Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsme malí, jak Malá je naše spravedlnost. Babiš to prostě zvládl. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.07.2018
Jsme malí, jak Malá je naše spravedlnost. Babiš to prostě zvládl. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Taťána Malá promíchala balíček vládních karet

Tak Andrej Babiš dosadil na křeslo ministryně spravedlnosti dokonale nekompetentní „odbornici“, která měla makat podle toho, jak Babiš píská. Odhalilo se nejdříve, že je skutečně nádherně nekompetentní, pak se došlo k tomu, že opisovala u své diplomové práce. Následný tlak ji dovedl k tomu, že k včerejšímu dni podala rezignaci na post ministryně spravedlnosti ve vládě Andreje Babiše, které měla být jedenáctého vyslovena důvěra. Na její místo se dočasně usadí Andrej „Čapí hnízdo“ Babiš.

A vůbec, tato vláda má jisté nedostatky. Už předseda ČSSD úsměvně přebíhá z ministerstva vnitra na ministerstvo zahraničí, protože se rozhodl sedět na obou najednou. Teď k tomu máme gejzíra Babiše, který zastane funkci premiéra a ještě ministra spravedlnosti. Motorové fretky, které stihnou všechno. No, nevím, já mám problém zvládnout dvě práce, a to musím. Přesto si troufám tvrdit, že bych měl mít práce o dost méně, než nějaký ministr, který má pod sebou rozhodování, z kterého by člověka měl přecházet rozum. A Babiš, zvyklý makat, zvládne premiérování a ještě ministrování. Který resort více ošulí? Zpočátku nejspíš funkci premiéra, protože bude mít hromadu práce s tím, zbavit se toho klatého Čapího hnízda.

Ne, ne. Ono to bude jinak. Kdyby se Babiš na postu ministra spravedlnosti s šalebností útočící zmije zbavil problému s Čapím hnízdem, omlátí mu to všichni o hlavu a nakonec si vyřvou nové volby, kde by Babiš mohl, dejme šanci sci-fi, výrazně oslabit. A to jeho cílem rozhodně nebude. Ale co jím je? Není to odvádění pozornosti od převzetí ČEZu? Něco uprchlického? Přeci jenom, Babiš Merkelové všelicos nasliboval, a my nemáme ánung co přesně. Je možné, že Babiš chystá invazi na Slovensko, vtipná situace je to dost, jistě by to chtělo i nějakou vtipnou katarzi. Ale vraťme se k malé domů, která včera proběhla.

Špatná kampaň nebo dokonalá kampaň?

„Kvůli té kampani, která je na mě vedena, už nechci, aby bylo hnutí dále poškozováno. Ani nově vznikající vláda. Je opravdu potřeba, aby vznikla vláda s důvěrou a já tomu nechci v žádném případě bránit. Nepřiznávám jakoukoli chybu, nebo pochybení, co se týká mých diplomových prací. Doufám, že už tato nechutná kampaň skončí,“ podotkla na tiskové konferenci Taťána Malá a já nevím, nepřijde jí, že vlády od revoluce zvládly všelicos, včetně rochlokutilů z Plzně, ale to, že by premiér seděl i na ministerstvu, to ještě ne. A to obzvláště premiér natolik kontroverzní, jakým je Babiš.

Připomeňme si pro osvěžení tvrzení paní Malé o Čapím hnízdě, je, vpravdě, k popukání: „Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby. Co se stane?“ No, nic. A to je ono. Nic se nestane. A to ani když bude Babiš sedět na spravedlnosti. Komentátoři se do roztrhání těl budou vyjadřovat k tomu, že je to střet zájmů, bezprecedentní situace, hrůza a děs. A Babiš může zatím dělat nějakou jinou kulišárnu. Ale jakou?

Jak ušetřit

Ono jde pomalu přemýšlet o tom, že by se na ministrech mohlo docela úspěšně ušetřit. Alespoň s ohledem na Babišovo dvoukřeslí. Stačilo by, kdyby si ministerské posty rozlosoval Andrej Babiš s Hamáčkem a oba to prostě táhli další čtyři roky. Víte co by to ušetřilo na platech? Na odměnách? Na náhradách? Na všem? Prostě jeden za sebe a všichni za jednoho. Ať žije král Babiš a Bůh dej, aby mu už tohle zlomilo jeho politický vaz.

Je naprosto nepřijatelné, aby vládu řídil trestně stíhaný člověk (ač je to často ubohé zaklínání úsměvné opozice, pravda to přesto je), je dokonale absurdní, aby ministerstvo spravedlnosti zároveň řídil tentýž trestně stíhaný člověk. Protože spravedlnost má být slepá tak nějak všeobecně, nikoliv slepá jen tím správným směrem. Jednou, a zahraju si na jasnovidce, jednou tohle bude nejhumornější část naší historie. pokud se nezvrhne na tu nejtragičtější.

Celá republika je kampaň

Taťána Malá celou dobu tvrdila, že dvě diplomky, které odevzdala tak nějak z části opsané, jsou kampaň, která jí má zlomit vaz. Diplomky byly porovnány, bylo údajně odhaleno plagiátorství. Ale je to kampaň. Stejně jako u Babiše je kampaní Čapí hnízdo, které ve zprávě OLAF bylo dotačním podvodem. Je to kampaň, všechno je kampaň. Teď jestli není sám Babiš kampaní, která je vedená proti republice. Kampaň Babiš a jeho ansámbl poslušných, kteří ustoupí, když to jejich politicko-podnikatelský guru potřebuje. Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina, že jo. Nebo další parafráze Limonádového Joea: „Kampaně podávané v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství.“

Otevřete mi účet u Babiše

To, co Babiš předvádí, už je skutečná montypythonovská fraška a je zarážející, že se napříč tiskovkami u Strakovky neozývá umělý mrtvý smích, na který jsme zvyklí u sitkomů. Promiňte mi, ale já chci u Babiše otevřený účet. Lhát a manipulovat si dle potřeby, postupně ovládat cokoliv, co mě napadne, kšeftovat namísto státnické práce pro republiku. Stavidla nicotnosti a ubohosti praskla už definitivně. Nakonec ovšem nelze jinak, než sklonit klobouk před politickou šalebností Andreje Babiše. Tímto tahem setřel ale úplně všechny a zároveň získal to, co potřeboval. Teď jestli získá důvěru v hlasování. Ale komunisti mu to jistí, jistí mu to i hamáčkovci. A Babišova poslušná svita z hnutí ANO? Jako jeden muž budou hlasovat. Jako jeden muž.

Přinejmenším zvláštní je, že v den hlasování o důvěře vládě bude pohřeb první porevoluční ministryně spravedlnosti Dagmar Burešové. Jedna spravedlnost odchází, aby druhé dala křídla vzletět a rozbít si hubu o slunce.

 

EDIT.: K dnešnímu odpoledni už Babiš nabídl jméno budoucího ministra spravedlnosti. Asi se lekl vlastní odvahy. Novým ministrem spravedlnosti bude Jan Kněžínek.

Vložil: Štěpán Cháb