Podpora venkova jde do rukou těm největším firmám. Komentář Štěpána Chába
komentář
08.06.2018
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš
VIDEO Evropská unie vyčlenila z kapes daňových poplatníků 3,8 miliardy korun na Programu rozvoje venkova 2014–2020, který má lít na venkov možnosti a příležitosti a je určen převážně pro malé a střední zemědělské firmy. Určen tedy hlavně na papírech, které projekt doprovázejí. Hezká představa, která je nabourávaná tím, že peníze z fondu zatím čerpají jen ty největší potravinářské firmy v republice jako je Agrofert, Hamé nebo Madeta.
To, že na dotace dosáhnou prakticky jen velkopodniky, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) a skromně zkonstatoval, že jsme teprve v polovině projektu, nesrovnalosti jdou tedy ještě napravit. Nevím, kde NKÚ žije, ale polovina projektu byla někdy před rokem, a trend, jak sám NKÚ poukazuje, je nastavený tak, aby o dotace malé firmy neměly zájem, nebo na ně prostě nemohly dosáhnout. Do konce projektu zbývá rok a půl a změny k lepšímu se na ministerstvech odehrávají v časovém horizontu několika desetiletí.
Agrofert má hlad
Tradičně největším žadatelem je Babišův zlolajný Agrofert. Skrze jeho podfirmy Vodňanská drůbež, Olma a Kostelecké uzeniny se pokouší Babiš vyndat z kapes daňových poplatníků 600 milionů. Madeta 225 milionů, Hamé chce z kapes daňových poplatníků 82,5 milionu korun, nutno dodat, že značku Hamé vlastní norská firma Orkla.
Cílem je rozvoj venkova
Takto zní doprovodná „anotace“ Programu rozvoje venkova: „Program rozvoje venkova 2014–2020 slouží k rozdělování evropských peněz (rozuměj peněz daňových poplatníků; poznámka redakce), což má na starosti Ministerstvo zemědělství. Jeho cílem je pomoc hlavně malým a středním podnikům na venkově.“ Mezi malé a střední podniky rozhodně nelze brát Agrofert, Madetu nebo Hamé. Větší podniky tady totiž v této branži nemáme. Zajímavostí v této souvislosti je, že z chystané koaliční smlouvy mezi ANO a ČSSD záhadně zmizel odstavec popisující projekt pro podporu strukturálně postižených regionů, tedy podporu něčeho jiného, než je Praha a velký byznys řízený z Prahy, tedy odstavec, který chtěl podporu venkova řešit na vládní úrovni.
Předseda ČSSD Hamáček k tomu uvedl: „Pokud dojde ještě k nějakým úpravám i v důsledku nějakých požadavků KSČM, tak bychom byli schopni ten odstavec vrátit. On tam byl, z nějakého důvodu vypadl.“ Záhada mizejících odstavců. On tam byl, z nějakého důvodu vypadl. Otázka policie – tady jste měl milion, kde je? Odpověď – on tam byl, z nějakého důvodu vypadl. Jiný policista – tady byl svědek, kde ho máte? Odpověď – on tam byl (zasněný pohled upřený na okno), z nějakého důvodu vypadl.
Pravidla pro velké
Pavel Hrnčíř, člen NKÚ, který kontrolu na Ministerstvu zemědělství vedl, k věci uvedl: „Program má napomoci posílit vědu, výzkum a inovace v zemědělství a pomoci malým a středním podnikům. Výsledek je, že inovací je pomálu a podstatnou část peněz čerpají velké zemědělské firmy.“ Problémem je podle NKÚ ale hlavně to, že pravidla pro získávání dotací jsou nastavená tak, aby šla na ruku právě velkým hráčům na trhu. Mají možnost získat větší dotace, administrativa je vůči nim přívětivá, mohou žádat opakovaně, mají jednodušší formuláře a žádost mohou předkládat zároveň s žádostí o proplacení požadované sumy. Vcelku nespravedlivé. Malý podnik musí vše zafinancovat, a teprve pak s napětím čekat, zda projde byrokratickou džunglí a zda nakonec instančně poslední byrokrat jeho žádost schválí. Což se nemusí stát.
Tři miliardy od kamarádů z komise
Se zajímavou informací pak přišel server Neviditelný pes. Zemědělské dotace „rozdává“ netransparentní komise Potravinářské komory ČR. Ta za poslední tři roky „rozdala“ přes tři miliardy na dotacích. Přičemž Agrofert si přišel na pěkných 614 milionů, Skupina Hamé, vlastněná norskou Orklou, získala 274 milionů, uskupení Agro Měřín patřící podnikateli Gabrielu Večeřovi 248 milionů, Interlacto Oldřicha Gojiše 243 milionů a Madeta Milana Teplého 225 milionů. Přičemž v komisi sedí lidé napojení na Babiše, Teplého, Gojiše i Večeřu. Náčelník Potravinářské komise ČR Miroslav Toman má být, podle všeho, ministrem zemědělství za ČSSD. No není to ale úplně nádherná ukázka velmi efektivní spolupráce? Takhle kdyby to dělali v rámci republiky a pro blaho republiky, tak se máme sakra dobře.
A takhle se u nás dělá politika. Lidé dělají od nevidím do nevidím, a potentáti přisátí na daňový systém z něho nasávají a nasávají, rozdávají si mezi sebou peníze a Babiš zavádí na malé podniky a firmy klatby ve formě EET, protože bakšiš se musí točit. A točit se musí hlavně v těch správných kapsách. Ty kapsy rozhodně nerostou na kalhotách daňového poplatníka, to si můžeme být dokonale jistí.

Vložil: Štěpán Cháb