Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koho podporovat? Těžce nemocného, nebo těžce chamtivého. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.08.2018
Koho podporovat? Těžce nemocného, nebo těžce chamtivého. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Ministryně financí předává klíče od vyhraného auta v Účtenkovce

Onemocníte těžkou nemocí. Jsou na ní léky. A i když máme v zákoně, že každý občan této republiky má nárok na bezplatnou lékařskou péči (však si ji platí z každé výplaty i z daní), přesto ji někteří nedostanou. Proč? Protože se jedná o léčbu novými a vcelku drahými léky, které pojišťovny nechtějí proplatit. U VZP tak visí přes 1000 pacientů, kteří se nedostanou k adekvátním lékům a jsou šizeni levnější, ale také méně účinnou alternativou. Mnohdy s vedlejšími účinky, o které není co stát.

MF Dnes loni publikoval příběh matky se třemi dětmi, která měla rakovinu. Pojišťovna jí odmítla hradit účinné léky a jedině přes medializaci případu se stav obrátil a žena mohla začít polykat léky, které její rakovinu, snad, zničí. Snad, bůh ví. Původně chtěla matka tří dětí prodat byt a hradit si léčbu sama. A takových případů je jen u VZP přes tisíc. Stejně, nebo obdobně, se chovají také ostatní pojišťovny.

A teď si to obraťme

Andrej Babiš přišel loni se zákonem posvěceným hazardem se jménem Účtenkovka. Na její provoz a výhry všichni zaplatíme přes 100 000 000 ročně. Přičemž samotná Účtenkovka probouzí v lidech touhu po výhře, tedy je může svádět i k dalších hazardním kratochvilkám. A je, v rámci společenské úmluvy nás všech, v pořádku, že se platí z veřejného rozpočtu spíše chamtivý jedinec, který do systému Účtenkovky zaregistruje měsíčně stovky účtenek a očekává, že mu za to někdo něco dá? Nebo ona matka tří dětí, která by bez adekvátní léčby zemřela?

Jde o to, co my chceme. Co chceme podporovat z veřejných peněz. Zda úlisnost hazardu, který platíme, zcela zbytečně, my všichni, nebo léčbu, která zachrání život? Ona gamblerská záležitost jde na ruku chamtivcům, kteří by si pro haléř koleno vrtali. Chamtivcům, kypícím zdravím a s rozjuchanými tvářičkami, kteří sní o tom, že vyhrají hlavní cenu jeden milion. Ale oni v pravém slova smyslu nevyhrají, oni všem v republice seberou trochu peněz, aby chamtivec mohl vyhrát milion. A na takové letadlo si hrát s posvěcením státu? V režii státu? Ne, děkuju. Nemá se naopak vzít trochu peněz každému, protože támhle paní od vedle by bez toho zemřela na neléčenou, ale léčitelnou chorobu?

Nezájem

Přičemž zájem o samotnou Účtenkovku mezi lidmi ubývá. Na počátku se zapojilo téměř půl milionů hrabivců. Do nynějška jich téměř sto tisíc ubylo. Do systému Účtenkovky tedy nahrává své nákupy kolem 400 000 chamtivců, kteří zaregistrují měsíčně kolem 15 milionů účtenek.

Kritika EET stále na stole

Přičemž samotný systém EET, kvůli kterému Účtenkovka vznikla, je stále pod palbou kritiky a protestů. Podnikatel Roman Slavík ve videu vysvětluje, že během dne musí udělat až 6000 operací s EET pokladnou. Do takového počtu úkonů musí nutně sem tam padnout nějaká malá chybička. Musí, člověk není stroj. Roman Slavík informoval, že ze chybu, která činila sumu 22 korun českých (slovy dvacet dva korun), dostal od finanční kontroly pokutu ve výši 20 000 korun českých (slovy dvacet tisíc korun). A právě Roman Slavík je jedním z těch, kteří začali protestovat proti nelidskému systému, který tady Babiš zavedl.

Teď jde o to, jestli to má vůbec nějaký smysl. Protože jakmile nedojde ke generální stávce, nikdo si toho ani nevšimne. A donuťte živnostníky, ať jdou do generální stávky. Nepůjdou, krachli by. Přišli by o živnost. Krásně to má ten systém podchycené, jen co je pravda. Nikdo se nebude dost silně bránit, protože na to nemá čas. A tak se pomalu ale jistě všichni přizpůsobujeme čím dál většímu oklešťování. Jasně, zrušená Účtenkovka by nezaplatila všechny léky pro všechny pacienty, kterým jsou léky odpírané. Jde o příklad toho, jak vláda dělá z občanů republiky idioty. Líbivě něco nabídne, aby o to více mohla požírat.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace