Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdy se začnou trestat neziskovky? Lídři členských států EU se naopak dohodli, že na svém území můžeme zřizovat střediska pro migranty

29.06.2018
Kdy se začnou trestat neziskovky? Lídři členských států EU se naopak dohodli, že na svém území můžeme zřizovat střediska pro migranty

Foto: Evropská rada / Facebook

Popisek: Snímek ze čtvrtečního summitu

Dnes a denně se přesvědčujeme, že o politice nerozhodují skutky, ale propaganda a silácké výroky. Příkladem je poslední summit EU. Členské země Unie se již několik let přou o to, jakým způsobem řešit migraci a výsledkem je, že do Evropy stále pronikají tisíce migrantů, byť naštěstí již v menším množství. Některé země, například Itálie, však nesou enormní zátěž z nekonečného proudu uprchlíků a jasně daly najevo, že to již nehodlají strpět. V návaznosti na to se tento týden sešli lídři členských států EU.

Po nočním jednání se nechali slyšet, jak byl summit úspěšný a jak se na všem shodli. Chlubili se, že členské státy Evropské unie budou mít možnost zřídit na svém území střediska, v nichž bude možné rychle určit, který migrant má nárok na azyl v EU a kdo má být vrácen zpět do země svého původu. Od Itálie, která nese hlavní migrační zátěž, budou země do těchto center migranty přebírat dobrovolně. 

Dnes v půl páté ráno...

Zajímavé je, že si na tom hlavní zásluhu přivlastňuje každý po svém. Český premiér Andrej Babiš se tváří, jako kdyby to byla jeho zásluha. Na svém Facebooku se pochlubil: „Dnes v půl páté ráno. Dohadujeme se o migraci už osm a půl hodiny. Dosáhli jsme toho, že o kvótách už nikdo nemluví a relokace a přesídlování bude dobrovolné, takže nám migranty nikdo nebude vnucovat.“ Co na tom, že něco podobného oznámil loni v říjnu premiér Bohuslav Sobotka, že? Na základě jednání EU již tehdy bylo dosaženo shody, že bez souhlasu Česka nelze migrační kvóty schválit. Zároveň bylo dohodnuto, že státům, které vytrvale kvóty odmítají, nehrozí, že by byly přehlasovány většinou. „Tlak na povinné kvóty se mění, mají čím dál menší podporu,“ chlubil se tehdy Sobotka. A šéf Evropské rady Donald Tusk se v návaznosti na to nechal slyšet, že povinné kvóty nemají žádnou budoucnost. 

Úspěch, nebo neúspěch?

Ani se nechce věřit, že o problematice kontroverzních kvót se evropští pohlaváři dohadují od roku 2015 a výsledkem je naprosté fiasko. Tito skvěle placení papaláši se s plácáním po zádech usnesli, že z nejvíce postižených zemí, především Itálie a Řecka, bude do ostatních zemí EU přesunuto 60 tisíc uprchlíků. Ale již v červnu 2015 byly tyto kvóty na jednání Evropského parlamentu zamítnuty a účastníci se dohodli, že uprchlíci budou rozdělováni podle principu dobrovolnosti! V druhé vlně mělo být dobrovolně přemístěno 120 tisíc uprchlíků a žadatelů o azyl, nakonec se to podařilo pouze zhruba u 30 tisíc z nich. To ovšem nebránilo Evropské komisi, aby se nechlubila, že program přerozdělování skončil úspěchem. 

Vrchol eurofrašky

Vrcholem celé této další eurofrašky je letošní sebekritika německé kancléřky Angely Merkelové. Ta si z ničeho nic začala sypat popel na hlavu v rozhovoru pro německý deník Spiegel přiznala, že prosazení kvót navzdory odporu některých zemí podle ní nepřispělo smíru v Evropě a byl to neúspěch. Přitom to byla právě ona, kdo kvóty nejvíce prosazoval. Každému soudnému člověku je jasné, že selže i princip dobrovolnosti, palčivá otázka nelegální migrace bude Evropu sužovat dál a fatálně ovlivňovat evropskou politickou scénu, aniž by bylo vyřešeno to podstatné, především problematika pašeráctví.

 

Kdy se začnou trestat neziskovky?

Řada občanů i politiků v souvislosti s tím kritizuje neziskové organizace, které se na nelegální migraci výrazně podílejí. Jedním z nich je i europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten se na svém blogu na iDnes.cz ptá, kdy se začnou trestat neziskovky, spolupracující s pašeráky lidí. Tvrdí, že dnes již existuje řada přesvědčivých důkazů, že některé neziskové organizace, například německé, údajně zachraňující migranty ve Středozemním moři, jsou propojené s převaděči.

Navíc pomáhají lidem prodlužovat azylové řízení tak, aby se jejich vyhoštění stalo téměř nemožné. Jak podle něj vyplývá z monitoringu lodí ve Středozemním moři, některé neziskové organizace jezdí pro migranty přímo k libyjským a tuniským břehům a to nelegálně! Podle něj by už italské úřady měly přestat hrát mrtvého brouka a začít těmto rádoby neziskovkám zabavovat lodě a důsledně trestat jejich posádky.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace