Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bez peněz do ciziny nelez. A proč letos hrozí v Egyptě Faraónova pomsta… Dovolená IV

16.07.2018
Bez peněz do ciziny nelez. A proč letos hrozí v Egyptě Faraónova pomsta… Dovolená IV

Foto: Youtube Repro

Popisek: Z hotelové toalety si takovou krásu můžete tak leda představovat

Svět se nám globalizuje. V lecčems je to výhoda, v lecčems nevýhoda. Pojďme na výhody. Výhodou rozhodně jsou platební karty. Vyrazit do zahraničí bez koruny v kapse jde, pokud ty koruny jsou na platební kartě. Samozřejmě že se hodí sem tam nějaká platba v bankovkách a mincích. Na metro v Lisabonu prostě drobné potřebujete. Ale jak s tím, proboha, souvisí Faraonova pomsta! No, k tomu se propracujeme.

Rozhodně nejezděte do zahraničí s českými korunami. Upřímně, není to nijak světoznámá měna a někde v Turecku u směnárníka na vás budou koukat jako na ufona. A to s odpovědí (samozřejmě v rozčilené turečtině), že vám nic takového nikdo nevymění. A ano, nevymění. Česká koruna je směnná tak maximálně v okolních státech. A to často jenom v příhraničí.

Je výhodnější směna u banky, nebo směnárny

Obecně je výhodnější směnit peníze ve směnárně, protože banky mají k výměně další poplatky, které nestrhnou sobě, ale samozřejmě vám. U směnárny je ale potřeba dávat pozor na směnárenskou legendární nekalost. Vždy před směnou žádejte informace o aktuálním kurzu, požadujte je v tištěné formě. Pokud s podmínkami souhlasíte, vyměňte peníze a zase, vyžádejte si okamžitě potvrzení o směně. Na něm zkontrolujte, zda vše sedí. To znamená hlavně výše kurzu. Porovnejte ji s původní výší kurzu. Pokud se shodují, pěkně poděkujte a vyrazte na dovolenou. Pokud se neshodují, nastává…

Reklamace

Reklamaci uplatňujte hned na pobočce u stejného směnárníka. Je možné, že se na reklamaci bude koukat směnárník s posměškem. A s posměškem ji také odmítne. Ale pamatujte si, že na reklamaci máte jasně dané právo. Pokud by vás směnárník odbyl, řekněte, že podáte podnět České národní bance, která má právo jakoukoliv směnárnu pokutovat (pokud si samozřejmě nesměňujete u souseda, kterému pár chorvatských kun z dovolené zbylo). Na to konto si můžete být jistí, že směnárník pookřeje a záležitost podle vašich představ poopraví.

Jak dál?

Trochu peněz pro běžný provoz máte v kapse. Je potřeba brát víc, než jen na zmrzlinu, metro nebo stav nouze? Na běžné výdaje? Naštěstí ne. Placení platební kartou se stává běžným po celém světě. A kupodivu směnný kurz je při placení kartou nižší, a tedy pro vás výhodnější, než kdybyste si v České republice peníze směnili za tamní měnu.

„Banka totiž převádí bezhotovostně cizí měny v kurzu devizy-prodej, který je v průměru o cca 10 haléřů na jedno euro nebo americký dolar výhodnější než kurz valuty-prodej, určený pro směnu bankovek a mincí. Za platbu kartou v zahraničí navíc obvykle neplatíte žádné poplatky, náklady na směnu banky zahrnují do směnného kurzu,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

A co ta Faraonova pomsta?

Tak to je milý špíček na závěr. Co to ta Faraonova pomsta vlastně je? No, průjem na dovolené. Na dovolenou vyrazí přes čtyři miliony Čechů. Přičemž nejméně třetině z nich bude hrozit prostý průjem. Jedná se hlavně o destinace, jako je severní Afrika nebo Indie. A řešení se trochu zkomplikovalo tím, že došel Endiaron. Lék proti průjmu prostě není k dostání. Děkujeme za optání, prostě není. A není jenom Endiaron. Výpadek má lék Imodium, Smecta i Ercefuryl. Všechny určené pro zmírnění utrpení na toaletách dalekého zahraničí.

Jaké jsou možnosti? Méně účinné živočišné uhlí nebo lék Diosmektit. V Egyptě jde zakoupit lék Antinalin a podle všeho zabírá obstojně. Utrpení nebude tak dlouhé. Pak je tu možnost vyzbrojit se na dovolenou lékem na předpis, kterým je Normix. Ovšem tady je problém v tom, že kromě nepříznivých a Faraonovu pomstu přivozujících bakterií Normix zabíjí i prospěšné probiotické bakterie. Takže buďte připravení, dovolená často končí nad toaletní mísou. Nebo v ní.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace