Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další útok na internet a jeho svobodu v Evropském parlamentu. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.06.2018
Další útok na internet a jeho svobodu v Evropském parlamentu. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Ivan Bartoš, předseda Pirátů

VIDEO Česká pirátská strana upozorňuje na dnešní a zítřejší hlasování ve Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu, které, krom jiného, zavádí další formu cenzury internetu. Jak sami Piráti upozorňují, vznikl internet jako svobodné médium, díky kterému se mohou šířit informace a každý tak může získat to, na čem stojí společnost. Tedy tok informací bez omezení. Je to sakra důležité.

A právě to, skrze lobbistické zájmy velkých mediálních domů, je ohrožené dnešním a zítřejším hlasováním. Jako toxické považují Piráti ve směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu hlavně dva body. Nechme v tomto případě promluvit odborníky z nevládní organizace Iuridicum Remedium, kteří s Piráty úzce spolupracují.

Článek 13

„Článek 13 by amputoval tok informací na internetu stylem překonávajícím tupou rakousko-uherskou cenzuru známou ze Švejka. Donutil by soukromé společnosti nasadit těžkopádné filtry na veškerý uživateli uploadovaný obsah. Tento software by mechanicky porovnával obsah s centrálními databázemi autorsky chráněných děl. Byl by to konec parodií, memů, remixů a odkazů na různá díla. Dopad této nesvobody slova na interakci lidí online, kulturní podhoubí či vůbec společné povědomí a kreativitu online komunit by byl doslova toxický,“ říkla Helena Svatošová, právnička IuRe specializující se na digitální práva.

Článek 11

„Podobně absurdní je návrh článku 11, který v online světě fakticky ruší dovolené citace a každý link či sdílení se sebekratším náhledem by podrobil povinnosti licencování. Opět zde nejde o práva autorů, ale o zisky takzvaných držitelů práv, tedy zábavního průmyslu. Nové finanční zatížení by dalo těžkou ránu menším online médiím a autorům, minoritní kvalitní žurnalistice a těžkosti by přineslo akademické obci, start-upům či malým podnikům,“ vysvětluje advokát a právník DataWatch programu IuRe Jan Vobořil.

Stojíme tak zase malí proti velkým

Nějak už se ujalo, že velké podniky a korporace jsou v očích politiků vždycky těmi důležitějšími a zajímavějšími. Snad i proto, že příjemně chřestí pytlíkem s penězi, které jdou dát bokem. A tak se v politice dost často jde naproti právě těmto. Což většinou znamená, že když se práva a pravomoci dají více velkým, musí se práva a pravomoci odebrat těm dole. A toto je přesně ten případ.

„Navrhované změny nepřinášejí žádné zlepšení pro drobné tvůrce, vycházejí vstříc pouze požadavkům velkých držitelů práv. Veškerou zodpovědnost a důkazní břemeno přenášejí na poskytovatele telekomunikačních služeb, kterým se za to nedostává žádné odměny. To povede ke zmenšení prodejce originálního autorského obsahu, snížení inovací a zvýšení cen. Tak jako jsme zodpovědnost nepřenesli na výrobce zbraní, ale zůstala na pachateli násilí, nesmí v tomto případě zvítězit lobbistický tlak nad elementární právní a morální logikou – porušení autorských práv není věc poskytovatele infrastruktury,” říká pirátský IT odborník Patrick Zandl.

Dovolím si přidat

Piráti a nevládka IuRe upozorňují na to, že směrnice by hrála do karet velkých držitelů autorských práv a byla by příčinou i pro snížení inovací a zvyšování cen. Dovolím si ještě doplnit, že směrnice se může dotýkat také boje proti takzvaným dezinformačním webům, které by na tom mohly být bity nejvíce. Doposud totiž může kdokoli svobodně šířit informace citováním a odkazem na citované. A tady je důležité to odkazování na původní zdroj. Autorovi textu se tím zvyšovala publicita, což je zcela očividně v jeho prospěch a zároveň ve prospěch čtenáře či konzumenta, protože se proklikal k tomu, co potřeboval. A nevidím vlastně problém v tom, když Facebookem proběhne odkaz na iDnes nebo Krajské listy, kde se objeví část perexu i s nadpisem. To nelze považovat za omezení autorského práva, ale jedná se o reklamní upoutávku. Jakýsi trailer k článku.

A tak ta ochrana autorských práv jde do dalších úplně zbytečných absurdit, která neslouží nikomu. Už ani těm autorům. Protože předpokladem je, že každý příčetný nakladatel dá Googlu, Facebooku nebo Seznamu licenzi k užití odkazu zdarma. Ten, co si za to bude chtít nechat zaplatit, na toho prostě nepůjde odkazovat. Protože výše zmínění hráči mu nějaké výpalné platit prostě nebudou. Však ve Španělsku Google News skončil úplně. Skončí i tady. Na Facebooku budeme moci psát jen o vlastní ranní stolici, žádné odkazování na zajímavé články. Mám pocit, že účelem je roztrhat tu nádhernou provázanost na internetu. Vždyť už to neslouží ani těm autorům.

Směrnice ale zavádí vlastně jakousi daň z odkazu. To je zcela jasné omezení svobody internetu a toku informací. Protože internet stojí na tom, že na sebe texty odkazují, že se citují. To směrnice omezí. A to v zájmu koho? Netuším, ale v zájmu lidí, práva na šíření informací, v zájmu svobodného přístupu k nim, to prostě není. Piráti připravili web, kde je vzorový dopis, který můžete zaslat na adresu českých europoslanců. Jsou na něm i podrobnosti stran zavádění další formy cenzury v rámci směrnice o autorském právu. Nakoukněte a popřemýšlejte, jestli se neozvat a nepokusit se zcela očividně špatnou směrnici zablokovat nesouhlasem.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace