Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Něco si přej, padá ekonomika aneb Jak pořídit nový chytrý telefon za 500 korun. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.07.2018
Něco si přej, padá ekonomika aneb Jak pořídit nový chytrý telefon za 500 korun. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Nakupování online se může stát noční můrou veškeré ekonomiky

Brácha je neskutečně šikovná osoba. Na něco se podívá a už vidí, jak to opravit, vylepšit, jak to bude fungovat, jak udělat svět lepším. Hraje si tak, s úspěchem, na architekta, truhláře, tesaře, zahrádkáře, duchovního vůdce i ajťáka. Jeho renesanční šikovnost mu vskrytu duše pekelně závidím. Já totiž když vidím vyviklaný šroub, beru to jako útok na vlastní osobu, protože tuším, že po utažení šroubu odpadne přinejmenším komín na baráku, když už nespadne celý.

Onehdá dali bráchovi k nakouknutí e-shop Wish.com s tím, že tam sakra ušetří za všechny ty stroje, jako jsou vrtačky a pily a vrtací pily a řezací vrtačky a co já tomu rozumím, nerozumím. Obří e-shop Wish.com odmítl a jako drobný podporovatel české ekonomiky jel do nedalekého kutilského ráje. Jeho zjištění byla prazvláštní. Prakticky všechny stroje a udělátka jsou tam z Číny, stejně jako v e-shopu Wish. V České republice stojí až desetkrát víc než v e-shopu Wish. Uznal, že na tom něco je. A od té doby si různé drobnosti a komponenty objednává tam. Nikoliv samotné stroje, těm dosud nedůvěřuje. Záruka prakticky nulová, možnost, že dostanete do ruky šmejd relativně vysoká. A značkové stroje na webu prostě nenajdete. Ale přesto.

Nahlédnutí do e-shopu

A tak jsem se nechal také zlákat a nahlédl do útrob e-shopu Wish.com. A mají tam, krom jídla, všechno. A za ceny, které prostě nejsou, z pohledu tradičního českého zákazníka, normální. Dejme pár příkladů. Housle, které v ČR koupíte nejméně za 6000,-, tam za 700,-. Člun na vodu v ČR za 5000,-, tam za 400,-. Dron v ČR za 20 000,-, tam za 900,-. Boty v ČR 3000,-, tam 200,-. Externí harddisk 20 TB v ČR není v nabídce, nebo taková šílená krabice za 18 000,-, tam za 160,-. Smartphone v ČR za 13 000,-, tam za 500,-. No neberte to. Vše, zdá se, funkční, a to i podle referencí zákazníků na samotném Wish. Přičemž poštovné se pohybuje od 20,- (!!) do 300,-. Problém nejspíš bude jen se zárukou nebo reklamacemi. Procpat se nechutnou byrokracií napříč kontinenty bude asi dost obtížné. Nízké ceny jsou tam z důvodů čištění skladů, předpokládám. Zboží je tam omezenou dobu, tedy do vyprodání.

Toto není reklama

Může se zdát, že jsem od e-shopu Wish dostal nějaké všimné, abych o něm sepsal oslavný článek. Skutečně nedostal. Protože tímto veškerá oslava končí. Abych použil citát z filmu Pelíšky: „A skláři nebudou mít co žrát.“ Vezměme to popořádku. Po pádu bolševismu začalo svobodné podnikání. Euforická doba až do okamžiku, kdy se v jinak svobodném prostředí vyhonili na vrchol první multimilionáři, miliardáři, kteří začali postupně ovládat trh. S jejich vznikem svobodná a euforická doba skončila. Přišlo lepení děr na trhu, tam se uplatnili malí podnikatelé. Díry jsou zalepené. Co následuje? Oligarchové dále upevňují své pozice, svobodný trh se stále více uzavírá. Příležitostí pro podnikání valem ubývá. Protože většinu obchodovatelných komodit obsadili oligarchové. Jenže i těm zvoní jemný umíráček (ač ne doslova, ale zvoní), protože přichází doba vyšší oligarchizace. A tu ztělesňuje třeba právě e-shop Wish.com.

Vyšší oligarchizace totiž začne z globálního hlediska užírat i lokálním oligarchům. Má-li nějaký oligarcha ve větších městech obchody s elektronikou, kutilské domy a podobné, brzy mu to začne krachovat. A začne. Výrobce vrtaček v České republice? Brzy skončí. Nemá absolutně šanci konkurovat cenám, které jsou desetkrát menší. Nemá. Krachne. Pokračovat mohu v příkladech donekonečna. Na podobném principu bude ovšem tratit i lokální ekonomika. V tomto případě ekonomika státu. Padne-li oligarcha, padnou i jeho případné daňové odvody do státní kasy, ztratí se pracovní místa. Internet tak dopřeje světu další z mnoha hrozících krizí. To, že někde zažijí ohromný příliv peněz, znamená, že někde nastal ohromný odliv.

Supermarkety

Podobný princip jako se supermarkety. Jakmile ve městech vybujely, začaly upadat drobné obchody. V mnohých městech to teď vypadá jako po vybombardování. Na náměstích pár hodně specializovaných obchodů a úřady. Nic víc. Supermarkety zbytek obstarají. Jenže teď to začnou obstarávat služby jako Wish.com. A ty už tady ale vůbec nic nenechají. Mohou zmizet specializované obchody, výroba padne, výdělky odkráčí do zahraničí. Což nastoluje jednoznačně směr chudnutí státu a lidí v něm.

Z pohledu zákazníka

Jasně, po nahlédnutí do nabídky e-shopu Wish.com nebude mít svéprávný člověk vůbec potřebu nakupovat v českých obchodech nebo e-shopech. Cena rozhoduje. A ceny u Wish jsou kromobyčejně zajímavé. Jen mě tak napadá, že jako celek, jako společenství, jako Česká republika, na tom můžeme sakra tratit.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace