Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I Bulhaři a Rumuni jsou placení líp než Češi aneb Jak jsme se stali kolonií a jak z toho. Přečetli jsme

09.07.2018
I Bulhaři a Rumuni jsou placení líp než Češi aneb Jak jsme se stali kolonií a jak z toho. Přečetli jsme

Autor: Facebook

Popisek: Rumun je prostě bohatší, smiřme se s tím

Pavel Dombrovský, analytik společnosti LMC, ukazuje přesná čísla, jak jsme na tom s prací, jaká je její hodnota, proč jsou naše mzdy daleko od průměru Evropské unie, a hlavně proč při současném vývoji není příliš naděje na to, že by se to zlepšilo. Ale zároveň ukazuje i cestu, kterou bychom se měli vydat, abychom si všeobecně polepšili. Projev Pavla Dombrovského přinesl a zanalyzoval magazín Dotyk.

„I když v současnosti zažíváme docela rychlý růst, v žádném případě to není přepálené. V porovnání výkonu HDP na hlavu vůči mzdám máme největší nepoměr v Evropě. Zatímco ve výkonu HDP jsme na 93 procentech průměru Evropské unie a rychle ho dotahujeme, ve mzdách a v paritě kupní síly jsme jen na 61 procentech - a moc ho nedoháníme. I Bulhaři a Rumuni jsou placení líp než Češi," řekl Pavel Dombrovský a ukazuje na jeden z hlavních problémů. Naše produktivita, vyjádřená hodnotou HDP, je velmi blízko evropskému průměru. Ale platy tomu ani vzdáleně neodpovídají. Pouhých 61 procent je skutečný výsměch zaměstnancům.

Špatný přístup firem

Podle Dombrovského jsme na světové špici v automatizaci, v takzvaném Průmyslu 4.0. Firmy působící v České republice investují zvýšeně do automatizace. Ale podle Dombrovského je problém v tom, že firmy radši dají peníze na automatizaci, než do lidí. Problém vidí i v nesmyslných požadavcích firem při hledání nových zaměstnanců. Zbytečné požadavky, které nehledají zaměstnance, ale dá se říci, že hledají spíše supermany, vysněné zaměstnance, kteří umějí všechno. A tady je i problém.

Zároveň s tím nejsou firmy ochotné vycházet zaměstnancům vstříc. Nenabízejí částečné úvazky, nenabízejí práci z domova, nenabízejí volnost. Ale zato často nabízejí šikanu, malé platy, nebo nepoměr ve výdělku firmy a platech zaměstnanců. Jak Dombrovský dokládá, nespokojenost zaměstnanců často vychází z toho, že vidí u firmy například třicetiprocentní zvýšení tržby, ale na platu vidí zvýšení jen o tři procenta. Firmy také hloupě plní kult mladosti, kdy chtějí přijímat v zásadě jen mladé a na starší hledí skrz prsty. K vlastní škodě, poznamenává Dombrovský, protože starší zaměstnanci jsou často motorem firem.

Konkurence levnou prací

„V 90. letech jsme se rozhodli konkurovat cenou práce a dobrovolně na tom setrváváme, i když k tomu není důvod. S ohledem na to, co produkujeme, jsme placeni extrémně špatně. Sami se tak stavíme do pozice subdodavatele, který dává své know-how do služeb zisků někoho jiného, a děláme ze sebe ekonomickou kolonii," tvrdí Dombrovský a poukazuje tak na devadesátky, kdy se prakticky ze soběstačné, i když mírně krachující ekonomiky vytvořila ekonomika plně závislá na zahraničí. „Větší část zisků odvádíme do zahraničí, v odlivu kapitálu jsme na čelních příčkách. Myslím, že nastal čas, aby se zisky investovaly především tady. Jinak se postavení kolonie nezbavíme," řekl v závěru Pavel Dombrovský.

+

Je dobře, že se o věci mluví. Není dobře, že se o věci jen mluví, nejedná se o ní vážně a s důrazem na politické a mezinárodní úrovni. Je dobře, že i elitní analytici vidí problém tam, kde skutečně je. A Pavel Dombrovský je toho důkazem.

-

Klaus, Zeman i Havel, všichni říkali po revoluci, že německou ekonomiku doženeme. Pak ale přišla privatizace, firmy, továrny, výrobny, společnosti, všechno se přeprodalo do zahraničí. Jako kdybychom se na startu závodu sami a dobrovolně střelili do nohy a soupeřům dali nějaký doping na posilněnou. Jak sám Dombrovský říká – v odlivu kapitálu do zahraničí jsme na čelních příčkách – a důvod je prozaický, předali jsme jim téměř vše, co nějaký kapitál produkovalo. A logicky, kapitál se pak produkuje do zahraničí. Takže ne že bychom německou ekonomiku doháněli, my ji ještě posilujeme, aby byla o dost, ale skutečně o dost před námi. Stali jsme se subdodavatelskou ekonomikou. Tedy ekonomikou, která produkuje součástky, nikoliv hotový výrobek. Za součástku dostaneme směšnou cenu, za hotový výrobek se platí o dost víc. Ale my jej nenabízíme. Firma Škoda auto vydělává Němcům, my jen vyrábíme součástky, hotové auto prodají Němci. Václav Klaus, otec privatizace, oznámil, že si Češi vyšší platy nezaslouží. Že naše ekonomika není dostatečně silná. A není to kvůli němu? Nezařídil právě on to, že ekonomiku máme chudou, subdodavatelskou a ubohou?

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace