Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý bojují proti migraci, ale v tichosti k nám lákají tisíce gastarbeiterů, novodobých otroků za minimální mzdu

24.06.2018
Prý bojují proti migraci, ale v tichosti k nám lákají tisíce gastarbeiterů, novodobých otroků za minimální mzdu

Autor: Pixabay

Popisek: Ve stavebnictví u nás pracují většinou Ukrajinci, ilustrační foto

Čeští i evropští politici postupně pochopili, že migrace je důležitým předvolebním tématem a že umožňuje získávat hlasy voličů tradičním a především nově vzniklým stranám. To, jak strategický politický význam má, nejlépe dokazuje současná vládní krize v Německu, kde se koaliční partneři kvůli migraci rozhádali. Ve Velké Británii se problémy, spojené s přílivem migrantů, staly dokonce jednou z příčin vystoupení této země z EU.

A podobně je tomu i u nás. Paradoxně hlavní překážkou vzniku nové vlády je údajný promigrační postoj kandidáta na ministra zahraničí. Ve stínu této promyšlené populistické kampaně však česká politická reprezentace do naší země láká stále více gastarbeiterů. Mezi nimi má být například i tisícovka pracovníků z Balkánu. A to i přesto, že podle policejních analýz mají stále rostoucí podíl na kriminalitě cizinců v Česku právě balkánské zločinecké skupiny.

Půl milionu imigrantů

Právě proto se většina politiků vymezuje pouze proti nelegální migraci, ale o té tzv. legální raději mlčí, i když ve svém důsledku může znamenat přinejmenším stejné problémy. Nemluvě o tom, že část cizinců se do naší země stejně dostává podvodným způsobem. Ostatně, policie u nás i v zemích Evropské unie v poslední době registruje narůstající zájem o falšovaná povolení k pobytu. Ačkoliv se stále v médiích papouškuje, že u nás žádní migranti nejsou, ve skutečnosti již v Česku počet cizinců přesáhl půl milionu. Podle statistiky z ledna letošního roku nejpočetnější skupiny tvoří Ukrajinci (118 000), Slováci (111 000) a Vietnamci (59700). Pro mnohé je překvapivý pobyt 3400 lidí ze Severní Afriky a 1300 ze Sýrie. Pokud někdo tvrdí, že v Česku nejsou uprchlíci, pak nezbývá, než se ptát, podle jakého klíče jsou vybíráni. Co vlastně tedy lidé z Afriky nebo ze Sýrie jsou, když ne imigranti? A otázky vzbuzují také další čísla. Jenom za loňský rok u nás cizinecká policie zadržela bez povolení a potřebných dokumentů 4738 osob. Kde a jak se tady vzaly? A odpovídají tato čísla skutečnosti, nebo jsou podstatně vyšší? 

Novodobí otroci

Je navíc alarmující, že s přílivem imigrantů do naší země přibyla i vážná kriminalita. Ministerstvo vnitra loni zveřejnilo zprávu, podle níž se výrazně zvýšila především v průmyslových zónách. Například v provozech automobilky Škoda jde o nárůst až o 400 procent! A není se čemu divit. Novodobí otroci, kteří celý den dřou, často za mizerné platy, svoje frustrace, způsobené tím, že žijí v cizím prostředí a bez rodiny, utápí v alkoholu a násilí. Pro většinu zaměstnavatelů jsou gastarbeiteři rovni strojům, a jakmile je nebudou potřebovat, okamžitě se jich zbaví. Jejich potřeby je, až na výjimky, vůbec nezajímají. Jediné, na čem jim záleží, je totiž jejich vlastní profit.

  

Zpřísnit? Ne, uvolnit!

Zatímco bývalý ministr vnitra Milan Chovanec si rizika, spojená s přílivem tisíců dělníků uvědomoval a snažil se zkrotit pracovní agentury tím, že se zpřísní podmínky jejich fungování, současná vláda i zaměstnavatelé chtějí naopak zjednodušit pracovní víza. V regionech se na úkor životního prostředí i zdravého rozumu budují stále nové a nové průmyslové zóny, i když je předem známé, že v nich nemá kdo pracovat. Ministryně práce Jaroslava Němcová nedávno oznámila, že vláda usnadní nabírání zahraničních pracovníků tím, že navýší jejich dosavadní kvóty z deseti tisíc na dvacet, aby se jejich přijímání co nejvíce urychlilo. Ministerstvo vnitra zase připravuje návrh na prodloužení platnosti mimořádných pracovních víz z dnešních devadesáti dnů až na rok.

 

Levná síla za minimální mzdu

Překvapivě rozumný postoj mají v tomto případě odbory. Namísto mlžení nazývají věci pravým jménem a vládní politiku i chování firem nahlas kritizují. Tvrdí, že jim jde pouze o to sehnat levnou pracovní sílu a upozorňují, že mnoho cizinců u nás pracuje za minimální mzdy.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace