Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záchrana uprchlíků? Spíš taxislužba pro nelegální imigranty. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.06.2018
Záchrana uprchlíků? Spíš taxislužba pro nelegální imigranty. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: A jede se na výlet do Evropy...

VIDEO Na hranici námořního prostoru Itálie bloudí loď „neziskovky“ SOS MEDITERRANÉE. Odmítnutá Itálií, odmítnutá Maltou. Na palubě má 629 imigrantů z Afriky, které nabrala od pašeráků na březích Libye. Nová italská vláda Mattea Salviniho před volbami deklarovala, že imigraci přes Středozemní moře zastaví. Týden po sestavení vlády, kde Salvini zastává post ministra vnitra, se loď Aquarius, za poslední dva roky proslavená jako taxi pro imigranty, zasekla. Salvini ji prostě do italských výsostných vod nepustí.

Zajímavé na „neziskovce“ SOS MEDITERRANÉE je financování. Na jejich webu lze nalézt lakonické oznámení, že rozpočet je financovaný výhradně ze soukromých kapes. Mezi soukromé kapsy je potřeba ovšem zahrnout další „neziskovku“, kterou jsou Lékaři bez hranic. Tato „neziskovka“ přispívá na běžný provoz. Přičemž jeden den provozu lodi Aquarius stojí 11 000 eur. Tedy přes 270 000 korun denně.

Zavíráme přístavy

Aquarius má na palubě 629 nelegálních imigrantů, které by rád přepravil na italskou půdu. První dny, hned po „záchraně“, panovala na lodi příjemná a radostná atmosféra. Nelegální imigranti se těšili na slibovaný ráj na zemi. Výlet se vcelku vydařil, počasí výletníkům přálo, sluníčko svítilo, neziskovkáři s nezdolným optimismem tvrdili, že v Itálii o ně bude postaráno (aby ne, za poslední tři roky to tak fungovalo). Ale pak přišla studená sprcha. Itálie své přístavy neotevře. Jeďte si jinam. Stejná odpověď čekala na neziskovkáře i na Maltě, kam zamířili. Zavřeno, hledejte jinde.

Ze Španělska se ozvalo pozvání – my přístavy otevřeme, připlujte. Ale tam se neziskovkářům nechtělo a nechce. Na lodi začal panovat neklid. Začalo se mediálně vydírat – na lodi jsou nezletilí. A dokonce sedm těhotných – jeden z nelegálních imigrantů vyhrozil Evropě, že skočí do moře, než aby se vrátil do Libye. Cynická část evropské populace uštěpačně odpověděla – skoč. Salvini je pod tlakem Evropské unie i OSN. Ti v jednom šiku vykřikují, že to, co dělá Salvini, je prostě přes čáru. Média křičí, že imigranti na lodi hladoví, a to i přesto, že jim Itálie i Malta zásoby doplnila. Kuriozitou jsou různí starostové přímořských italských měst, kteří navzdory Salvinimu nabízejí lodi svůj přístav k přistání. Ovšem loď samotná nesmí bez povolení překročit italské výsostné vody. Posledním vývojovým stádiem je přijetí nabídky Španělska. Loď Aquarius míří do země býčích zápasů. A to i přes výhrady nelegalních imigrantů ze subsaharské Afriky, kteří si objednali Itálii, ne nějaké Španělsko.

Jede od počátku migrace

Trasa přes Středozemní moře zažila boom na počátku minulého roku, kdy došlo k částečnému ucpání balkánské migrační trasy z Turecka. Turecko si jednorázově přišlo v přepočtu na 81 miliard korun z kapes daňových poplatníků Evropy. Balkánská trasa mírně utichla (což neznamená, že se uzavřela zcela, imigranti po ní proudili a proudí neustále). K letošnímu roku na uzavření hranic začalo Turecko i přes vyplacené výpalné očividně kašlat. Oproti loňskému roku počet imigrantů putujících balkánskou trasou vzrostl o 70 %. Evropský komisař pro otázky vnitra a migrace Dimitris Avramopulos ovšem upozornil, že situace je pod kontrolou a na daleko menší úrovni, než na počátku imigrační krize. I ten ovšem obrací. Alespoň v rétorice. Obrací i Merkelová. Ale stále jen v rétorice. Činy zatím vidět nejsou. A Merkelová by se, jako hlavní příčina imigrantské krize, měla činit sakra hodně.

Tomáš Tyl a jeho hledání pravdy

A to Dimitris Avramopulos má řešit zastavení nebo výrazné omezení, nikoliv otevírání imigrantských tras. Přičemž italský postoj je z jeho strany silně kritizovaný a odsuzovaný. Brněnský právník Tomáš Tyl taxislužby přes Středozemní moře sleduje dlouhodobě. Již na počátku roku 2017 upozorňuje na bezprecedentní toleranci přepravy imigrantů různými „neziskovkami“. A zároveň upozorňoval, že trasa přes Středozemní moře jede od roku 2015, výrazně se pak rozjela právě v roce 2017. Bez omezení a s očividnou spoluprací s libyjskými pašeráky.

Proklamovaná slova o stárnutí populace Evropy a potřeby ji omladit, která používají zastánci migrace, je dokonale lichá. Společnost Evropy se přirozeně vrací na únosnou mez. Ono katastroficky znějící tvrzení – Evropa vymírá – je nesmyslné. Jen počet obyvatel přestává růst. A jelikož je růst do nekonečna absurdní, a to jak v počtu obyvatel, tak i v bohatství, je daleko moudřejší nechat Evropu „vymírat“, než ji promíchat s Afričany, kteří mají porodnost mnohonásobně vyšší a mohou nastolit nepříznivý trend, který povede k tomu, že populace v Evropě začne zase růst. Proč by měla nekonečně růst? A nakonec i nekorektní otázka - proč by měla v Evropě narůstat populace Afričanů?

Nakonec jedno ochlazení nadšení ze Salviniho. Jeví se jako člověk, který rázně zatočí s politikou otevřených dveří. Deklaruje, že zbaví Itálii stovek tisíců nelegálních imigrantů. Ale to se mu nemusí povést tím, že je vrátí do Afriky, ale tím, že bude vyvíjet velký tlak na to, aby si je ostatní státy unie rozebraly. Takže to, že chce ulevit Salvini Itálii může znamenat, že chce přitížit ostatním státům Evropy. Pozor na jeho další kroky. Teď je to sympaťák, zítra může být dalším, proti jehož krokům budeme muset protestovat.

 

Vložil: Štěpán Cháb