Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cesta kolem trilobitů za předky, uloženými v žárovém pohřebišti. Vzhůru na Pičhoru! Český poutník

14.07.2018
Cesta kolem trilobitů za předky, uloženými v žárovém pohřebišti. Vzhůru na Pičhoru! Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Kostel Nejsvětějšího vykupitele v Radimi

FOTOGALERIE Při dnešním putování na nás čeká malá cesta za trilobity, pohled na zámek zpoza plotu, žárové pohřebiště a řada dalších zajímavostí. Zvolená trasa měří pouhých šest kilometrů a bez jakékoliv úhony ji zvládnou i malé děti. Ale pozor, ženou-li se mraky, je dobré mít naplánovanou trasu úniku.

Se svým nejmladším synem vystupuji na malé zastávce v obci Chotutice. Jen co se malá modrá mašinka ztratí za obloukem, vyrážíme do centra vísky. V místním parčíku obdivujeme pomník, věnovaný padlým ve II. světové válce, a zastavujeme se také u malého kamene, zasazeného do parku v roce 1968 coby připomínka 50. výročí vzniku Československé republiky. Na to, zda bude mít brzy tento kámen svého bratříčka, se nebylo koho zeptat. Tak jen věříme, že v letošním roce nás nečekají tak kruté časy, jako tomu bylo v roce 1968…

Do sousední Radimi

Z návsi se vracíme k železniční zastávce a po zelené značce putujeme do sousední Radimi. Ještě před touto obcí si na chvíli odskakujeme přes koleje prozkoumat místní lom, který je součástí naučné stezky za trilobity. Pár zkamenělin je možné vidět na kameni u naučné tabule. Byly do něj uměle zasazeny při budování stezky.

Víkendový zámek

V Radimi míříme kolem dalšího pomníku padlým k místnímu zámku. Obě jeho brány jsou ale zavřené. Teprve po chvíli se od místních dozvídáme, že pro veřejnost je otevřen pouze o víkendech. Protože jsme na výšlapu ve všední den, musíme se spokojit s pár fotografiemi, pořízenými přes plot. Z internetových stránek zámku se následně dozvídáme, oč jsme přišli. Zámek nabízí návštěvníkům tři okruhy.

První je zavádí do sklepních prostor, které byly obývané čeládkou. Okruh zahrnuje černou kuchyni, lednici, šatlavu a místnost pro porážku a zpracování menších domácích zvířat. Kancelář panského hejtmana, bílou kuchyni, zbrojnici a společenskou místnost. Druhý okruh nabízí prohlídku reprezentačních místností. Vidět můžete jídelnu, Berchtoldovu ložnici, společenský a svatební sál s kancelářskou místností. Prohlídka zahrnuje i návštěvu dámské ložnice a ochozu svatebního sálu. Třetí okruh je věnován dětem a sestává z prohlídky ložnice princezen, společenské místnosti a ložnice černokněžníka. Děti si přitom mohou zapůjčit stylový dobový kostým. Tak snad někdy příště…

Po zelené do Pičhory

V centru obce zaujme návštěvníky novogotická kaple Nejsvětějšího Vykupitele. Vybudována byla v letech 1891-92. Jde o obdélnou stavbu s trojboce ukončeným presbytářem. Před kaplí je socha Jana Nepomuckého a památník obětem válek Věrnost za věrnost.

Stále šlapeme po zelené značce, míříme k nejdůležitějšímu bodu dnešní cesty. K žárovému pohřebišti na Pičhoře. Archeologické výzkumy, které se zde konaly na přelomu 19. a 20. století, zjistily, že pohřebiště pochází z raně římského období a svým rozsahem se řadí k největším nalezištím u nás. Přímo na místě je k vidění ukázka uložení pohřebních předmětů v hrobě, pomník archeologického výzkumu, informační tabule a malá rozhledna.

Útěk před deštěm

Poslední zastávku máme v blízkém Dobřichově u kostela Nejsvětější Trojice. Původně se zde nacházel kostel z 10. století. Jeho zdi se do dnešních dnů dochovaly v sakristii. Nový kostel má barokní podobu. Jde o jednolodní obdélnou stavbu se zaoblenými nárožími, s pravoúhlým čtvercovým presbytářem, s věží v západním průčelí a sakristií po severní straně, z níž vystupuje polokruhovitá apsida.

U kostela nám nad hlavami poprvé zahrozí mohutné dešťové mraky. Pořizujeme ještě ve spěchu poslední fotografie, a pak už míříme nejkratší cestou do sousedních Peček na vlakovou stanici. Sotva dosedneme na nádražní lavici, spustí se prudký liják. Dnes jsme měli štěstí. Nezmokli jsme a máme mnoho zážitků. Pokud se chcete vydat v našich stopách, ideální je cesta vlakem do Peček a Chotutic (případně do Chroustovic). Zelená značka vás pak provede nejzajímavějšími místy tohoto kraje. Osobní vlak odjíždí do Peček z pražského Masarykova nádraží a Kolína každou hodinu, v dopravní špičce dokonce co půl hodinu. Tak hezké a klidné putování!

 

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem

Vložil: René Flášar