Pane bože, oni se flákají a každý z nich profláká 47 944 Kč ročně. Hovnajs. Komentář Štěpána Chába
komentář
28.06.2018
Foto: Pixabay
Popisek: Jasný recidivista, kterého by měli popravit
VIDEO Společnost truconneXion přišla se zdánlivě šokující informací. Každý zaměstnanec pracující s počítači ročně promrhá zaměstnavatelům 47 944 Kč tím, že lelkuje na sociálních sítích, korzuje po e-shopech a vyřizuje si soukromou korespondenci. Výborná PR akcička, dámy a pánové z truconneXion. Společnost truconneXion se přiživuje na tom, že monitoruje firemní výpočetní techniku. A i přes platnost GDPR se hrabe v tom, co kdo ve firmě dělá. V rámci zákona, samozřejmě. A chodí už devět let s komickým výstupem, aby získala více klientů z řad paranoidních firem. No hurá.
Doporučuji společnosti truconneXion zaměřit se také na kávovary. Co u nich promrhají zaměstnanci času, a tedy peněz, svému chlebodárci. Darmo mluvit. A toalety, to splachovadlo na firemní prachy. Oni tam ti zaměstnanci pouze nevylučují, sem tam se některý opře o zeď a pošle SMS. Zavolá si domů. Odešle e-mail. Postne na Facebook, že stolice byla vláčná. Nebo chodby ve firmách, ty bych hned zrušil. Kolegové se tam mohou potkat a zakecat se. A ne zrovna o náplni práce, ale třeba o náplni následujícího víkendu, kde se očekává pijatika a vyhazování z kopejtek. Všechno zrušit, zavést na to tabulky a hlavně – pokutovat, pokutovat a pokutovat. Případně rovnou vyhazovat. Důležitý v zaměstnání je totiž bič. Však jsme se to naučili na širých pláních středověkého otroctví. Bič a nic než bič. Fajn motivace.
Za práci, ne za posezení
Naše šéfredaktorka říká, že to je jasná obhajoba homeworkingu a placení od toho, co kdo udělal, ne co si odseděl. A nejde jinak než souhlasit. Ale v tom případě ani nejde jinak, než se nepárat s nějakou přihlouplou pracovní dobou od osmi ráno do čtyř odpoledne. Zadat úkol, jakmile je hotový, může jít fachman domů. A to třeba v jedenáct dopoledne. Ale ono ne. Ono se bude trvat na tom, aby tam lidé seděli od rána do odpoledne, aby měli odpracovaný přesný počet hodin, ale pracovní náplň se jim tak nějak nedá. Zvládnou ji třeba i za dvě hodiny. Pak by mohli jít domů. Takhle dvouhodinovou práci protahují na hodin osm, a to člověka nudí. Práce všeobecně je totiž dost nudná záležitost a lidé do ní chodí jen proto, aby dostali výplatu.
Obhajoba nicnedělání
Nicnedělání je důležitou součástí práce. Podívejme se na to z jiného úhlu pohledu. Dělník na stavbě přehazující kupu písku. Zkuste se na něj chvíli koukat. Přehodí pět lopat s pískem, pak lopatu zarazí do kupy, opře se o ni a následné dvě tři minuty kouří, klábosí s kolegou, rozhlíží se. Kdyby mohla mít lopata software, který jde monitorovat, křičela by teď společnost truconneXion, že dělník je ještě horší než nějaký bílý límeček z kanceláře. Protože při tomto stylu práce obere zaměstnavatele nejméně o polovinu své pracovní doby. Ne-li o víc. Kdyby si ovšem dělník neodpočinul, za dvě tři hodiny ho odveze rychlá. Sedřel by se. Prostě by ho kleplo.
Jasně, sedět u počítače není fyzicky náročné. Může ale člověk jet na plný výkon osm hodin denně jen s pauzou na oběd? Může se mozek unavit? Nebo podle šaškárenských PR akcí společnosti truconneXion je mozek software, který odpočinek nepotřebuje? Moderní společnosti jdou proti šmírácké politice truconneXion. Google kanceláře jsou pověstné, podobný přístup se zavádí i v Seznamu. Google dá svým zaměstnancům úkol. A je sakra na nich, kdy ho udělají. A jak rychle ho udělají. Společným cílem Googlu a jeho zaměstnance je jediné – aby byl svěřený úkol vypracovaný kvalitně. Předpokládám, že společnost truconneXion dostává mladé, když spatří na pracovišti fotbálek. Kriste, tam je ale promrhaného potenciálu překonat pětiletku.
Oběd, cigaretka a i tak zvládám pětiletku, heč
Během sepisování tohoto textu jsem si dal oběd. Odpověděl na jeden soukromý e-mail, zakouřil jsem si a chvíli zasněně hleděl z okna. A víte co? Mé šéfredaktorce je to ukradené. Ona totiž nechce, abych si to odseděl, ale odpracoval. A jestli to stihnu za deset minut nebo za tři hodiny? Moje věc. Každá firma, která skočí na absurdní a směšné číslo 47 944 Kč společnosti truconneXion, a na jeho základě si objedná její monitoring, je z mého pohledu ubohá. Vždyť mnohem levněji by ji přišel fotbálek a místo biče prostá motivace a přátelské prostředí. Ne, ne, my se s gustem vrátíme do středověku. Ubohé. Dokonale ubohé. Společnost truconneXion jako relikt minulosti, na který bychom se měli snažit zapomenout.
P.S. Sprosté slovo v titulku? Hovnajs! Čili nejoblíbenější zvolání krále Ubu. Kdo neví, nechť si doplní vzdělání, milý Google a spol.
Vložil: Štěpán Cháb