Chcete platit složenku přes internet z dovči? Tak pozor, aby vám nevysáli celý účet. Dovolená VII
27.07.2018
Foto: ESET
Popisek: Smrt mobilu na dovolené. Jako název filmu, že jo
I na dovolené připojení na internetu? Jasně, jedeme do světa, ale zároveň ten svět nechceme zapomenout někde v mobilu nebo na tabletu. Podle Eurostatu do zahraničí na dovolenou vyrazí každý pátý z České republiky. Jak se to s roamingem a s veřejnou wifi v zahraničí? Jsou tu totiž problémy, na které je potřeba dát pozor.
„V členských zemích Evropské unie a také na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku nemusí dovolenkáři platit žádné dodatečné roamingové poplatky,“ vysvětluje Václav Zubr, bezpečnostní expert společnosti ESET. „I přesto se však většina z nich bude spoléhat na bezplatné wifi sítě v hotelech a kavárnách, o jejichž zabezpečení nic neví,“ dodává.
Nezabezpečená wifi síť
Před odjezdem na dovolenou je potřeba aktualizovat celý systém mobilního zařízení. Aktualizovat také všechny aplikace. Hlavně aplikace, které o vás střídají informace. Pokud nemáte, stáhněte si do mobilního zařízení aplikace vaší banky na internetové bankovnictví, stáhněte si aplikace Facebooku, e-shopu, u které chcete na dovolené nakoupit. Protože nejnovější aktualizace nedovolí proniknout do vašeho zařízení.
U wifi sítě, u které si nejste jisti zabezpečením, se nepřihlašujte do svých aplikací přes obyčejný prohlížeč. Je možné, že někde v pozadí je podprogram wifi, který zachycuje všechny odchozí data. Přihlášení přes obyčejný prohlížeč vám může vcelku úspěšně vyluxovat účet. Kdyby k tomu došlo, ihned musíte kontaktovat svou banku s žádostí o zablokování. Je dobré se před odjezdem u banky informovat, jak blokovat účet nebo kartu z dovolené. Každá banka má jiné postupy.
Co dělat před odjezdem
Všechna data, o která nechcete přijít, si zálohujte. Přehrajte je na další zařízení, které jste nepozvali na dovolenou a které tak zůstane doma. Zároveň si nastavte automatické uzamykání mobilních zařízení. Není od věci zauvažovat nad instalací lokátoru, který v případě krádeže umí mobilní zařízení sledovat. Případně na dálku vymazat všechna data. Před sbalením si ještě projděte uživatelské zkušenosti z dané lokality. Jistě narazíte na diskusní vlákna na internetu, která se věnují krádežím nebo nezabezpečeným wifi sítím a zkušenostem s nimi.
Pro sledování e-mailu, sociálních sítí, internetového bankovnictví a online nakupování využívejte výhradně originální mobilní aplikace. Tyto aplikace totiž mezi vaším mobilem a serverem těchto služeb komunikují šifrovaně a tudíž bezpečněji. V hotelu a kavárně si ověřte, jak se jmenuje jejich oficiální Wi-Fi síť a připojujte se pouze k ní. Útočníci totiž často vytváří falešné sítě s podobným názvem. Pokud Wi-Fi síť podmiňuje vaše připojení k internetu aktualizací softwaru, odpojte se od ní a nepoužívejte ji.
Štěstí přeje připraveným
Spoléhat na to, že vám se nic takového stát nemůže, je podcenění schopností různých lapků. Oni ve vás mohou vidět potenciální výdělek. A ten se nemusí nutně točit jen kolem toho, že vám chtějí prodat nějaký ten suvenýr. Ale právě v tom, že si nějaký ten suvenýr vezmou od vás. Bez ptaní. A bez vašeho souhlasu. Věnujte tedy hodinku dvě zabezpečení vašich mobilních zařízení. Zkažená dovolená tím, že vám někdo ukradne mobil se může zkazit ještě víc, když vám u toho vyluxuje bankovní účet.
Vložil: Štěpán Cháb