Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trumpe, proč jsi taková k*nda aneb Za co dát Donaldovi Nobelovu cenu míru. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.07.2018
Trumpe, proč jsi taková k*nda aneb Za co dát Donaldovi Nobelovu cenu míru. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Vladimir Putin a Donald Trump

V podhradí zoufale pokřikují o helsinském summitu. Nějak jim ty jejich plány na vyvolání přinejmenším třetí světové války proti Rusku nevycházejí. Putin jako na truc ne a ne napadnout cizí stát, tanky nejezdí po Václaváku, Rusko stále nekolabuje, svět stále není v globální válce. A v podhradí je to brané jako chyba. Jak malé je to podhradí. Jak zoufalé malé.

Barack Obama převzal téměř okamžitě po nástupu do funkce amerického prezidenta Nobelovu cenu míru. Do té doby neudělal pro mír nic zásadního. A po převzetí ceny ještě méně. Už v okamžiku, kdy cenu přebíral, eskaloval konflikt v Afghánistánu, poté zcela zničil i přes značný odpor amerického ministerstva obrany stabilní Libyi, zařídil tak vybudování Islámského státu, chaos v celém státě (v kterém se utápí dodnes) a pak, pro Evropu směrodatné, vytvořil trasu pro imigranty, protože Libye jako val přestala sloužit. Ukončil Obama nějakou válku? Nikoliv. Podepsal Start v Praze (s tím zlolajným Ruskem), to je snad jedniné. Samostatnou kapitolou pak je Edward Snowden, který odhalil šílený rozsah sledování pod taktovkou americké NSA. A to s vědomím, často i přímými instrukcemi, Baracka Obamy.

Trumpova zásluha

Obama zároveň se svou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou oznámili, že Bašár Asad je zrůda a že je třeba tu zrůdu, po vzoru libyjského Kadáffího, vymlátit ze světa. A začali válku, která spustila imigrační vlnu do Evropy. V období nástupu Trumpa na prezidentské křeslo vstoupili do války v Sýrii Rusové a konflikt se začal velmi rychle obracet. A Trump válku v Sýrii neeskaloval. Naopak, nechal Rusko, ať to v Sýrii pofackuje. A jak je vidět, tak v Sýrii konflikt pomalu uvadá. S ohledem na to, že se Trump s Putinem v Helsinkách bavili i o zmírnění až ukončení konfliktu v Sýrii, můžeme s nadšením doufat, že se setkali dva státníci, kteří jednali moudře. Protože válka je prostě vůl.

Jednání s Kimem

Trumpovo přelomové jednání se severokorejským vůdcem Kimem bylo jako zjevení. Doposud američtí prezidenti Severní Koreu ostentativně obcházeli. Zvyšovali sankce vůči zemi, v projevech ji odsuzovali. Obkopovali ji vojenskou technikou i armádou. Ale nikdy nedosáhli toho nejzásadnějšího a nejdůležitějšího, tedy dialogu. Nikdy. Trump to dokázal po roce ve funkci. V podhradí nemají potuchy, jak. Oni se hřejí vědomím, že diktátor Kim si na setkání dovezl vlastní záchod. Dopad takového setkání pro celý svět nevidí. Nebo vidět nechtějí. Protože to Trump, ten buran, narcis a hlupák. Kdyby dialog zahájil Obama, nacpou mu druhou Nobelovu cenu a na každém náměstí prosadí jeho sochu.

Ilustračka z podhradí, vtipná, o tom žádná, ale...

Jednání s Putinem

Helsinský summit s sebou donesl velkou naději. Jo, použiju právě taková kýčovitá slova. Velkou naději. Proč? Protože Trump není jako ti naši evropští váleční štváči, kteří by si huby umlátili, aby si s Ruskem mohli změřit velikost oudů. Trump jednal diplomaticky, zahájil dialog a mluvil, na rozdíl od válečných štváčů, moudře. S výhledem dál, než k dalšímu chodu na jídelním stole. Trump zcela prokazatelně uklidňuje celosvětovou situaci a dává stranou nesmyslné téma ozbrojeného konfliktu. Protože válka je vůl, to by v podhradí mohli občas vzpomenout.

Trump a Nobelovka

Donald Trump po roce a půl ve funkci udělal pro mír ve světě daleko víc, než Obama za obě funkční období. Ale můžeme si být dokonale jistí, že on Nobelovu cenu míru nedostane. Proč? Protože není vhodný. Trump tak nějak necvičí podle zavedeného rytmu, podle kterého poslušně hopsal Obama, Bush mladší, Clinton i Bush starší. Kdyby byla do funkce prezidenta zvolená Clintonová, Sýrie už není, už by nebyl Asad, válka v Sýrii by se rozrostla a přerostla ve větší konflikt, ne-li v konflikt celosvětový. A podhradí válečných štváčů toho lituje. Dokonale fascinující. Oni by rádi válku. Prahnou po krvi.

K*nda v titulku a komentátoři v koncích

Česká televize donesla rozhovor s Jamesem Kirchickem, americkým předním komentátorem, ten, mimo dalších perel, řekl na adresu Trumpa: „Potřebuje, aby ho všichni obdivovali. Je skvělý, je úžasný. Odmítá přiznat, že by to mohl být někdo jiný. To si myslím. Samozřejmě jsou i další teorie. Že možná má nějaké finanční dohody s Rusy. Nějaká konspirace, nevíme, probíhá tam vyšetřování. Je to možné. Já nevím. Pokud se mě ptáte, proč si to myslím já, tak je to proto, že je takový narcis. Nechce uznat, že by mu někdo mohl pomoct.“ A já se divím, že komentátor neměl medvědí kůži kolem pasu a v ruce kyj. Natolik byly jeho argumenty nezajímavé a zoufale bez argumentu.

Proč ta k*nda v titulku? Demonstrující proti Trumpovi v Brightonu pěli tento text: „Hej, Donalde Trumpe! Já chci vědět, proč jsi taková k*nda.“ Vždy svazácký iDnes to komentoval mimo jiné tímto: „Navzdory vulgarismu nutno podotknout, že to přítomným ladí pěkně.“ Přičemž text na iDnes není podepsaný, vyjadřuje tedy názor celé redakce, nejedná se o vyjádření názoru jednoho z redaktorů iDnes. No, no, no. Takto by se zpravodajský server chovat neměl. To není zpravodajství, ale jemná manipulace k tomu, aby čtenář s protestem souhlasil. Aby mu to k*ndování bylo milé. A to je fakt kopanec.

A jen tak, mimo téma, Tommy Robinson je ve Velké Británii stále vězněn za nic. Já jenom aby se nezapomínalo, kde ta nesvoboda klíčí.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb