Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koho podporovat? Těžce nemocného, nebo těžce chamtivého. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.08.2018
Koho podporovat? Těžce nemocného, nebo těžce chamtivého. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Ministryně financí předává klíče od vyhraného auta v Účtenkovce

Onemocníte těžkou nemocí. Jsou na ní léky. A i když máme v zákoně, že každý občan této republiky má nárok na bezplatnou lékařskou péči (však si ji platí z každé výplaty i z daní), přesto ji někteří nedostanou. Proč? Protože se jedná o léčbu novými a vcelku drahými léky, které pojišťovny nechtějí proplatit. U VZP tak visí přes 1000 pacientů, kteří se nedostanou k adekvátním lékům a jsou šizeni levnější, ale také méně účinnou alternativou. Mnohdy s vedlejšími účinky, o které není co stát.

MF Dnes loni publikoval příběh matky se třemi dětmi, která měla rakovinu. Pojišťovna jí odmítla hradit účinné léky a jedině přes medializaci případu se stav obrátil a žena mohla začít polykat léky, které její rakovinu, snad, zničí. Snad, bůh ví. Původně chtěla matka tří dětí prodat byt a hradit si léčbu sama. A takových případů je jen u VZP přes tisíc. Stejně, nebo obdobně, se chovají také ostatní pojišťovny.

A teď si to obraťme

Andrej Babiš přišel loni se zákonem posvěceným hazardem se jménem Účtenkovka. Na její provoz a výhry všichni zaplatíme přes 100 000 000 ročně. Přičemž samotná Účtenkovka probouzí v lidech touhu po výhře, tedy je může svádět i k dalších hazardním kratochvilkám. A je, v rámci společenské úmluvy nás všech, v pořádku, že se platí z veřejného rozpočtu spíše chamtivý jedinec, který do systému Účtenkovky zaregistruje měsíčně stovky účtenek a očekává, že mu za to někdo něco dá? Nebo ona matka tří dětí, která by bez adekvátní léčby zemřela?

Jde o to, co my chceme. Co chceme podporovat z veřejných peněz. Zda úlisnost hazardu, který platíme, zcela zbytečně, my všichni, nebo léčbu, která zachrání život? Ona gamblerská záležitost jde na ruku chamtivcům, kteří by si pro haléř koleno vrtali. Chamtivcům, kypícím zdravím a s rozjuchanými tvářičkami, kteří sní o tom, že vyhrají hlavní cenu jeden milion. Ale oni v pravém slova smyslu nevyhrají, oni všem v republice seberou trochu peněz, aby chamtivec mohl vyhrát milion. A na takové letadlo si hrát s posvěcením státu? V režii státu? Ne, děkuju. Nemá se naopak vzít trochu peněz každému, protože támhle paní od vedle by bez toho zemřela na neléčenou, ale léčitelnou chorobu?

Nezájem

Přičemž zájem o samotnou Účtenkovku mezi lidmi ubývá. Na počátku se zapojilo téměř půl milionů hrabivců. Do nynějška jich téměř sto tisíc ubylo. Do systému Účtenkovky tedy nahrává své nákupy kolem 400 000 chamtivců, kteří zaregistrují měsíčně kolem 15 milionů účtenek.

Kritika EET stále na stole

Přičemž samotný systém EET, kvůli kterému Účtenkovka vznikla, je stále pod palbou kritiky a protestů. Podnikatel Roman Slavík ve videu vysvětluje, že během dne musí udělat až 6000 operací s EET pokladnou. Do takového počtu úkonů musí nutně sem tam padnout nějaká malá chybička. Musí, člověk není stroj. Roman Slavík informoval, že ze chybu, která činila sumu 22 korun českých (slovy dvacet dva korun), dostal od finanční kontroly pokutu ve výši 20 000 korun českých (slovy dvacet tisíc korun). A právě Roman Slavík je jedním z těch, kteří začali protestovat proti nelidskému systému, který tady Babiš zavedl.

Teď jde o to, jestli to má vůbec nějaký smysl. Protože jakmile nedojde ke generální stávce, nikdo si toho ani nevšimne. A donuťte živnostníky, ať jdou do generální stávky. Nepůjdou, krachli by. Přišli by o živnost. Krásně to má ten systém podchycené, jen co je pravda. Nikdo se nebude dost silně bránit, protože na to nemá čas. A tak se pomalu ale jistě všichni přizpůsobujeme čím dál většímu oklešťování. Jasně, zrušená Účtenkovka by nezaplatila všechny léky pro všechny pacienty, kterým jsou léky odpírané. Jde o příklad toho, jak vláda dělá z občanů republiky idioty. Líbivě něco nabídne, aby o to více mohla požírat.

 

Vložil: Štěpán Cháb