Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kašlu na nezdolnej optimismus pozitivního myšlení. Pojďme kadit duhu. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.06.2018
Kašlu na nezdolnej optimismus pozitivního myšlení. Pojďme kadit duhu. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Tak, a pak jdeme kadit duhu

Volala mi jedna operátorka s tím, že mám uhradit vyšší obnos za jistou službu. Na mou odpověď, promiňte, hotovost v takové výši nemám možnost v termínu uhradit, řekla fascinující větu – „tak to špatně myslíte, musíte se otevřít příležitostem, musíte svou mysl otevřít energiím, vesmíru, a on vám potřebné prostředky prostě dodá." No, co na to říct. Dobrý den, dovolal jsem se do centra nějaké nové sekty? Druhý den jsem volal opět, vzala to jiná operátorka a v rámci racionality jsme se dohodli na splátkovém kalendáři. Výborné, vesmír mi dodal normálnější operátorku.

Před pár lety vyšla v Americe kniha Tajemství. Princip nového „duchovního“ přístupu k materiálním statkům, kdy si stačí pouze přát, dostatečně rázně sdělit vesmíru, o co přesně v přání jde, sem tam přilepit na ledničku cedulku s názvem výrobku nebo dokonce s jeho obrázkem, což jistě pošťouchne vesmír k rychlejší reakci. A hlavní, směrodatné u této „duchovní“ metody je pozitivní myšlení. Aneb nemyslete na bílého slona.

V noční košili na nákupy

Poté, co se kniha Tajemství stala bestsellerem, vyrojily se v Americe tisíce lidí, kteří si začali prostě přát. V jednom případě to došlo natolik daleko, že jedna žena vyrazila v pantoflích a noční košili do nedalekého elektra, popadla tam nějaký výrobek (už netuším co) a odcházela bez placení ven. Ochrance sdělila, že to zaplatí vesmír. Přičemž nešlo o sofistikovanou parodii na knihu Tajemství, ale o čisté nezvládnutí důsledků neúspěšně uplatňovaných metod knihy Tajemství.

Bestseller i u nás

I u nás se kniha Tajemství setkala s velmi vřelým přijetím. Velmi vřelým. I u nás se stala bestsellerem. Spoustu našich spoluobčanů má oblepenou lednici obrázky výrobků, po kterých touží a které by, s dovolením, mohl vesmír promptně dodat. Jak jednoduché něco dostat. Jsme kouzelná stvoření, která, přes nějakou tu nálož povelů, zvládnou všechno. Stačí si přát. Stačí říci prostoru, že jsme tu, a že ten nový kávovar v kuchyni opravdu chybí. Prostor je tu od toho, aby natahoval bez ustání uši a kávovar prostě dodal. Něco na způsob pražské firmy Messenger, rychle a levně. Jen bez placení, samozřejmě.

A jak vidno, i má první operátorka propadla kouzlu knihy Tajemství a jejího „duchovna“. A je to pěkná představa, uznejte. Taková dětská, infantilní, přihlouplá. Pěkná jako výplň pro fantasy, kde mávnete hůlkou a ono se stane něco, za co byste museli v našem světě vysolit dost peněz.

Pozitivně, hlavně pozitivně

Princip požadavků zaslaných vesmíru má ovšem svá pravidla. Předně, musíte si přát správně, dostatečně pozitivně, s láskou k sobě i ke svému okolí. Pokud nebudete dostatečně pozitivně naladění, a to nebudete nikdy, protože vám chybí kávovar a to jednoho nakrkne, metoda prostě nebude fungovat. Na vině ovšem nebude vesmír. Ten je v cajku, ten má kolečka promazaná a kávovarů plný valník. Na vině budete vy, ubohý přející si, který si prostě neumí říct dost pozitivně, dost „duchovně“. A tak kávovar nedostanete.

Dostáváme se tak do fáze ženy, která vyrazí do elektra v noční košili a pantoflích. Pak je možné odpovědět pozitivně naladěné operátorce, že je to všechno fajn, vesmír byl požadavkem obeslán, tak bychom si mohli sednout na louku, sem tam obejmout nějaký strom, vykadit duhu a s milým úsměvem na tváři očekávat, jak až rychlý ten vesmír protentokrát bude. Myslím pozitivně, tak pozitivně, až je mi z toho někdy zle. A účty mi to, sakra, neplatí. Myslím dost pozitivně? A ví vesmír, že ty kávovary má dodat na tu správnou adresu? Já jenom jestli si to, nedouk jeden kosmírná, nepopletl, a nelifruje ten šmuk pořád na jednu adresu

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace