Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na českých obrazovkách chcípl pes, ale v zahraničí jedou naplno. Sobota Pavla Přeučila

14.07.2018
Na českých obrazovkách chcípl pes, ale v zahraničí jedou naplno. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Paramount

Popisek: Kevin Costner v novém seriálovém hitu

Máme tady léto, čas, kdy většina z nás čerpá zaslouženou dovolenou, nemusí chodit brzy spát, a tak nám zbývá i dostatek času sednout si k televizi a vychutnat si nějaký dobrý film či seriál. Ale ouha. Všechny české televizní stanice se jako každým rokem zřejmě domluvily, že své diváky utlučou „poklady“ ze svých archivů.

Stereotyp, který už se na české televizní scéně zřejmě usadil natrvalo, je v příkrém rozporu s trendem, který můžeme pozorovat ve světě, kde je to právě naopak. Přední filmové a televizní společnosti už dávno přestaly považovat letní měsíce za okurkovou sezónu, a tak v jejich průběhu nasazují desítky, ba stovky premiérových trháků. Zejména seriálový průmysl už dávno pochopil, že v době dovolených zaujmou mnohem více diváků, než během ostatních měsíců v roce, kdy v dnešní uspěchané době nemají lidé na sledování televize příliš času. Zvláště výrazné je to v naší česko-moravsko-slezské kotlině, kde stále přetrvává stereotyp nelidsky časného ranního vstávání, zavedený už za císaře pána v době Rakousko-Uherska.

Značně obehraná přehlídka ztraceného času

Někdy mám během letních měsíců dojem, že se Česká televize, Nova, Prima či TV Barrandov předhánějí, kdo uvede starší a ohranější vykopávku. A tak se na obrazovkách budou jako každé léto prohánět Vinnetou s Oldou Shatterhandem, neohrožený Indiana Jones, James Bond či Sedm statečných. Po stopadesáté si budeme moci zopakovat seriály Chalupáři, Comeback, Vyprávěj, Panoptikum města pražského a další poněkud zaprášené perly.

Novinkou je, že během léta zabrousily některé stanice i do archivů vánočních filmů, a tak se můžeme těšit na řadu „veselých“ příběhů se Santa Clausem či romantických dojáků s vánoční atmosférou. Světlou výjimkou je možná Prima, která nasadila premiérový seriál BBC Vraždy ve Stratfordu a krimiseriál ukrajinské produkce Vůně zločinu. Nepodařilo se mi sice zjistit, zda některá z televizí nasadí i nesmrtelnou, krásnou Angeliku, ale jsem přesvědčen, že chybět nebude. Zbývající televizní čas vyplňují jako obvykle retrospektivní filmy, od těch prvorepublikových po ty z let budování rozvinutého socialismu, a klasicky i nepřeberné množství obehraných pohádek. Máme se tedy na co těšit.

Nechte si poradit od mladších

Kdo opravdu nemá náladu sledovat onu přehlídku ztraceného času na českých obrazovkách a má možnost přepnout na zahraniční stanice, může se těšit na skutečnou záplavu seriálových novinek, které si v letních měsících mnohé společnosti testují, aby je pak mohly rozjet naplno. Jsou zde sice mnohdy nepřekonatelné jazykové bariéry, ale čeští titulkáři nelení ani o prázdninách a většina seriálů se velmi rychle dočká českého překladu.

Nenabádám tu samozřejmě k pirátskému stahování seriálových novinek, ale většina společností nabízí mnohdy za směšné částky stažení jednotlivých dílů seriálů, které si pak otitulkované můžete v klidu doma pustit. Podle zkušeností s vlastními dětmi a jejich kamarády je sledování českých televizních programů u adolescentů, ale i u starších diváků do 30 let, téměř nulové a vládnou mezi nimi zahraniční seriály, například společností Netflix, Paramount, Hulu, Syfy, AMC, Amazon a řady dalších.

Co teď frčí v zahraničí?

Společnost Paramount se vytasila s netrpělivě očekávanou a hvězdně obsazenou westernovou Yellowstone v hlavní roli s Kevinem Costnerem. Podle prvních ohlasů trefila do černého a už dnes má seriál na portálu IMDB vysoké hodnocení 8,5 a čeká se, že po první desetidílné sérii budou následovat další. Velmi očekávaná je i novinka Castle Rock společnosti Hulu, která se představí 25. července. Autorem seriálové předlohy není nikdo jiný, než mistr thrilleru a hororu Stephen King. Na kanál Syfy se vrací čtvrtou řadou úspěšný seriál 12 opic, známý i z filmového zpracování. Cestovatelé časem z postapokalyptické společnosti se v něm snaží odvrátit vyhynutí lidské rasy. Na IMDB je hodnocen poměrně vysokým koeficientem 7,6. Netflix přináší 2. řadu seriálu Glow, o skupině ženských bojovnic, jehož první řada byla v loňském roce na kanálu velkým hitem.

Na konec srpna chystá Netflix lahůdku především pro teenagery pod názvem The Innocents. Jde o typickou lovestory, okořeněnou nadpřirozenými schopnostmi dvou hlavních hrdinů Harryho a June, jejichž lásku chtějí rozdělit temné síly. Vyvrcholením seriálového léta na kanálu Amazon bude netrpělivě očekávaný Jack Ryan. Ve 12 pokračováních budeme sledovat boj analytika CIA s teroristickou organizací, která hrozí globální katastrofou a zničením celého světa. V hlavní roli se představí John Krasinski, který nedávno zazářil v post-apokalyptickém thrilleru Tiché místo. Takže příjemnou zábavu, jakou vám české televize nenabídnou.

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace