Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hájila Palachovu matku, vrhala se do boje proti komunistickému režimu. Zemřela první dáma českého práva

11.07.2018
Hájila Palachovu matku, vrhala se do boje proti komunistickému režimu. Zemřela první dáma českého práva

Autor: Facebook

Popisek: Dagmar Burešová

Minulý týden nás opustily dvě mimořádné ženské osobnosti, respektovaná advokátka Dagmar Burešová a spisovatelka Marta Davouze. Jejich smrt vyvolala upřímnou lítost tím spíše, že je nelze nikým nahradit. Obě dvě totiž byly ve své profesi výjimečné a kromě krásy vynikaly i nebývalou statečností.

Dagmar Burešová se stala první polistopadovou ministryní spravedlnosti a poté i předsedkyní České národní rady. Od jejího působení na poli české justice i politiky již nebyla žádná další následovnice tolik uctívaná. Ostatně, případ současné ministryně spravedlnosti je jedním z důkazů, jak v naší zemi klesla politická kultura a že k získání vysoké funkce již není nutný vysoký odborný a morální kredit.

Skvělá advokátka

Zato Dagmar Burešová byla na prestižní posty zvolena především díky předchozí obdivuhodné kariéře a odvaze. Je až neuvěřitelné, jak byla tato mimořádně půvabná, noblesní a drobná dáma statečná v době tuhé normalizace. Na rozdíl od řady svých kolegů se nebála zastupovat mnoho obětí totalitního režimu, ať už obyčejných lidí či naopak velmi známých. Snad nejvíce na sebe upozornila jako advokátka matky Jana Palacha Libuše Palachové, když jejím jménem podala zdánlivě předem prohranou žalobu na komunistu Viléma Nového.

Ten se totiž v rozhovoru, poskytnutém zahraničním médiím, snažil zpochybnit oběť Jana Palacha. Nechal se slyšet, že se student polil látkou, která sice hořela, ale nepálila a že šlo o předem naplánovanou demonstrativní akci. Navíc tvrdil, že Palacha k tomuto činu přemluvili spisovatelé Pavel Kohout, Vladimír Škutina či sportovec Emil Zátopek. Nejvýznamnější soudní kauzu Dagmar Burešové po letech strhujícím způsobem zachytil třídílný seriál polské režisérky Agnieszky Hollandové, nazvaný Hořící keř.

Dáma i pro estébáky

Nelze se divit, že se Dagmar Burešová, pocházející z rodiny, která se nikdy netajila se svým obdivem k masarykovským ideálům a protikomunistickým smýšlením, ocitla v hledáčku tajné policie. Také agenti, kteří ji sledovali, tuto noblesní ženu popisovali (ve spise, nazvaném „Dáma“) jako vždy upravenou a elegantní ženu. Nicméně jim to nebránilo v tom, aby ji a její rodinu léta perzekvovali a zabavili jí pas. Na její schopnost být vždy za dámu po smrti Dagmar Burešové vzpomínal i Petr Pithart, v jehož vládě působila. Vylíčil situaci, kdy jí telefonovali s nabídkou postu ministryně a požádali ji, zda by mohla přijít na schůzi Občanského fóra. Zprvu to odmítla se zdůvodněním, že nemá „udělanou“ hlavu, nicméně, za hodinu dorazila v plné parádě.

Ztělesnění spravedlnosti

Petr Pithart také připomněl jednu z jejích zásad „Zbabělost by měla být trestná“. Litoval, že se uznání, mimo jiné právě prostřednictvím filmu Hořící keř, dočkala až v době, kdy už byla několik let vážně nemocná. „Když se film v roce 2013 objevil, byla už Dáša upoutaná na lůžko a přijímala jen několik málo lidí. Stovky přátel jí nemohly říct, že byla skvělá, skvěle zahraná ve filmu, ale hlavně statečná a krásná tehdy v životě,“ uvedl Petr Pithart v nekrologu, který napsal pro server Ihned.cz. Připomněl rovněž, že se bohužel osobně nedočkala ani nejvyšší odborné pocty, když byla v roce 2007 uvedena do právnické síně slávy.

Na rozdíl od mnoha jiných politiků však po Dagmar Burešové zůstanou nejen vzpomínky na její odvážné činy a postoje, ale také konkrétní počiny v oblasti české justice. Její kolegové se shodují, že byla skutečným ztělesněním spravedlnosti. Právě dnes proběhne rozloučení s touto dámou české spravedlnosti.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace