Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ambiciózní berlínská svazačka nařizuje, jak máme myslet. A přitom… Tajnosti slavných

06.07.2018
Ambiciózní berlínská svazačka nařizuje, jak máme myslet. A přitom… Tajnosti slavných

Autor: repro/archiv vydavatele Vaše věc

Popisek: Angela Merkel

Jezdila na stáže do 'Sojuzu', za otce faráře se styděla a na mejdanech měla pořádnou výdrž. Bezdětná 'Mutti Merkel‘ je považována za nejmocnější ženu, zároveň se ale stává v Evropě tou nejnenáviděnější. Na první pohled sice vypadá sebejistě, ve skutečnosti je ale německá kancléřka žena, plná rozporů.

Přestože je mateřství jednou z rolí, které jí život nedopřál, říká se jí Mutti Merkel (matka Merkelová). Prezentuje se jako ‘čistokrevná‘ Němka, a přitom je z jedné čtvrtiny polského původu, takže o pár desetiletí dřív by jí nejspíš důslední úředníci Hitlerovy třetí říše pořádně zatopili. Zatímco se v mládí za svého otce faráře styděla a vůbec se tím netajila, je nyní hlavní osobností německé Křesťanskodemokratické unie (Christlich Demokratische Union Deutschlands – CDU). Inu – že by kam vítr, tam plášť? A i když se prezentuje jako ‘železná lady‘, kterou nic nerozhází, má panickou hrůzu z tvorů, s nimiž miliony lidí sdílejí ložnice.

Polský Němec, nebo německý Polák?

Angela Dorothea Merkel se narodila 17. července 1954 v Hamburku v rodině luteránského pastora Horsta Kasnera a učitelky latiny a angličtiny Herlind, kteří k ní pak o tři roky později přidali ještě syna Marcuse a v roce 1964 nejmladší Irene. Když bylo Angele deset, rodina se přestěhovala na komunistický východ právě kvůli otci, který nastoupil do nového místa. V současnosti nejspíš nejnenáviděnější Evropanka se prezentuje jako ‘čistokrevná‘ Němka, takže až donedávna nikdo netušil, že z jedné čtvrtiny pochází z polské Poznaně. Tam se v roce 1896 narodil její dědeček Ludwig jako nemanželský syn služky Anny Kazmierczak a Ludwika Wojciechowski. Prý se ale odjakživa cítil být Němcem, takže se odstěhoval do Berlína, kde ve třicátých letech minulého století přijal příjmení Kasner.

Ostuda rodiny

S otcovou profesí měla prý Angela odjakživa problém, dokonce v životopisech často uváděla v rubrice jeho povolání raději Fahrer (řidič) místo Pfarer (farář). Na střední škole prokázala mimořádné nadání pro přírodní vědní obory a cizí jazyky, a tak po maturitě, kterou zvládla s výborným prospěchem, odešla do Lipska studovat fyziku. Ač by se mohlo zdát, že jí pobožný otec v komunistické NDR nejspíš pořádně zkomplikoval život, ve skutečnosti se vůbec neměla špatně a užívala si bezstarostné mládí. Několikrát dokonce byla na stážích v Sovětském svazu a nikdy neměla problémy s režimem. Rozhodně nepatřila mezi suchary, během studií si přivydělávala jako barmanka a podle svědectví spolužáků se zábavy a alkoholu rozhodně nezříkala. Naopak prý popíjela velmi ráda a údajně měla v této ‘disciplíně‘ mimořádnou výdrž.

Ambiciózní soudružka

Redaktoři německých deníků Die Welt a Bild Günther Lachmann a Ralf Georg Reuth o ní ve své knize Das erste Leben der Angela M. (První život Angely M.) připomněli, že politické ambice v sobě rozhodně neobjevila až po pádu komunistického režimu. Naopak měla ke komunistickému režimu mnohem blíž, než veřejnost předpokládala. Například v institutu východoněmecké Akademie věd dokonce působila od roku 1981 jako tajemnice mládežnické organizace (Freie Deutsche Jugend – FDJ) pro agitaci a propagandu a byla členkou vedení odborů, což ovšem ‘Mutti Merkel‘ velmi nerada slyší a opakovaně to popírá. Podle Lachmanna a Reutha prý byla v nejširším smyslu slova reformní komunistkou, která se pod dojmem glasnosti a Gorbačovovy ‘perestrojky‘ zasazovala o demokratický socialismus v NDR. K těmto otázkám se ale kancléřka údajně rovněž odmítá vyjádřit.

Rychlý start díky Stasi

Překvapivý je i její politický start. Během převratu koncem roku 1989 vstoupila do nově vzniklé strany Demokratischer Aufbruch (DA), stala se její tiskovou mluvčí a během několika měsíců se z neznámé aktivistky proměnila v německou ministryni pro záležitosti žen a mládeže ve vládě Helmuta Kohla. Za tento vzestup vděčí podle autorů knihy především vlivným podporovatelům, mezi nimiž byli hlavně předseda DA Wolfgang Schnur a později poslední východoněmecký premiér Lothar de Maiziere z východoněmecké CDU. Oba přitom byli vedeni jako neoficiální spolupracovníci východoněmecké státní bezpečnosti Stasi. V roce 1994 jí pak Helmut Kohl přidělil ministerstvo životního prostředí.

Flek pro ‘Andělku‘

V roce 1998 CDU volby prohrála a odešla do opozice, pro nadějnou předsedkyni strany ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko se uplatnění našlo. Stala se generální tajemnicí CDU. Na tomto postu vydržela dva roky a přestála i skandál, který vypukl v roce 1999 kolem rozsáhlých darů, které strana potají dostala. Merkel neváhala a veřejně se distancovala od Kohla i od Wolfganga Schäubleho, který byl jeho nástupcem na předsednickém postu CDU. Následně ji drtivá většina členů zvolila předsedkyní. V roce 2005 se konečně dočkala a byla nominována jako kandidátka CDU na kancléřku.

Kancléřkou s odřenýma ušima

Čtvrt roku před volbami měla strana pohodlný náskok před Schröderem a jeho SPD, nicméně začala ztrácet body na některých propagovaných ekonomických opatřeních, jako bylo zvýšení daně z přidané hodnoty či zavedení rovné daně. Konečný výsledek byl velice těsný, obě strany se přihlásily o vítězství ve volbách, ani jedna ale nemohla uzavřít koalici s preferovaným partnerem. Volební pat mohla vyřešit velká koalice, ale obě strany si nárokovaly post kancléře. Po dlouhém vyjednávání nakonec SPD ustoupila a přenechala funkci kancléřky Merkel výměnou za paritu ministerských křesel. Při hlasování o důvěře v parlamentu se ale 51 poslanců obou stran postavilo proti, a tak Merkel nakonec prošla těsněji, než by čekala.

Stačí na ni štěknout

Poprvé se provdala ve třiadvaceti letech za fyzika Ulricha Merkel, jehož příjmení dodnes užívá, bezdětné manželství však vydrželo pouhých pět let. Jejím druhým manželem je berlínský profesor Joachim Sauer, s nímž vyvdala dva dospělé syny. Je prý výborná kuchařka, což sice v Německu nebývá příliš časté, při pohledu na ní snadno tomuto tvrzení uvěříme. Její excelentní ‘disciplínou‘ je podle přátel švestkový koláč. Jako každý smrtelník má ale i tato suverénní dáma jednu slabost – trpí fobií ze psů a panický strach, který na ni v jejich přítomnosti padá, dokáže zvládnout jen s největším vypětím sil. Takže až k nám zase přijede na ‘inspekci‘, místo protestních billboardů a hanlivých karikatur by jistě mnohem víc zapůsobil elegantnější protest – tichý ‘uvítací‘ průvod pejskařů, doprovázených čtyřnohými přáteli.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace