Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další útok na internet a jeho svobodu v Evropském parlamentu. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.06.2018
Další útok na internet a jeho svobodu v Evropském parlamentu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Ivan Bartoš, předseda Pirátů

VIDEO Česká pirátská strana upozorňuje na dnešní a zítřejší hlasování ve Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu, které, krom jiného, zavádí další formu cenzury internetu. Jak sami Piráti upozorňují, vznikl internet jako svobodné médium, díky kterému se mohou šířit informace a každý tak může získat to, na čem stojí společnost. Tedy tok informací bez omezení. Je to sakra důležité.

A právě to, skrze lobbistické zájmy velkých mediálních domů, je ohrožené dnešním a zítřejším hlasováním. Jako toxické považují Piráti ve směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu hlavně dva body. Nechme v tomto případě promluvit odborníky z nevládní organizace Iuridicum Remedium, kteří s Piráty úzce spolupracují.

Článek 13

„Článek 13 by amputoval tok informací na internetu stylem překonávajícím tupou rakousko-uherskou cenzuru známou ze Švejka. Donutil by soukromé společnosti nasadit těžkopádné filtry na veškerý uživateli uploadovaný obsah. Tento software by mechanicky porovnával obsah s centrálními databázemi autorsky chráněných děl. Byl by to konec parodií, memů, remixů a odkazů na různá díla. Dopad této nesvobody slova na interakci lidí online, kulturní podhoubí či vůbec společné povědomí a kreativitu online komunit by byl doslova toxický,“ říkla Helena Svatošová, právnička IuRe specializující se na digitální práva.

Článek 11

„Podobně absurdní je návrh článku 11, který v online světě fakticky ruší dovolené citace a každý link či sdílení se sebekratším náhledem by podrobil povinnosti licencování. Opět zde nejde o práva autorů, ale o zisky takzvaných držitelů práv, tedy zábavního průmyslu. Nové finanční zatížení by dalo těžkou ránu menším online médiím a autorům, minoritní kvalitní žurnalistice a těžkosti by přineslo akademické obci, start-upům či malým podnikům,“ vysvětluje advokát a právník DataWatch programu IuRe Jan Vobořil.

Stojíme tak zase malí proti velkým

Nějak už se ujalo, že velké podniky a korporace jsou v očích politiků vždycky těmi důležitějšími a zajímavějšími. Snad i proto, že příjemně chřestí pytlíkem s penězi, které jdou dát bokem. A tak se v politice dost často jde naproti právě těmto. Což většinou znamená, že když se práva a pravomoci dají více velkým, musí se práva a pravomoci odebrat těm dole. A toto je přesně ten případ.

„Navrhované změny nepřinášejí žádné zlepšení pro drobné tvůrce, vycházejí vstříc pouze požadavkům velkých držitelů práv. Veškerou zodpovědnost a důkazní břemeno přenášejí na poskytovatele telekomunikačních služeb, kterým se za to nedostává žádné odměny. To povede ke zmenšení prodejce originálního autorského obsahu, snížení inovací a zvýšení cen. Tak jako jsme zodpovědnost nepřenesli na výrobce zbraní, ale zůstala na pachateli násilí, nesmí v tomto případě zvítězit lobbistický tlak nad elementární právní a morální logikou – porušení autorských práv není věc poskytovatele infrastruktury,” říká pirátský IT odborník Patrick Zandl.

Dovolím si přidat

Piráti a nevládka IuRe upozorňují na to, že směrnice by hrála do karet velkých držitelů autorských práv a byla by příčinou i pro snížení inovací a zvyšování cen. Dovolím si ještě doplnit, že směrnice se může dotýkat také boje proti takzvaným dezinformačním webům, které by na tom mohly být bity nejvíce. Doposud totiž může kdokoli svobodně šířit informace citováním a odkazem na citované. A tady je důležité to odkazování na původní zdroj. Autorovi textu se tím zvyšovala publicita, což je zcela očividně v jeho prospěch a zároveň ve prospěch čtenáře či konzumenta, protože se proklikal k tomu, co potřeboval. A nevidím vlastně problém v tom, když Facebookem proběhne odkaz na iDnes nebo Krajské listy, kde se objeví část perexu i s nadpisem. To nelze považovat za omezení autorského práva, ale jedná se o reklamní upoutávku. Jakýsi trailer k článku.

A tak ta ochrana autorských práv jde do dalších úplně zbytečných absurdit, která neslouží nikomu. Už ani těm autorům. Protože předpokladem je, že každý příčetný nakladatel dá Googlu, Facebooku nebo Seznamu licenzi k užití odkazu zdarma. Ten, co si za to bude chtít nechat zaplatit, na toho prostě nepůjde odkazovat. Protože výše zmínění hráči mu nějaké výpalné platit prostě nebudou. Však ve Španělsku Google News skončil úplně. Skončí i tady. Na Facebooku budeme moci psát jen o vlastní ranní stolici, žádné odkazování na zajímavé články. Mám pocit, že účelem je roztrhat tu nádhernou provázanost na internetu. Vždyť už to neslouží ani těm autorům.

Směrnice ale zavádí vlastně jakousi daň z odkazu. To je zcela jasné omezení svobody internetu a toku informací. Protože internet stojí na tom, že na sebe texty odkazují, že se citují. To směrnice omezí. A to v zájmu koho? Netuším, ale v zájmu lidí, práva na šíření informací, v zájmu svobodného přístupu k nim, to prostě není. Piráti připravili web, kde je vzorový dopis, který můžete zaslat na adresu českých europoslanců. Jsou na něm i podrobnosti stran zavádění další formy cenzury v rámci směrnice o autorském právu. Nakoukněte a popřemýšlejte, jestli se neozvat a nepokusit se zcela očividně špatnou směrnici zablokovat nesouhlasem.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace