Smlouvu o zájezdu lze uzavřít na jeden klik, zrušit sakra drahé. A do ráje na splátky? To se vydáte rovnou do pekel. Dovolená II
11.07.2018
Foto: Pixabay
Popisek: Dovolená přes internet
Někteří lidé si myslí, že když nepodepíší vytištěnou smlouvu o zájezdu, tak pro ně není žádná objednávka závazná. Na to pozor. Při vybírání dovolené na webech zahraničních i českých cestovních kanceláří můžete vinou nepozornosti přijít ke značné finanční újmě. Stačí k tomu prakticky jediné kliknutí. A když je vaším cílem kliknout a dostat se tak na dovolenou, tak pozor, bez zadlužování. To láme vaz.
Především u německých cestovních kanceláří dochází k tomu, že lidé musí platit vysoké storno poplatky za zrušení objednaného zájezdu. Stačí totiž, aby na webu – u zájezdu, o němž uvažují – uvedli své jméno a e-mail, klikli na příslušné políčko a smlouva je uzavřena. „Podle německých pravidel pro uzavření cestovní smlouvy, stejně jako podle pravidel občanského zákoníku v České republice, totiž platí, že smlouvu lze uzavřít i prostřednictvím internetu. Jestliže při potvrzení objednávky spotřebitel odsouhlasí políčko typu ‚závazně objednávám‘, lze plnění smlouvy, a tedy i povinnost platby, právně vymáhat,“ vysvětlil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Smlouva musí obsahovat informaci o výši storno poplatků
Každá smlouva musí, vedle ostatních položek, obsahovat i informace o tom, na kolik vás přijde storno. A pozor, není to vůbec levná záležitost. A rozhodně ani jednoduchá. Storno zájezdu totiž může vzejít od vás, ale i od cestovní kanceláře. U klienta je to jednoduché. V zájezdu mu může zabránit nemoc, rodinné důvody nebo třeba to, že v práci nedostane volno v určeném termínu. Kancelář může stornovat v případě, že klient neuhradí požadovanou částku, nebo když nezíská úplné údaje třeba pro zakoupení letenky.
A jak je velký poplatek za storno?
Pořádně. Záleží samozřejmě na tom, kdy k němu dojde. Pokud k němu dojde týden před odjezdem, není to dobrá zpráva. Poplatek za storno tak může dosáhnout na 90 až 100 % ceny samotného zájezdu. Pokud stornujete zájezd například čtyři měsíce před odjezdem, má agentura možnost vaše místo nahradit někým jiným a poplatek je tak o dost menší. Pokud agentura sama po zaplacení a podepsání změní pravidla nebo náplň zájezdu, máte samozřejmě nárok na odstoupení bez storno poplatků.
Přičemž pokud vám agentura sdělí informace o zvýšení ceny 21 dnů před odjezdem, a jako důvod uvede změnu kurzu koruny nebo zvýšení ceny dopravy, má na to nárok a u vás nevzniká možnost bez sankcí od smlouvy odstoupit. A hlavně pozor, je v zákonu, že smlouvu lze uzavřít i bez podpisu na internetu. Pokud u nějaké cestovky vyplníte své jméno a e-mail a odsouhlasíte podmínky a vyplněné odešlete, zavázali jste se. Stejně jako když nakupujete přes e-shop. Žádný podpis, přesto uzavřená smlouva.
Základ, nepůjčujeme si na luxus
Spotřební půjčky by měly sloužit jen k tomu, co nám zlepší životní úroveň a situaci. Pokud se rozbije pračka, je tu důvod k půjčce, oprava nebo nákup auta pro cesty do zaměstnání? Dá se pochopit zadlužení. Přestěhování nebo bydlení? Jde pochopit zadlužení. Ale dovolená? Zájezd k moři? Pokud na dovolenou nedokážeme ušetřit, nejezděme na ní. Protože dovolená není životní nutnost. Pro někoho je prostě luxusem.
Základ je, že radost z dovolené u moře dávno vyprší, a před vámi stále bude splátkový kalendář i na několik let, kdy budete svůj týdenní nebo dvoutýdenní relax splácet. A o to víc budete stresovat… a potřebovat další relax.
Přímá cesta k problémům
Spotřebitelský úvěr je drahá záležitost. Splácení dluhu za dovolenou dokáže domácí rozpočet zatížit klidně na několik let. Sehnat pak peníze na opravu auta nebo nákup nové pračky bude obtížné. „Zvažte různé scénáře. Co když onemocníte, stane se vám nepříjemný úraz a na měsíc či dva vypadnete z pracovního procesu? Zase si vezmete úvěr? Další úvěr zvyšuje riziko nesplácení, bude tudíž dražší, nehledě na to, že seriózní instituce vám pravděpodobně nebudou chtít půjčit vůbec,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Vložil: Štěpán Cháb