Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát vybral na výherních automatech o polovinu méně. Proč? Komentář Štěpána Chába

komentář 19.06.2018
Stát vybral na výherních automatech o polovinu méně. Proč? Komentář Štěpána Chába

Foto: PČR

Popisek: Výherní automaty mizí z republiky

Představte si šmelináře, který si před vás stoupne a povídá: „ Hele, když mi dáš tři stovky, dám ti já stovku jednu. Dobrý kauf, plácneme si na to?“ Všichni ho hned pošleme do pekel. Dobrá, šmelinář se zamyslí a po chvilce povídá: „Hele, když mi dáš tři stovky, dám ti já stovku jednu a k tomu ti zablikám světýlkama, který ti řeknou, jestli tu stovku vůbec dostaneš. Nemusíš jí dostat vůbec, taky můžeš dostat stovky dvě. Můžeš ve výsledku za ty tři stovky dostat i pět stovek, ale ve výsledku všichni pojedem vždycky v poměru dvě ku jedný.“ Mnozí na to kývnou.

Princip hracích automatů stojí na poměru dvě ku jedné. Provozovatel automatů dostane vždy dvě části, gambleři tu jednu. Provozovatel se musí o výdělek podělit se státem. Ten si tak přišel až na deset miliard ročně. Potkal jsem kdysi na náměstí spolužáka ze školy, zamával na mě penězi a zařval – jde se na pivo – i šlo se. První půl hodina probíhala ve stylu – a pamatuješ na toho a na toho, a co asi dělá tenhle – pak odešel na záchod. A nevracel se. Jdu se po něm podívat. Nezkolaboval na záchodech, seděl u automatu a házel do něj peníze. Za tři čtvrtě hodiny do něj naházel dva tisíce, nevyhrál nic. Útratu za pivo jsem platil já.

Vysvětlení gamblera, jak na automaty

Zpočátku mi při házení peněz do té bezedné ďáblovy krabice s nadšením vysvětloval princip výherních automatů. Stačí chvilku pozorovat hráče. Pokud tam sedí, hází jak blázni a „karta“ jim nejde, stačí počkat. Peníze jim dojdou. Pak je řada na gamblerovi, který na to jde s rozumem. První ožebračený gambler odchází bez peněz, druhý nastupuje s penězi a s vidinou dovolené v Karibiku před očima. Ta se nakonec nekoná, jak jinak. Spolužák totiž následně odchází o dva tisíce lehčí. Prvních dvacet minut byl řečný, házel do automatu minci za mincí, rozkládal o strategii. Dalších deset minut jeho oči zesklovatěly, výraz byl soustředěný. Říkal stále dokola – teď to přijde. Silácká ramena, když mu automat z patnácti stovek vrátil stovku. Slova – já to říkal – zakroužila prostorem.

Konec nadějím

Následovala poslední čtvrt hodina, kdy mě nutil, abych automat pro štěstí držel. Posledních pět minut mě nutil, abych mačkal tlačítko s ním. Že prý mu to donese štěstí. Nedoneslo. Fascinovaně jsem celý proces sledoval. Požádal mě o peníze, jenom dvě stovky. Že prý teď už je automat napěchovaný a vysype se. Nepůjčil jsem. Odcházeli jsme a od stolu vstával další gambler s vidinou dovolené v Karibiku nás u automatu nahradil. Spolužák zamumlal pozdrav a narychlo odešel. Útratu jsem zaplatil.

Profil spolužáka

Podle sděleného se dá odhadnout, že je to člověk, který sotva dosáhl na výuční list. Chyba lávky. Absolvoval s úspěchem střední školu, přihlásil se na vysokou a i tu s úspěchem dal. Sice „jen“ jako bakalář, ale dal. Člověk to byl, co si z našich studií pamatuju, inteligentní, hýřil humorem i nadějí na budoucnost, kterou bude proč žít.

Setkání druhé

Setkání před dvěma roky bylo otřesné. Ze spolužáka byla odrbaná troska. Říkal, že ztratil práci, rodinu, že ztratil naději i zájem o jakoukoliv budoucnost. Žije prý sám na ubytovně. Chtěl peníze. Na automaty. Žádal o ně s takovou tou odpornou a vlezlou ponížeností, která ukazovala, kam až klesl.

Setkání třetí

Proběhlo před dvěma dny. Vypadal šťastně. Měl s sebou rodinu. Přiznal, že mu, kupodivu, pomohl stát zavedením regulací na hazard. V okruhu deseti kilometrů okolo jeho bydliště zmizely všechny automaty. Zákon o regulaci hazardu krom dalšího zakázal provozovat výherní automaty v hospodách a barech, kde byl spolužák častým hostem. Teď už tam čtyři měsíce ani nepáchl. A ani by prý nemohl, regulace zařídila, že se musel před hraním automatů registrovat, předložit občanku. A protože byl v tu dobu na úřadu práce, vyhodili by ho. Protože právě to zákon o regulaci hazardu má ve svých útrobách. Pokud hráč čerpá sociální dávky nebo je registrovaný na úřadu práce, nemá šanci do automatu hodit ani korunu. Drsná převýchova, ale ta jediná správná.

Možná bych šel ještě dál. Při registraci předložit i rodné listy dětí, výši výdělku za poslední čtvrtletí, plus všechny výdaje domácnosti. Pak přidat do regulace nařízení, že gambler smí naházet do automatu jen to, co přesahuje životní minimum rodiny. Státu klesly výnosy z výherních automatů o polovinu. Což je nekonečně dobrá zpráva. A doufejme, že se bude stále zlepšovat, stát z automatů ve výsledku nevybere nic a tato ďábelská neřest zmizí ze světa.

Zajímavost na závěr

Zajímavostí a zjevením je v tomto případě Miroslav Kalousek. V roce 2013 odpověděl Svatopluk Bartík, bojovník proti hazardu, v rozhovoru pro Lidové noviny na otázku, kdo může za katastrofální stav neregulovaného hazardu v republice: „Ministr Kalousek, protože vždy konal aktivně ve prospěch hazardní mafie, zmiňuje se o tom i BIS v posledních dvou výročních zprávách. Za to by měl v politice okamžitě skončit a už se v ní neukazovat. Poslední zprávy BIS píší, že má pod kontrolou tvorbu legislativy v oblasti hazardu na všech úrovních. Když ho vedoucí kontrolního výboru upozornil na to, že ministerstvo jedná nezákonně, na hodinu ho vyhodil a nezákonná rozhodnutí podepisoval za něj. Takže já můžu s klidem říkat, že Kalousek je mafián.“ Věru zajímavé. Pro skalní voliče Topky obzvláště.

 

Vložil: Štěpán Cháb