Kdy se začnou trestat neziskovky? Lídři členských států EU se naopak dohodli, že na svém území můžeme zřizovat střediska pro migranty
29.06.2018
Foto: Evropská rada / Facebook
Popisek: Snímek ze čtvrtečního summitu
Dnes a denně se přesvědčujeme, že o politice nerozhodují skutky, ale propaganda a silácké výroky. Příkladem je poslední summit EU. Členské země Unie se již několik let přou o to, jakým způsobem řešit migraci a výsledkem je, že do Evropy stále pronikají tisíce migrantů, byť naštěstí již v menším množství. Některé země, například Itálie, však nesou enormní zátěž z nekonečného proudu uprchlíků a jasně daly najevo, že to již nehodlají strpět. V návaznosti na to se tento týden sešli lídři členských států EU.
Po nočním jednání se nechali slyšet, jak byl summit úspěšný a jak se na všem shodli. Chlubili se, že členské státy Evropské unie budou mít možnost zřídit na svém území střediska, v nichž bude možné rychle určit, který migrant má nárok na azyl v EU a kdo má být vrácen zpět do země svého původu. Od Itálie, která nese hlavní migrační zátěž, budou země do těchto center migranty přebírat dobrovolně.
Dnes v půl páté ráno...
Zajímavé je, že si na tom hlavní zásluhu přivlastňuje každý po svém. Český premiér Andrej Babiš se tváří, jako kdyby to byla jeho zásluha. Na svém Facebooku se pochlubil: „Dnes v půl páté ráno. Dohadujeme se o migraci už osm a půl hodiny. Dosáhli jsme toho, že o kvótách už nikdo nemluví a relokace a přesídlování bude dobrovolné, takže nám migranty nikdo nebude vnucovat.“ Co na tom, že něco podobného oznámil loni v říjnu premiér Bohuslav Sobotka, že? Na základě jednání EU již tehdy bylo dosaženo shody, že bez souhlasu Česka nelze migrační kvóty schválit. Zároveň bylo dohodnuto, že státům, které vytrvale kvóty odmítají, nehrozí, že by byly přehlasovány většinou. „Tlak na povinné kvóty se mění, mají čím dál menší podporu,“ chlubil se tehdy Sobotka. A šéf Evropské rady Donald Tusk se v návaznosti na to nechal slyšet, že povinné kvóty nemají žádnou budoucnost.
Úspěch, nebo neúspěch?
Ani se nechce věřit, že o problematice kontroverzních kvót se evropští pohlaváři dohadují od roku 2015 a výsledkem je naprosté fiasko. Tito skvěle placení papaláši se s plácáním po zádech usnesli, že z nejvíce postižených zemí, především Itálie a Řecka, bude do ostatních zemí EU přesunuto 60 tisíc uprchlíků. Ale již v červnu 2015 byly tyto kvóty na jednání Evropského parlamentu zamítnuty a účastníci se dohodli, že uprchlíci budou rozdělováni podle principu dobrovolnosti! V druhé vlně mělo být dobrovolně přemístěno 120 tisíc uprchlíků a žadatelů o azyl, nakonec se to podařilo pouze zhruba u 30 tisíc z nich. To ovšem nebránilo Evropské komisi, aby se nechlubila, že program přerozdělování skončil úspěchem.
Vrchol eurofrašky
Vrcholem celé této další eurofrašky je letošní sebekritika německé kancléřky Angely Merkelové. Ta si z ničeho nic začala sypat popel na hlavu v rozhovoru pro německý deník Spiegel přiznala, že prosazení kvót navzdory odporu některých zemí podle ní nepřispělo smíru v Evropě a byl to neúspěch. Přitom to byla právě ona, kdo kvóty nejvíce prosazoval. Každému soudnému člověku je jasné, že selže i princip dobrovolnosti, palčivá otázka nelegální migrace bude Evropu sužovat dál a fatálně ovlivňovat evropskou politickou scénu, aniž by bylo vyřešeno to podstatné, především problematika pašeráctví.
Kdy se začnou trestat neziskovky?
Řada občanů i politiků v souvislosti s tím kritizuje neziskové organizace, které se na nelegální migraci výrazně podílejí. Jedním z nich je i europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten se na svém blogu na iDnes.cz ptá, kdy se začnou trestat neziskovky, spolupracující s pašeráky lidí. Tvrdí, že dnes již existuje řada přesvědčivých důkazů, že některé neziskové organizace, například německé, údajně zachraňující migranty ve Středozemním moři, jsou propojené s převaděči.
Navíc pomáhají lidem prodlužovat azylové řízení tak, aby se jejich vyhoštění stalo téměř nemožné. Jak podle něj vyplývá z monitoringu lodí ve Středozemním moři, některé neziskové organizace jezdí pro migranty přímo k libyjským a tuniským břehům a to nelegálně! Podle něj by už italské úřady měly přestat hrát mrtvého brouka a začít těmto rádoby neziskovkám zabavovat lodě a důsledně trestat jejich posádky.
Vložil: Adéla Hofmanová