Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Také jste si pohladili tygří mládě? A víte, že jim tím ubližujete a přispíváte k byznysu s vývary z tygra? Přečetli jsme

06.08.2018
Také jste si pohladili tygří mládě? A víte, že jim tím ubližujete a přispíváte k byznysu s vývary z tygra? Přečetli jsme

Foto: Instagram

Popisek: Pojďme se mazlit s tygřátkem

FOTOGALERIE Veřejností nedávno otřásly záběry z domu hrůzy majitele zvěřince Ludvíka Berouska, ve kterém se měli porážet tygři a dále pak z nich připravovat nejrůznější výluhy a další prapodivné preparáty čínské medicíny, kterým lidé na opačné části světa věří. Kde se však vzaly, už nepátrají. Našim celníkům a veterinární správě se podařil husarský kousek, když rozbila organizovanou skupinu, která odporný byznys s nebohými tygry podnikala. V rozhovoru pro Lidové noviny prozradila Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí, která mimochodem mrtvé tygry ohledávala, jak se jim to podařilo.

Pavla Říhová v rozhovoru pro Lidovky potvrdila, jak hrozně těžké je tomuto nekalému obchodu přijít na stopu, protože jak určit, že jsou některé produkty právě z tygra? Odhalení místa, kde se zabíjeli tygři, znamená paradoxně, že je na tom naše země ve vyšetřování podobné činnosti lépe než ostatní země. Tam se totiž podobným zločinem ani nezabývají: „Vyšetřovací orgány nejen v Evropě, ale nikde na světě do takových kontrol a pátrání jako nyní my nikdy nešly. S největší pravděpodobností to znamená, že si tam tohoto obchodu dosud nevšimli nebo si nechtějí všimnout, protože se tím nechtějí zabývat,“ prohlásila Pavla Říhová v rozhovoru pro Lidovky.

V zookoutcích umírají tygři podezřele brzo

Podobný špinavý obchod se většinou odhalí na letišti, když se u některého z cestujících najde preparát, který vypadá podezřele. Mnohem těžší ale je odhalovat činnost bez tohoto upozornění. Na to, že se u nás děje něco podivného právě s tygry, přivedla vyšetřovatele zajímavá úvaha: „V republice se začaly množit zookoutky, které lákají na mazlení koťátek, s nimiž se pak lidé fotí. Málokomu dojde, že použitelnost mláděte je půl až tři čtvrtě roku, pak zvíře doroste – a zookoutek potřebuje další a další mláďata. Ale co se děje s těmi dospělými tygry a lvy? Při naší kontrolní činnosti jsme v minulých letech zjistili, že je tady velmi divná úmrtnost tygrů mimo zoologické zahrady. V Zoo se tygr dožije dvaceti let, v jiných chovech – privátních, cirkusových, obchodních – tygři umírají do pěti let. To je mladé zvíře plné síly, nijak háklivé, nemělo by umřít. Bylo divné, že tygři takhle mizí. Domníváme se, že byznys funguje právě na těch mazlicích koťatech, za která lidi platí.“ Pavla Říhová tím potvrzuje to, co tvrdí už dlouhá léta šéf pražské Zoo Miroslav Bobek – mazlení se s šelmami je veskrze špatné, protože z nich dělá duševní mrzáky. Vyšetřování k tomu dodalo ještě další tragický rozměr.

Mazlící Zoo jsou hlavně dobrý byznys!

Pavla Říhová apeluje na všechny, aby „mazlící“ Zoo rozhodně nepodporovali: „Ale veřejnost by měla pochopit jednu věc: na první pohled to vypadá, že ti lidé, kteří koťata takto nabízejí, mají zvířata rádi, ale není to úplně pravda, je to především dobrý byznys. Chápu, že mazlení lidi láká, když koukám na tygří kotě, taky bych se s ním nejraději pomazlila, ale vím, že to je špatně. Tomu zvířeti lidský dotyk rozhodně není příjemný a přispívá to k tomuhle všemu.“

Nová a nová tygří koťátka mají chovatelé jen za cenu utrpení zvířat: „Zásadní věc je, že pokud chovatelé chtějí produkovat větší množství koťat, aby je měli na mazlení, velmi často odebírají matkám mláďata velmi brzy, aby lvice nebo tygřice znovu zabřezla. Problém je, že některé kočky takhle nechávají vrhnout mláďata čtyřikrát za dva roky, samici tím zničíte, umírá úplně vyčerpaná,“ prohlásila Pavla Říhová.

Tygří šelmy se u nás registrují

Státu se nyní povedlo všechny tygry na území Česka zaregistrovat, je to úctyhodné číslo ve výši několika stovek zvířat. Od každého zvířete si vzali genetický materiál, takže je jejich evidence zcela přesná, což je unikátní: „Ve spoustě jiných států ani nevědí, kolik a kde šelmy mají. Musíte mít sice dokumenty, když s tygry obchodujete, ale evropská legislativa říká, že dokument musí vzniknout, když prodává ten první. Dál už se nic neděje. My máme v Česku navíc registrační povinnost. Když si tygra někdo koupí, musí ho na sebe přihlásit – a díky tomu víme, kde kočky jsou.“ Přímo ve zvěřinci u Berouska již před časem kontrola veteriny proběhla, musela však přijít ohlášená a nic tak nezjistila: „Díváme se na dokumenty, značení zvířat, případně odebereme vzorky. Inspekce jako taková nemá velkou šanci takový případ sama rozkrýt. Proto už skoro deset let spolupracujeme s celníky a policií,“ uvádí Pavla Říhová v Lidovkách.

+

Je opravdu skvělé zjistit, že ti, kteří jdou po stopách odporného kšeftu se zvířaty, mají takto dobrou vůli problémy skutečně řešit a že se jim jejich snaha vyplácí a první dopadení pachatelé již sedí ve vazbě. Doufejme, že další odhalené případy budou přibývat.

-

Bohužel, osvěta stále nezabírá a utrpení zvířat nekončí. Vždyť, kolik lidí každý den nějaký ten „mazlící“ zookoutek navštíví? Vyfotit se s mláděte tygra a vše dát na Facebooku se u nás stále bere jako něco roztomilého a to, čím by se měl někdo pochlubit. Podaří se to změnit?  

Vložil: Michaela Špačková