Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pane bože, oni se flákají a každý z nich profláká 47 944 Kč ročně. Hovnajs. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.06.2018
Pane bože, oni se flákají a každý z nich profláká 47 944 Kč ročně. Hovnajs. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Jasný recidivista, kterého by měli popravit

VIDEO Společnost truconneXion přišla se zdánlivě šokující informací. Každý zaměstnanec pracující s počítači ročně promrhá zaměstnavatelům 47 944 Kč tím, že lelkuje na sociálních sítích, korzuje po e-shopech a vyřizuje si soukromou korespondenci. Výborná PR akcička, dámy a pánové z truconneXion. Společnost truconneXion se přiživuje na tom, že monitoruje firemní výpočetní techniku. A i přes platnost GDPR se hrabe v tom, co kdo ve firmě dělá. V rámci zákona, samozřejmě. A chodí už devět let s komickým výstupem, aby získala více klientů z řad paranoidních firem. No hurá.

Doporučuji společnosti truconneXion zaměřit se také na kávovary. Co u nich promrhají zaměstnanci času, a tedy peněz, svému chlebodárci. Darmo mluvit. A toalety, to splachovadlo na firemní prachy. Oni tam ti zaměstnanci pouze nevylučují, sem tam se některý opře o zeď a pošle SMS. Zavolá si domů. Odešle e-mail. Postne na Facebook, že stolice byla vláčná. Nebo chodby ve firmách, ty bych hned zrušil. Kolegové se tam mohou potkat a zakecat se. A ne zrovna o náplni práce, ale třeba o náplni následujícího víkendu, kde se očekává pijatika a vyhazování z kopejtek. Všechno zrušit, zavést na to tabulky a hlavně – pokutovat, pokutovat a pokutovat. Případně rovnou vyhazovat. Důležitý v zaměstnání je totiž bič. Však jsme se to naučili na širých pláních středověkého otroctví. Bič a nic než bič. Fajn motivace.

Za práci, ne za posezení

Naše šéfredaktorka říká, že to je jasná obhajoba homeworkingu a placení od toho, co kdo udělal, ne co si odseděl. A nejde jinak než souhlasit. Ale v tom případě ani nejde jinak, než se nepárat s nějakou přihlouplou pracovní dobou od osmi ráno do čtyř odpoledne. Zadat úkol, jakmile je hotový, může jít fachman domů. A to třeba v jedenáct dopoledne. Ale ono ne. Ono se bude trvat na tom, aby tam lidé seděli od rána do odpoledne, aby měli odpracovaný přesný počet hodin, ale pracovní náplň se jim tak nějak nedá. Zvládnou ji třeba i za dvě hodiny. Pak by mohli jít domů. Takhle dvouhodinovou práci protahují na hodin osm, a to člověka nudí. Práce všeobecně je totiž dost nudná záležitost a lidé do ní chodí jen proto, aby dostali výplatu.

Obhajoba nicnedělání

Nicnedělání je důležitou součástí práce. Podívejme se na to z jiného úhlu pohledu. Dělník na stavbě přehazující kupu písku. Zkuste se na něj chvíli koukat. Přehodí pět lopat s pískem, pak lopatu zarazí do kupy, opře se o ni a následné dvě tři minuty kouří, klábosí s kolegou, rozhlíží se. Kdyby mohla mít lopata software, který jde monitorovat, křičela by teď společnost truconneXion, že dělník je ještě horší než nějaký bílý límeček z kanceláře. Protože při tomto stylu práce obere zaměstnavatele nejméně o polovinu své pracovní doby. Ne-li o víc. Kdyby si ovšem dělník neodpočinul, za dvě tři hodiny ho odveze rychlá. Sedřel by se. Prostě by ho kleplo.

Jasně, sedět u počítače není fyzicky náročné. Může ale člověk jet na plný výkon osm hodin denně jen s pauzou na oběd? Může se mozek unavit? Nebo podle šaškárenských PR akcí společnosti truconneXion je mozek software, který odpočinek nepotřebuje? Moderní společnosti jdou proti šmírácké politice truconneXion. Google kanceláře jsou pověstné, podobný přístup se zavádí i v Seznamu. Google dá svým zaměstnancům úkol. A je sakra na nich, kdy ho udělají. A jak rychle ho udělají. Společným cílem Googlu a jeho zaměstnance je jediné – aby byl svěřený úkol vypracovaný kvalitně. Předpokládám, že společnost truconneXion dostává mladé, když spatří na pracovišti fotbálek. Kriste, tam je ale promrhaného potenciálu překonat pětiletku.

Oběd, cigaretka a i tak zvládám pětiletku, heč

Během sepisování tohoto textu jsem si dal oběd. Odpověděl na jeden soukromý e-mail, zakouřil jsem si a chvíli zasněně hleděl z okna. A víte co? Mé šéfredaktorce je to ukradené. Ona totiž nechce, abych si to odseděl, ale odpracoval. A jestli to stihnu za deset minut nebo za tři hodiny? Moje věc. Každá firma, která skočí na absurdní a směšné číslo 47 944 Kč společnosti truconneXion, a na jeho základě si objedná její monitoring, je z mého pohledu ubohá. Vždyť mnohem levněji by ji přišel fotbálek a místo biče prostá motivace a přátelské prostředí. Ne, ne, my se s gustem vrátíme do středověku. Ubohé. Dokonale ubohé. Společnost truconneXion jako relikt minulosti, na který bychom se měli snažit zapomenout.

P.S. Sprosté slovo v titulku? Hovnajs! Čili nejoblíbenější zvolání krále Ubu. Kdo neví, nechť si doplní vzdělání, milý Google a spol.

Vložil: Štěpán Cháb