Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přijímání imigrantů není žádná charita, ale investice. Tak funguje ideologie. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.07.2018
Přijímání imigrantů není žádná charita, ale investice. Tak funguje ideologie. Komentář Štěpána Chába

Autor: OECD

Popisek: Ángel Gurría. Důvěryhodný chlápek, podle vzhledu :-)

Generální tajemník OECD Ángel Gurría řekl při rozhovoru pro Českou televizi, že bychom měli přijímat imigranty. Že prý to není žádná charita, ale investice. A jako každá investice nejdou vidět pozitivní výsledky hned, ale až za čas. Jako příklad uvedl tajemník náš nedostatek pracovních sil. Právě v tomto by pro nás imigranti byli velkým přínosem.

Podle tajemníka OECD máme se stárnutím populace a nedostatkem pracovních sil bojovat podstatným zjednodušením imigračních řízení a ulehčením integrace cizinců. To znamená jednoduché – přibrat něco ekonomických imigrantů, co se sem plahočí přes Středozemní moře. To naše sobectví, když je odmítáme. Jeden by přeci zaplakal.

Investice se přeci vyplatí

„Jedním z důvodů, proč křivka hospodářského růstu v Česku začíná klesat, je to, že nemáte dostatek pracovních sil. Tohle je kardinální překážkou,“ řekl pro Českou televizi tajemník Gurría a vesele pokračoval: „Přijetí migrantů je investice, není to žádná charita nebo vyhazování peněz. Jenže jako s každou investicí, i s touhle je to tak, že musíte chvíli počkat, než se vám začne vyplácet, než začne produkovat to, co chcete.“ No, jak se to vezme, pane tajemníku.

Ochlazování ekonomiky

Mnozí ekonomové, mezi nimi nejhlasitěji Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora, predikují, že česká ekonomika byla nafouknutá uměle. A že brzy přijde řádné ochlazení a vystřízlivění. To s sebou nese co? Ubývání pracovních míst, vyhazování, růst nezaměstnaných. A ne, nebude za to moci nedostatek pracovních míst. Troufám si důvěřovat víc Markétě Šichtařové, renomované ekonomce, která české ekonomice rozumí, protože v ní žije a její zkoumání a studování a chápání je pro ní živobytím. A proto si troufám o to méně důvěřovat generálnímu tajemníkovi OECD, který jede spíše na vlně ideologie než na vlně faktů. A pokud říká Šichtařová, že přijde ekonomický marast, kupuju do zásoby čočku, protože se může sakra hodit. A ať si Gurría říká co chce, je mimo náš systém, nevidí do něj, a já kvůli němu čočku rozdávat nezačnu. Ne, děkuji, ideologie nepřinesla nikdy nic dobrého. A Gurría je očividným sluhou ideologie.

Ale aby toho nebylo málo...

Šéf firmy Siemens Joe Kaeser vzkazuje, že v České republice v brzké době vinou ´průmyslu 4.0´ zmizí jedna třetina pracovních míst. Vláda s touto záležitostí doposud vůbec nepracuje. Nechává to, dalo by se říct, vyšumět, vyhnít. Něco na způsob – problém neřeším, problém tedy není. Ale problém tu přeci jenom je. A bude citelný. A dočkáme se ho.

A teď si to spojme

Generální tajemník OECD doporučuje pro záchranu ekonomiky pustit sem tisíce nekvalifikovaných pracovníků, kteří navíc neumí řeč a mají tendence vytvářet separátní společnost nespolupracující s domovským státem a jeho pravidly (a právě jen ideolog nevidí, že se na imigrační vlnu automaticky navázalo zvýšení zločinnosti, problémy s neintegrovatelností příchozích, vytváření ghett a no-go zón a prosazování naprosto cizorodého politického náboženství, jakým islám je, do zákonů a pravidel většinové společnosti).

K jeho prohlášení naroubujme předpověď Markéty Šichtařové o brzkém ochlazení české ekonomiky, a tím pádem mizení pracovních míst. K tomu pak připočtěme i prohlášení šéfa Siemens, který tvrdí, že náš stát přijde o třetinu pracovních míst.

Jak z toho?

Přijímání imigrantů jako investice? Ano, svým způsobem jistě. Investice do budoucího razantního navýšení počtu bezpečnostních složek. Však jen v Paříži se teď pohybuje na 14 000 policistů a vojáků s plnou polní a hlídají bezpečnost. 14 000 zaměstnaneckých míst? To je sakra investice. Jen tak trochu pochybuju, že o to společnost stojí. Pamatujete teroristický útok v Bruselu? Jel jsem v tu dobu vlakem přes Ústí nad Labem do Prahy. Ústí nad Labem, provinční město, na nádraží stáli dva vojáci s flintičkami a tvářili se výhružně. Na nádraží v Praze jich pak bylo o to více. Opět s flintičkami a obličeji plnými těžko potlačované hrozby. A je vedlejší absurdita toho, že i oni by byli při případném teroru úplně bezmocní. Protože by to prostě bouchlo, aniž by to oni mohli jakkoliv ovlivnit. Takže ne, milý tajemníku OECD, radši nakupovat čočku do zásoby, než ekonomické imigranty jako investici na budoucí problémy.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace