Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tenhle chlápek nesmí v létě chybět, veterán mezi akčními hrdiny navíc chystá další bonbónek. Musí ho stihnout do osmdesátky. Tajnosti slavných

09.07.2018
Tenhle chlápek nesmí v létě chybět, veterán mezi akčními hrdiny navíc chystá další bonbónek. Musí ho stihnout do osmdesátky. Tajnosti slavných

Foto: LucasfilmLtd.

Popisek: Harrison Ford v roce 1981 - Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Vydělal miliardy, přesto nikdy nezanevřel na řemeslo, které ho kdysi drželo nad vodou. Dál vlastnoručně vyrábí kousky, které jsou téměř vyvažovány zlatem a jdou doslova na dračku.

Veterán mezi akčními hrdiny Harrison Ford a jen o čtyři roky mladší slavný režisér Steven Spielberg už vydělali na úspěšné filmové sérii Indiana Jones jmění přímo pohádkové, přesto si nedají pokoj. Úspěch jejich nejslavnějšího společného projektu jim totiž nedá spát, koneckonců spolehlivě i u nás zajišťuje stále dokola i televizní sledovanost v letních měsících. Nejinak je tomu i letos, první film Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy nám naservírovala televize Prima v neděli v hlavním vysílacím čase. Pánové se dohodli, že se nesmrtelný akční hrdina objeví na filmovém plátně ještě jednou. Natáčení je předběžně naplánováno na rok 2020 a Spielberg se nechal slyšet, že to musí být dřív, než Fordovi bude osmdesát. Bude to první projekt ze série, na kterém se nebude podílet George Lucas, a s největší pravděpodobností se ‘Indy‘ bude muset obejít i bez svého ‘tatínka‘. Legendární sir Sean Connery totiž v té době oslaví již devadesátiny.

V roce 1973 v bláznivé studentské komedii George Lucase Americké graffiti

V roce 1973 v bláznivé studentské komedii George Lucase Americké graffiti
(foto - Universal Pictures)

Makal, a tak si mohl vybírat

Syn irského katolíka a ruské židovky se narodil 13. července 1942 v průmyslovém Chicagu a vyrostl na předměstí. Jeho matka Dorothy byla rozhlasová herečka a otec Christopher bývalý herec a reklamní manažer. Rodiče byli levičáci a nikdy nebyli členy žádné církve, takže když se novináři ptají, k jaké víře byl vychováván, prohlásí, že je demokrat. A pokud hovoří o odkazu svých předků, s oblibou říkává, že se cítí být Irem jako člověk a židem jako herec. Po střední škole začal studovat filozofii a angličtinu a jako jeden z vedlejších oborů si zvolil drama, které se mu velmi zalíbilo. Výsledky měl ale mizerné, a tak v roce 1964 se studiem praštil a vydal se s přítelkyní a pozdější manželkou Mary Marquardt do Hollywoodu. Zpočátku sice získával role jen velmi zřídka, živil se ale jako truhlář, takže nebyl na filmových ‘štěcích‘ závislý a mohl si role vybírat.

Deset mega za víkend

Dělnický chlebíček neopustil až do roku 1977, kdy konečně získal první hlavní roli – ztvárnil postavu meziplanetárního pilota Hana Sola v Hvězdných válkách Georga Lucase. Ze dne na den se stal celebritou, o níž se všude píše a mluví. A také se kolem něj začaly rojit šílící fanynky, kterým nedokázal odolat, a jednoho dne toho měla jeho žena právě dost. V roce 1978 sbalila oba syny, tehdy jedenáctiletého Benjamina a devítiletého Willarda, opustila společnou domácnost a podala žádost o rozvod. Film se stal do té doby prvním, který vydělal deset milionů dolarů za první víkend, a prvním, který celkově vydělal více než 300 milionů dolarů. A Harrisonovi se náhle další role jenom hrnuly. Mezi posledním a předposledním dílem Hvězdných válek získal další nezapomenutelnou roli ve veleúspěšném dobrodružném filmu Indiana Jones – Dobyvatelé ztracené archy, který společně vytvořili George Lucas a Steven Spielberg. Po prvním úspěšném filmu následoval další, s pětiletým odstupem pak třetí, v němž si zahrál se Seanem Connerym.

Konečně hvězdou – Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Konečně hvězdou – Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje
(foto - 20th Century Fox)

Úspěchy díky náhodě

Své skvělé herecké vlastnosti prokázal i v jiných snímcích. Například za kriminální drama Svědek byl nominován na Oscara, dokázal ale upoutat pozornost i v romantické komedii Podnikavá dívka či v řadě detektivek a úspěšných akčních filmů. Mnohé ze svých hlavních rolí ale dostal jen shodou náhod. Hana Sola díky čtení textů, určených pro jiné herce, Indiana Jonese, protože původně angažovaný Tom Seleck nemohl hrát, a Jacka Ryana zase kvůli nepřiměřeným finančním požadavkům Aleca Baldwina. V roce 2007 dostal Spielberg konečně do rukou scénář, se kterým byl spokojen, a tak se pustil s tehdy pětašedesátiletým Fordem do natáčení čtvrtého dílu Indiana Jonese. A nyní, o více než desetiletí později, slibují ještě páté pokračování. Snímek, který prozatím stále ještě nemá podtitul, měl mít původně premiéru 19. července 2019, nakonec ale byl termín natáčení posunut.

S Anne Heche v dobrodružné romantické komedii Šest dní, sedm nocí, v níž uplatnil i své pilotní umění

 S Anne Heche v dobrodružné romantické komedii Šest dní, sedm nocí, v níž uplatnil i své pilotní umění
(foto - Touchstone Pictures)

Milenec na roztrhání

Nově nabytá svoboda jeho přitažlivost pro ženy ještě zvýšila a koncem sedmdesátých let stanul na špici žebříčku nejžádanějších hollywoodských adeptů na ženění. V lítém souboji o jeho srdce nakonec zvítězila o osm let mladší scenáristka a producentka Melissa Mathison, která je mimo jiné autorkou scénáře slavného Spielbergova E. T. Mimozemšťana. Brali se 14. března 1983 a na velkolepé oslavě nechyběla jediná hollywoodská celebrita. Ke čtvrtému výročí sňatku porodila Melissa téměř na den přesně syna Malcolma, k němuž po čtyřech letech přibyla ještě Harrisonova první dcera Georgia. „Svatba byla jen přirozeným pokračováním našeho vztahu. Ani si nevzpomínám, kdy vlastně jsem ji požádal o ruku,“ prohlásil herec později. I toto manželství ale bylo plné emocí a neshod, v jejichž pozadí opět stála Fordova popularita a obdiv žen. Ani Melissa se neubránila žárlivosti a v roce 2001 se problémy vyhrotily natolik, že se manželé rozhodli žít odděleně. Oficiálně byl jejich rozchod potvrzen až v lednu 2004, kdy již bylo zcela jasné, že se Ford nemíní k rodině vrátit. Neobešlo se to bez pořádného skandálu a rozvod se stal jedním z nejdražších v hollywoodské historii.

Když chlap chytí druhý dech…

Hlavní důvod, proč Harrison opustil rodinu se dvěma dětmi, se jmenoval Calista Flockhart, kterou určitě dobře znáte jako Ally McBeal ze stejnojmenného seriálu. Půvabům o dvaadvacet let mladší křehké plavovlásky prostě nedokázal odolat. Po jejím boku získal pocit, že je stále ještě mladý. A znovu začal naplno plnit i rodičovskou roli, protože si jeho nová životní družka pořídila adoptivního syna Liama. Na pořízení vlastního potomka musel pár časem rezignovat, protože Calista trpí vážnými zdravotními problémy, které si způsobila snahou o udržení perfektní postavy. Před lety se jednou dokonce zhroutila přímo během natáčení a lékaři u ní zjistili dehydrataci a těžkou bulimii. Po tříletém vztahu Harrison před ní jednoho dne poklekl v přeplněné restauraci a před všemi hosty ji požádal o ruku. V roce 2010 se vzali a většinu času nyní tráví na farmě ve Wyomingu. Harrison se věnuje dětem, rybaření a létání, které je jeho životní láskou. Vlastní několik letadel a neváhá nabídnout pomoc. Jednou zachránil horolezkyni, která nezvládla pobyt ve vysoké nadmořské výšce, pak zase našel ztraceného třináctiletého chlapce v Yellowstonském národním parku. Nejslavnější dobrodruh zkrátka nezůstává své pověsti nic dlužný.

V prozatím posledním filmu – sci-fi thrilleru Blade Runner 2049

V prozatím posledním filmu – sci-fi thrilleru Blade Runner 2049
(foto - Warner Bros. Pictures)

Vůně dřeva nad ženské půvaby

Guinnessova kniha rekordů ho uvádí jako nejbohatšího žijícího herce. Dvacet sedm filmů, ve kterých hrál hlavní role, mu vyneslo hrubý příjem přes 3,3 miliardy dolarů. Přesto se nepřestal věnovat řemeslu, kterým se původně živil. Může se pochlubit tím, že v dobách, kdy mu ještě ve filmových studiích příliš pšenka nekvetla, stihl vlastnoručně vyrobit řadě kolegů nábytek na míru. Dnes se za tyto kousky se značkou Ford platí zlatem. To mu ale nestačilo, a tak si již coby filmová hvězda založil malou továrnu na nábytek, údajně pro strýčka Příhodu. Také si nechal perfektně zařízenou tesařskou dílnu, v níž každou chvíli něco kutí, a jeho žena si prý nemůže takového koníčka vynachválit. Vůně dřeva ho totiž láká mnohem víc než ženské půvaby, přestože si stále nemůže na nedostatek fanynek stěžovat. Díky tesařině ale nemá čas na zálety, neplní bulvární magazíny milostnými skandály, a ještě ušetří na vybavení domu.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace