až příliš očividné a nelidské zlo?

Na své facebookové stránce Bayer 1. srpna napsal: Today is a special day! Exactly today 155 years ago the company „Friedr. Bayer et comp.“ was registered in the commercial register – our company was born. Here you can see a picture of the original document! Alias – 1. srpna Bayer oslavil 155 let své existence – Nová firma, která nemá s holokaustem nic společného? Cože?  

Německo jako oběť

Pokusy o zažalování Monsanta za to, že je viníkem rakoviny u jejích uživatelů, se dlouhá desetiletí setkávaly s odmítnutím. Pochybnosti o nezávadnosti RoundUpu byly označované za konspirační bláboly, Monsanto si platilo své „vědecké“ zprávy a výzkumy, které měly dokázat nezávadnost přípravku. Jakékoliv zpochybnění jejich věrohodnosti bylo vysmívané. Až na počátku tohoto roku se Světová zdravotnická organizace odhodlala k vyjádření – RoundUp je rakovinotvorný. Američtí kongresmani hrozili Světové zdravotnické organizaci, že jí zastaví příspěvky na onkologický výzkum, pokud své kritické vyjádření nestáhnou. Teď už vyhrožovat nebudou, Monsanto, a tím i RoundUp, je od května německý. Ať si to tedy Němci vyžerou.

Není bez zajímavosti, když si krátce odběhnu k jinému tématu, situace, která před měsícem vznikla v Ženevě při projednávání rezoluce Světové zdravotnické organizace o podpoře kojení, kdy se americká delegace zasekla a začala předkladateli rezoluce, Ekvádoru, vyhrožovat. USA požadovaly stažení celé rezoluce. Proč? Protože v USA sídlí většina výrobců umělé výživy pro kojence a šeredně dobře na vývozu vydělávají. A to převážně v rozvojových zemích, kde je umělá výživa na vzestupu. Krátce řečeno – kšeft má přednost přede vším.

Bayer a rakovina

Vedle nákupu Monsanta, a tedy i značky RoundUp, na zvídavého čtenáře vyskočí další podotázka o firmě Bayer. Firma se totiž chce stát významným hráčem na poli „léčení“ rakoviny (k tomu je třeba hodně pacientů, proto snad ten nákup Monsanta). David Weinreich, který v Bayer dohlíží na vývoj léků proti rakovině, pro agenturu Bloomberg zmínil, že se chtějí stát významným onkologickým hráčem na trhu a investice, které k tomu budou potřeba, se jim v následujících deseti až patnácti letech zaplatí. No jistěže ano. Kšefty se smrtí jim jdou, na to jsou historicky vyzbrojení dostatečnými zkušenostmi.

Boje o zdroje

Takže ano, bylo by moc hezké, kdyby se Monsanto, RoundUp a s nimi i německá firma Bayer, potopily na dno dějin. Z lidského hlediska jsou všechny tři výše uvedené položky na odpis. A z toho ekonomického? Ze strany USA se zdá, že se jedná o obchodní válku. Prodám mouřenína, mouřenína odstřelím i s jeho novým majitelem, tedy konkurentem. USA podobně útočí ekonomicky na celou EU se zaváděním cla za ocel a hliník. S Čínou USA rozjíždějí echtovní přetahování v celní politice. A na Rusko USA uvalily další sankce. Protentokrát za absurdní a z mnoha stran vyvrácené obvinění z otravy Skripalů Novičokem. Žijeme ve velmi zajímavých časech, jen co je pravda.

 

Vložil: Štěpán Cháb