Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zakažte Divadlo Járy Cimrmana. Je málo multi-kulti. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.06.2018
Zakažte Divadlo Járy Cimrmana. Je málo multi-kulti. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Monty Pythoni v plné kráse

VIDEO Co si to ten Svěrák dovoluje, že jo. Banda bílých chlapů si dělá srandu ze světa, v divadelním souboru nehraje žena, žena soubor dokonce ani nevede, nenajdeme v něm cikána, černocha, muslima ani Vietnamce. A to si přiznejme, to je ale úplně vykloubené ze směřování této doby. Tak si tak říkám, že je to fakt škoda. A rozhodně by nebylo od věci jim nějak utnout tipec. Povolit jim hrát jen v sudé týdny nebo v liché měsíce. Nebo v nějaký absurdní čas, třeba ve čtyři ráno jenom někde u Šluknova.

Vycházím ze vzoru Velké Británie, kde největší a veřejnoprávní televize BBC odmítá zařadit do svého vysílání reprízování seriálu komediální skupiny Monty Pythonův létající cirkus. Jako důvod uvádí ústy programového ředitele: „Pokud budeme dnes něco hrát, nebude to o šesti bílých chlápcích, ale bude to různorodá skupina lidí, která divákům řekne něco nového. Něco, co na scéně nevídáme už 50 let.“

Hlavní role bude ženská nebo z menšiny

Vedoucí oddělení zábavy BBC oznámil, že stanice nepustí do vysílání komediální seriál Monty Pythonů. Jejich komedie o šesti bílých chlápcích je prý příliš málo multikulturní. Diváci jsou prý již „přejedení komedií o metropolitních chlapících a žadoní o jiný druh zábavy,“ tvrdí šéf oddělení zábavy v BBC Shane Allen. Přednost dostávají zábavné pořady s ženskými hlavními hrdinkami a s hrdiny z řad minorit. BBC proto chce dát šanci a prostor novým talentům z řad menšin. Pěkná divočina. A jelikož je Velká Británie naším vzorem, měli bychom jít v jejích stopách. A pěkně to osladit Cimrmanům. Zpočátku Cimrmanům. Pak i všem ostatním.

A tak jsme se, jako západní společnost, dopracovali do pěkného svinstva. Místo toho, abychom, jak by velel rozum i logika, věnovali pozornost a podporu nejlepším, věnujeme ji s gustem privilegovaným a „utlačovaným“. Nejschopnější tak budeme upozaďovat a odmítat a zakazovat a nedávat jim prostor pro vyjádření. Protože když je někdo schopný, ponižuje tím všechny ostatní. Zakázat, všechny schopné zakázat. Je to tak lepší, společnost se díky tomu stane tolerantnější. Myslí si strůjci nesmyslných pravidel a nových pořádků.

Mohli bychom, prosím, zakázat Zdeňka Svěráka?

Zdeněk Svěrák je tak nikoliv inteligentní člověk s vytříbeným smyslem pro humor, ale sprostý rasista, xenofob a misogyn. Zkrátka ukázková bílá střední třída, kterou je potřeba umlčet a potrestat. Když ne rovnou postavit ke zdi. Hyzdí naši kulturu, tím, že nezaměstnává menšiny a ženy, ale staví se do role otrokáře společnosti, zlého a podlého bílého skřeta, který je tu od toho, aby nám kazil pohled na svět. Měli bychom se ponaučit a prostě se nechat bavit a nechat si vládnout menšinami a ženami, nejlépe ženami z menšin, samozřejmě. S bílými ženami to zkrátka také nebude ono. Jsou infikované špatným genem. Fuj, pryč s nimi, s ludrami.

Jdeme pomalu do totality

Promiňte, ale mně to tak prostě připadá. Absurdní diktát, pomalu otvíraná okna pro potlačování těch nesprávných lidí a na druhé straně protlačování těch jediných správných. Je to urážka lidské inteligence. A ne, v té inteligenci není zakódované, že žena má být u plotny a černoch na poli. Je tam zakódované, že směr určují nejlepší. Že navigátora dělá člověk znalý map, že plavčíka dělá člověk s plaveckým osvědčením, že kapitána dělá moudrý člověk. Je, v rámci historické paměti, děsivé říct – Kriste pane, chraň nás před tím, abychom došli tam, kde skončila Velká Británie – ale jde říct něco jiného? Jo, krom jiného, Tommy Robbinson je stále ve vězení. I přes masivní protesty. Mají to tam v té Anglii pěkně vykoumané.

Vložil: Štěpán Cháb