Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Něco si přej, padá ekonomika aneb Jak pořídit nový chytrý telefon za 500 korun. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.07.2018
Něco si přej, padá ekonomika aneb Jak pořídit nový chytrý telefon za 500 korun. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Nakupování online se může stát noční můrou veškeré ekonomiky

Brácha je neskutečně šikovná osoba. Na něco se podívá a už vidí, jak to opravit, vylepšit, jak to bude fungovat, jak udělat svět lepším. Hraje si tak, s úspěchem, na architekta, truhláře, tesaře, zahrádkáře, duchovního vůdce i ajťáka. Jeho renesanční šikovnost mu vskrytu duše pekelně závidím. Já totiž když vidím vyviklaný šroub, beru to jako útok na vlastní osobu, protože tuším, že po utažení šroubu odpadne přinejmenším komín na baráku, když už nespadne celý.

Onehdá dali bráchovi k nakouknutí e-shop Wish.com s tím, že tam sakra ušetří za všechny ty stroje, jako jsou vrtačky a pily a vrtací pily a řezací vrtačky a co já tomu rozumím, nerozumím. Obří e-shop Wish.com odmítl a jako drobný podporovatel české ekonomiky jel do nedalekého kutilského ráje. Jeho zjištění byla prazvláštní. Prakticky všechny stroje a udělátka jsou tam z Číny, stejně jako v e-shopu Wish. V České republice stojí až desetkrát víc než v e-shopu Wish. Uznal, že na tom něco je. A od té doby si různé drobnosti a komponenty objednává tam. Nikoliv samotné stroje, těm dosud nedůvěřuje. Záruka prakticky nulová, možnost, že dostanete do ruky šmejd relativně vysoká. A značkové stroje na webu prostě nenajdete. Ale přesto.

Nahlédnutí do e-shopu

A tak jsem se nechal také zlákat a nahlédl do útrob e-shopu Wish.com. A mají tam, krom jídla, všechno. A za ceny, které prostě nejsou, z pohledu tradičního českého zákazníka, normální. Dejme pár příkladů. Housle, které v ČR koupíte nejméně za 6000,-, tam za 700,-. Člun na vodu v ČR za 5000,-, tam za 400,-. Dron v ČR za 20 000,-, tam za 900,-. Boty v ČR 3000,-, tam 200,-. Externí harddisk 20 TB v ČR není v nabídce, nebo taková šílená krabice za 18 000,-, tam za 160,-. Smartphone v ČR za 13 000,-, tam za 500,-. No neberte to. Vše, zdá se, funkční, a to i podle referencí zákazníků na samotném Wish. Přičemž poštovné se pohybuje od 20,- (!!) do 300,-. Problém nejspíš bude jen se zárukou nebo reklamacemi. Procpat se nechutnou byrokracií napříč kontinenty bude asi dost obtížné. Nízké ceny jsou tam z důvodů čištění skladů, předpokládám. Zboží je tam omezenou dobu, tedy do vyprodání.

Toto není reklama

Může se zdát, že jsem od e-shopu Wish dostal nějaké všimné, abych o něm sepsal oslavný článek. Skutečně nedostal. Protože tímto veškerá oslava končí. Abych použil citát z filmu Pelíšky: „A skláři nebudou mít co žrát.“ Vezměme to popořádku. Po pádu bolševismu začalo svobodné podnikání. Euforická doba až do okamžiku, kdy se v jinak svobodném prostředí vyhonili na vrchol první multimilionáři, miliardáři, kteří začali postupně ovládat trh. S jejich vznikem svobodná a euforická doba skončila. Přišlo lepení děr na trhu, tam se uplatnili malí podnikatelé. Díry jsou zalepené. Co následuje? Oligarchové dále upevňují své pozice, svobodný trh se stále více uzavírá. Příležitostí pro podnikání valem ubývá. Protože většinu obchodovatelných komodit obsadili oligarchové. Jenže i těm zvoní jemný umíráček (ač ne doslova, ale zvoní), protože přichází doba vyšší oligarchizace. A tu ztělesňuje třeba právě e-shop Wish.com.

Vyšší oligarchizace totiž začne z globálního hlediska užírat i lokálním oligarchům. Má-li nějaký oligarcha ve větších městech obchody s elektronikou, kutilské domy a podobné, brzy mu to začne krachovat. A začne. Výrobce vrtaček v České republice? Brzy skončí. Nemá absolutně šanci konkurovat cenám, které jsou desetkrát menší. Nemá. Krachne. Pokračovat mohu v příkladech donekonečna. Na podobném principu bude ovšem tratit i lokální ekonomika. V tomto případě ekonomika státu. Padne-li oligarcha, padnou i jeho případné daňové odvody do státní kasy, ztratí se pracovní místa. Internet tak dopřeje světu další z mnoha hrozících krizí. To, že někde zažijí ohromný příliv peněz, znamená, že někde nastal ohromný odliv.

Supermarkety

Podobný princip jako se supermarkety. Jakmile ve městech vybujely, začaly upadat drobné obchody. V mnohých městech to teď vypadá jako po vybombardování. Na náměstích pár hodně specializovaných obchodů a úřady. Nic víc. Supermarkety zbytek obstarají. Jenže teď to začnou obstarávat služby jako Wish.com. A ty už tady ale vůbec nic nenechají. Mohou zmizet specializované obchody, výroba padne, výdělky odkráčí do zahraničí. Což nastoluje jednoznačně směr chudnutí státu a lidí v něm.

Z pohledu zákazníka

Jasně, po nahlédnutí do nabídky e-shopu Wish.com nebude mít svéprávný člověk vůbec potřebu nakupovat v českých obchodech nebo e-shopech. Cena rozhoduje. A ceny u Wish jsou kromobyčejně zajímavé. Jen mě tak napadá, že jako celek, jako společenství, jako Česká republika, na tom můžeme sakra tratit.

Vložil: Štěpán Cháb