Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vražedná politika státu. Chystá se „znárodnění“ a tomu, kdo neposlechne, hrozí statisícové pokuty

06.08.2018
Vražedná politika státu. Chystá se „znárodnění“ a tomu, kdo neposlechne, hrozí statisícové pokuty

Autor: Facebook / TV Barrandov

Popisek: Legendární případ majora Zemana - Studna. I v současnosti bude kauza studna nejspíš docela masakr

Krajské listy jako jedny z prvních upozornily na další připravovanou novelu vodního zákona, podle níž se má problematika sucha a nedostatku vody řešit od roku 2020 také na úkor soukromníků. Novela, vznikající na Ministerstvu zemědělství, má totiž nařídit vlastníkům studní či rybníků, aby umožnili odebírat vodu z jejich majetku celé obci.

Může tak dojít ke skutečně drastickému zásahu do soukromého vlastnictví. Většina majitelů studen, kteří na rozdíl od státu mysleli na zadní kolečka a vybudovali si za cenu značných nákladů vlastní studnu, ji má totiž umístěnou v blízkosti obydlí. Především na zahradě, kde v teplých dnech tráví většinu času. Novela však umožní, aby v době velkého sucha mohla privátní studnu užívat třeba celá obec, což znamená kdykoliv vstoupit na pozemek jiného vlastníka. A tomu, kdo se skandálnímu rozhodnutí odmítne podřídit, hrozí statisícové pokuty.

Čí je voda? Ničí

Je zajímavé, že hned druhý den poté, co jsme na tuto šokující možnost upozornili, se v dalších médiích spustila kampaň, zaměřená na problematiku studní. V pátek večer se tomuto „čím dál vážnějšímu tématu“ věnovaly i Události komentáře na ČT 24, avšak výsledkem byla obvyklá planá diskuse dvou aktérů, postavená na principu pro a proti. Pavel Punčochář z Ministerstva zemědělství ČR v ní potvrdil, že se novela vodního zákona připravuje a to včetně možnosti, aby soukromí vlastníci zpřístupnili svoji studnu ostatním. Na otázku, komu vlastně voda v studních patří odpověděl, že voda je ničí, a dodal: „Vlastník studny má tu stavbu a povolení k odběru. To je vše.“ Slovo znárodnění, o němž se v souvislosti s novelou hovoří, přitom označil za „fake news“.

Češi neplýtvají

Jeho názor částečně odmítl člen Jan Zahradník, místopředseda sněmovního Výboru pro životního prostředí, který považuje možnost, aby kdokoliv vstupoval na cizí pozemek, za špatnou. Podle něj je nutné ctít soukromé vlastnictví. Něco jiného je ovšem prosazovat, aby soukromníci neplýtvali vodou v době kritického sucha. Jak ale vyplynulo z následující analýzy ČT 24, Češi vodou neplýtvají a spotřebují méně vody než většina vyspělých států! Události komentáře také zveřejnily informaci, že až pětina pitné vody se u nás ztrácí kvůli popraskanému potrubí. Tato čísla Punčochář bránil s tím, že „jít“ pod šestnáct procent ztrát se údajně ekonomicky nevyplácí.

Kdo za tím stojí?

Zatímco Události komentáře tedy na toto téma vůbec nic nového nepřinesly, ze zcela jiného úhlu pohledu se na skutečně velmi vážný problém podíval server Forum24.cz. Ten upozornil na to, že novelu vodního zákona připravují resorty, spravované zástupci vlivné lobby agrokombinátů, jejichž hospodaření se významnou měrou podepsalo na současném stavu naší krajiny a její schopnost udržovat vodu. Připomíná, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) působil jako ředitel společnosti zemědělského holdingu Agrofert Lovochemie a ministr zemědělství Toman ani nezastírá, že především kope za zájmy agrobaronů, hospodařících na desítkách tisíc hektarů zemědělské půdy na úkor malých farem. Malé farmy přitom umí v krajině hospodařit mnohem šetrněji.

Vražedná politika

O vražedné zemědělské politice státu, zaměřené na bohatě dotované velkoprůmyslové dotace, hovoří experti už řadu let,“ připomíná Jiří Sezemský na serveru Forum24.cz. A nakonec dodává: „Před státem tedy stojí v první řadě úkol, jak dostat více vody do krajiny, než připravovat zákony, jak ji brát soukromníkům, kteří si ji pořídili na vlastní náklady. Plány Brabce a Tomana si nezadají se způsobem uvažování komunistických aparátčíků. Vyniknou o to více, pokud ve vládě zastupují zájmy zemědělských molochů, které se na současném stavu spolupodepsaly.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace