Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slováci mají o pětinu nižší mzdy než Češi a trpí třikrát vyšší nezaměstnaností. Proč? Komentář Štěpána Chába

komentář 11.06.2018
Slováci mají o pětinu nižší mzdy než Češi a trpí třikrát vyšší nezaměstnaností. Proč? Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube / repro

Popisek: Robert Fico a jeho slovenská povaha

Vyšlo srovnání ekonomik České republiky a Slovenska. A s velkou slávou můžeme konstatovat, že jsme na tom lépe. A to i přesto, že Slováci přijali euro a jsou tedy světoví. Světoví? Jak se to vezme, že jo. Přijde mi to, jako když si malí kluci poměřují pindíky mezi sérií znásilnění, kterých se jim dostalo, a dostane, od západních příbuzných.

Slovenský statistický úřad vydal data za první čtvrtletí tohoto roku. Průměrná mzda se tam dostala v přepočtu na koruny na úroveň 24 500,-. Český statistický úřad nelenil a vydal stejná data. V České republice jsme se dokodrcali na 30 300,-. Je to nějaká sláva? A to obzvláště při vědomí, že dvě třetiny obyvatel obou států nedosáhnou ani na průměrnou mzdu? Na Slovensku rostla mzda o 4,1 %. V České republice o 6,6 %. Míra nezaměstnanosti u nás 2,2 %, nejnižší v Evropě, na Slovensku 7,4 %, což je nad průměrem Evropy.

O čem to mluví?

O tom, že máme zdatnější ekonomy? Nedej bože lepší politiky? Nebo o tom, že jsme větší? Nebo že jsme Slovákům při rozdělení víc sebrali než ponechali? Nebo možná o tom, že jsme blíž Německu a tedy atraktivnější pro jejich ekonomiku, které poctivě sloužíme? Naše radost nad „silnou“ českou ekonomikou by trochu pokazil pohled na západ, kde mzdy setrvale stoupají nepoměrně výrazněji, než u nás. Kdy železná opona (protentokrát ekonomická) stále stojí a odděluje nás od snů, které jsme se snažili procinkat při revoluci.

Tendenčně pojaté vysvětlení rozpadu Československa z úst Slovenky

Proč jsme se rozešli?

Nejspíš za to může pověstná slovenská pomlčka, která byla na pořadu jednání po revoluci. Česko – Slovensko. V roce 1992 na Slovensku vyhrál volby Mečiar svou protičeskou rétorikou, která problémy svalovala na dominanci a aroganci Čechů. A něco na tom jistě bylo, vždyť po pádu režimu Havel nejel do Bratislavy, ale do Washingtonu. Jistě atraktivnější adresa, ale v rámci dlouhodobé politiky adresa zcestná.

O Mečiarovské hvězdné kariéře mluví i odhady dat, kdyby se vyhlásilo referendum o rozdělení republiky. Podle odhadů by pro rozchod hlasovala většina Slováků, proti rozpadu většina Čechů. A tak by Slováci měli další příležitost k brblání, že jsme je nepustili, že si je držíme jako kolonii, že jsme ti zlí. A tak je vlastně dobře, že k rozpadu došlo na politické úrovni. Protože Slováci by ve společném soustátí s námi oživili pověst o Jánošíkovi a jeho valašce a společný stát by provázel nikdy nekončící pocit nespravedlnosti, který by vyústil v nekonečné snahy o rozpad. Takhle jsme bratři, ale každý za sebe. A ne ve fázi, kdy starší brácha neustále komanduje mladšího.

Kdybychom zůstali jedním státem, měli bychom větší politický vliv, naše ekonomika by se rozvíjela rychleji. Ale i tady jsou na místě pochybnosti. Polsko je vlivem a velikostí o dost větší než Československo, přesto stále úpí za platovou železnou oponou. A že se sakra snažilo vlichotit se západním mocnostem, bylo poslušné jako ratlíček co škemrá o pochvalu. Jeho ekonomika je na tom přesto hůř než naše. Takže velikost není na místě. Na vlivu to nepřídá. Nepřidá to na ničem zásadním. Jistě, Poláci mají větší slovo v unii, ale upřímně, výsledkem jejich jednání je tradičně větší exkrement, nikoliv větší výsledky.

V Evropské unii jsme se ocitli jen proto, abychom se po revolucích neocitli v jiné unii, v jiném mocenském vlivu. Jsme tam jen proto, aby se ochránil západní byznys. Ne proto, abychom začali srovnávat krok se západem, ale proto, aby západ mohl jít kupředu nezatížen konkurencí na východě. U rozpadu Československa jsme se jen stali větší kolonií, uplatněna nepřímá uměra - čím menší jsme, tím větší jsme kolonie bez možnosti něco změnit. Samozřejmě, že je mi líto, že se Československo rozpadlo, byl to politický rozvod. Ale kdyby k rozpadu nedošlo, Slováci by prostě rok co rok brblali s valaškami v ruce, že jsme jejich kolonizátoři. 

Ekonomika

Slovenská ekonomika je horší. V České republice žije a pracuje přes 160 000 Slováků. Na Slovensku žije a pracuje přes 10 000 Čechů. Nedávno se ptali bývalé předsedkyně slovenské vlády Ivety Radičové, co říká na to, že v České republice pracuje a žije 160 000 Slováků. Odpověděla, že by byla ráda, pro oživení slovenské ekonomiky, aby se jich 159 999 vrátilo. Toho jednoho nejviditelnějšího si můžeme prý klidně nechat. Pěkně to řekla. Jen bych ta čísla obrátil a poslal jim tam toho jednoho.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace