Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete platit složenku přes internet z dovči? Tak pozor, aby vám nevysáli celý účet. Dovolená VII

27.07.2018
Chcete platit složenku přes internet z dovči? Tak pozor, aby vám nevysáli celý účet. Dovolená VII

Autor: ESET

Popisek: Smrt mobilu na dovolené. Jako název filmu, že jo

I na dovolené připojení na internetu? Jasně, jedeme do světa, ale zároveň ten svět nechceme zapomenout někde v mobilu nebo na tabletu. Podle Eurostatu do zahraničí na dovolenou vyrazí každý pátý z České republiky. Jak se to s roamingem a s veřejnou wifi v zahraničí? Jsou tu totiž problémy, na které je potřeba dát pozor.

„V členských zemích Evropské unie a také na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku nemusí dovolenkáři platit žádné dodatečné roamingové poplatky,“ vysvětluje Václav Zubr, bezpečnostní expert společnosti ESET. „I přesto se však většina z nich bude spoléhat na bezplatné wifi sítě v hotelech a kavárnách, o jejichž zabezpečení nic neví,“ dodává.

Nezabezpečená wifi síť

Před odjezdem na dovolenou je potřeba aktualizovat celý systém mobilního zařízení. Aktualizovat také všechny aplikace. Hlavně aplikace, které o vás střídají informace. Pokud nemáte, stáhněte si do mobilního zařízení aplikace vaší banky na internetové bankovnictví, stáhněte si aplikace Facebooku, e-shopu, u které chcete na dovolené nakoupit. Protože nejnovější aktualizace nedovolí proniknout do vašeho zařízení.

U wifi sítě, u které si nejste jisti zabezpečením, se nepřihlašujte do svých aplikací přes obyčejný prohlížeč. Je možné, že někde v pozadí je podprogram wifi, který zachycuje všechny odchozí data. Přihlášení přes obyčejný prohlížeč vám může vcelku úspěšně vyluxovat účet. Kdyby k tomu došlo, ihned musíte kontaktovat svou banku s žádostí o zablokování. Je dobré se před odjezdem u banky informovat, jak blokovat účet nebo kartu z dovolené. Každá banka má jiné postupy.

Co dělat před odjezdem

Všechna data, o která nechcete přijít, si zálohujte. Přehrajte je na další zařízení, které jste nepozvali na dovolenou a které tak zůstane doma. Zároveň si nastavte automatické uzamykání mobilních zařízení. Není od věci zauvažovat nad instalací lokátoru, který v případě krádeže umí mobilní zařízení sledovat. Případně na dálku vymazat všechna data. Před sbalením si ještě projděte uživatelské zkušenosti z dané lokality. Jistě narazíte na diskusní vlákna na internetu, která se věnují krádežím nebo nezabezpečeným wifi sítím a zkušenostem s nimi.

Pro sledování e-mailu, sociálních sítí, internetového bankovnictví a online nakupování využívejte výhradně originální mobilní aplikace. Tyto aplikace totiž mezi vaším mobilem a serverem těchto služeb komunikují šifrovaně a tudíž bezpečněji. V hotelu a kavárně si ověřte, jak se jmenuje jejich oficiální Wi-Fi síť a připojujte se pouze k ní. Útočníci totiž často vytváří falešné sítě s podobným názvem. Pokud Wi-Fi síť podmiňuje vaše připojení k internetu aktualizací softwaru, odpojte se od ní a nepoužívejte ji.

Štěstí přeje připraveným

Spoléhat na to, že vám se nic takového stát nemůže, je podcenění schopností různých lapků. Oni ve vás mohou vidět potenciální výdělek. A ten se nemusí nutně točit jen kolem toho, že vám chtějí prodat nějaký ten suvenýr. Ale právě v tom, že si nějaký ten suvenýr vezmou od vás. Bez ptaní. A bez vašeho souhlasu. Věnujte tedy hodinku dvě zabezpečení vašich mobilních zařízení. Zkažená dovolená tím, že vám někdo ukradne mobil se může zkazit ještě víc, když vám u toho vyluxuje bankovní účet.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace