Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je čas dovolených. Tak kam? Tříhvězdičkový hotel, nebo „nafukovací matrace se snídaní“? Co byste měli vědět. Dovolená I

10.07.2018
Je čas dovolených. Tak kam? Tříhvězdičkový hotel, nebo „nafukovací matrace se snídaní“? Co byste měli vědět. Dovolená I

Autor: Pixabay

Popisek: Dovolená, ilustrační obrázek

FOTO Dovolili jsme si připravit pro vás takový miniseriálek: Články na téma ´co vše jste se chtěli vědět o dovolených, ale báli jste se zeptat´, abychom parafrázovali slavný film Woodyho Allena. V první části se věnujeme tomu, kam Češi nejvíc jezdí. A možná budete překvapeni, ale nejvíc lidí stráví letos dovolenou v Česku, celá pětina Čechů pak dokonce v létě nikam nepojede… A pokud už vyrazíte, máte na výběr – do kempu, do hotelu, anebo je tu poměrně nový fenomén AirBnB, kterému se také říká ´nafukovací matrace se snídaní´.

Různé cestovní agentury eufemisticky tvrdí, že většina lidí chce trávit dovolenou v České republice, protože chtějí obdivovat a poznávat krásy země. I přes vzmáhající se ekonomiku a mírný růst mezd se lidé rozhodnou v celých 40 % strávit dovolenou ve svém domovském státě. K tomu je nutné připočíst dalších 7 %, které vymění loňské pláže za letošní kačáky doma. 22 % lidí pojede k moři za sluncem. A hlavní překvapení letoška – 20 % respondentů agentury Profesia, která průzkum dělala, nepojede nikam. Prostě zůstanou doma.

Do zahraničí i s minimem peněz

Většinou je zradou v plánování dovolené rodinný rozpočet. Máme na dovolenou All Inclusive v hotelu s mnoha hvězdičkami? No, ne vždycky. Takzvaný couchsurfing, tedy bezplatné přespávání u lidí z internetové komunity doma v obýváku na gauči, je populární u mladých lidí a někdy má nádech dobrodružnosti. Stále oblíbenější je také služba AirBnB a jí podobné. Zkratka AirBnB původně znamená „nafukovací matrace se snídaní“. Co tato služba obnáší?

I třeba takovou chaloupku můžete na AirBnB nalézt, foto Profesia

Většinou se jedná o nabídku ubytování u někoho s volným bytem, chalupou nebo domkem. Oproti hotelům můžete krásně ušetřit. To poznáte už na tom, že se hotely napříč celou planetou službě AirBnB nesmírně brání. Berou sdílenou ekonomiku jako nekalou konkurenci, s kterou by se mělo zatočit. Ale už jen na bydlení tak můžete ušetřit tisíce. A přitom rozhodně neztratit nic ze zážitků z dovolené. AirBnB najdete po celém světě. Stačí jen hodinka na jejich webu a prohlížení nabídek. Pak krátká rezervace a nazdar práce, únavo, stresy, jede se rekreovat.

Hvězdičky na hotelu

Při tradičnějším ubytování v hotelech začínají převládat také jisté nešvary. Co v 70. letech byla špička, už neodpovídá dnešnímu standardu. Co by měl znamenat konkrétní počet hvězdiček, se sice snaží sjednotit iniciativa Hotelstar Union, která byla přijata v patnácti evropských zemích, ale i mezi nimi se dají najít rozdíly. Například v Polsku či Nizozemsku je dodržování těchto standardů zákonem nařízeno, v Německu či Velké Británii se jedná pouze o doporučení.

Takže můžeme při jejich návštěvě zjistit, že tři hvězdičky někde znamenají silný nadstandard, jinde zase prašivou ubytovnu, která měla na internetu pěkně nafocené fotky, ale realitu tím nádherně zapřeli.

Jak dlouho se dovolenkovat?

Názory na délku dovolené se různí. Jedna klaka psychologů tvrdí, že je dobré vyčerpat celou dovolenou naráz. Nebo alespoň co to dá. Jiní tvrdí, že nás dovolená po týdnu začne nudit, a že bychom tedy měli volit dělenou dovolenou. To znamená týden v luftu, týden v práce, týden v luftu, týden v práci. Takhle si prý více odpočineme a uvolníme se. Dlouhou dovolenou tři a více týdnů volna si bere jen 16 % lidí. 30 % lidí si na druhou stranu vybere za celý rok méně než dva týdny dovolené. Zbytek si nechají prostě propadnout. Škoda, že nevyčerpaná dovolená se nedá přehodit na kolegy.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace