Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A bydlet všichni na ubytovně. Povinně, vy chátro. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.06.2018
A bydlet všichni na ubytovně. Povinně, vy chátro. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Hurá na ubytovnu; ilustrační foto

Ceny nemovitostí setrvale stoupají. Podle posledního zkoumání právě v České republice nejrychleji z celé Evropy. Zároveň s cenami nemovitostí stoupá i výše nájemného. Do toho přišla zpráva, že získání hypotéky se zpřísňuje a hypotéka tak přestává být pro „každého“. Nejvíce na to doplácejí mladí lidé, kteří by měli intenzivně pracovat na zakládání rodiny. Místo – pořídíme si miminko – tak řeší spíše to, jak se, proboha, odstěhovat od rodičů a založit si svou vlastní domácnost. Prostě na to nemají. Už jen s tím, že ne každý dosáhne byť i jen na průměrný plat.

Systém tak vykazuje známky hnití, které ničí základ, na kterém by samotný systém měl stát. Tedy na reprodukci otroků, díky nimž systém může jet dál. Oslabuje se tak základna. Ony pohrdavě nazývané mamahotely nevznikly nutně z lenosti či neschopnosti mladých, ale z nouze. Mladí nemají kde zakládat své vlastní rodiny. Pokud ovšem nevěnují několik měsíců až let na přípravu přestěhovat se a založit tak vlastní domácnost. A, samozřejmě, šetřit nejméně do pětatřiceti. Pak teprve pomýšlet na dítě.

Rozumět realitnímu trhu už od plen

„Spousta mladých lidí tento problém aktuálně řeší a neví si moc rady. Rozhodně nestačí začít shánět byt, až když najednou mám potřebu bydlet ve vlastním. Je třeba se na trhu s realitami trochu vyznat, naučit se jednat s majiteli, ale i hospodařit se svými finančními příjmy. Pochopit, že každý region má svá specifika, že cenu bytu ovlivňuje spousta faktorů. Mimochodem, nebylo by od věci učit nejen finanční, ale i realitní gramotnost na školách, protože bydlet nějak musí každý z nás,“ řekla deníku Právo realitní makléřka Pavla Temrová. Zajímavá myšlenka, řešit realitní gramotnost na školách. Předpokládejme, že podobně úspěšně, jako matematiku.

Podle poradenské společnosti Deloitte bylo loni v České republice na koupi bytu o rozloze 70 metrů čtverečních potřeba 11 průměrných hrubých ročních platů. V Holandsku bylo na totéž třeba jen 4,4 platu. V Německu 4,7 průměrného ročního platu, v Polsku 7,7 a v Maďarsku 8. Nějak se nám to slavné srovnání podmínek pro život v Evropské unii ne a ne podařit. Bohužel. A že jsme na tom nejvíce tlučení my, mě nikterak nepřekvapuje. Beru to už jako trend.

Politici a jejich sliby

Jan Hamáček, předseda ČSSD, přiznal, že zlepšení podmínek pro získání adekvátního bydlení pro mladé a seniory je jednou z priorit, díky které chtějí vstoupit do koalice s Babišem. Přičemž je nutné dodat, že situace, v které jsme nyní, vznikla i za vlád ČSSD, takže Hamáček jen zkonstatoval, že je potřeba žehlit to, co ve větru kmotrovské politiky ČSSD sama pohnojila.

Babišovo ANO naplánovalo státní půjčky. Na koupi domu do 2 milionů korun s jednoprocentním úročením a fixací na pět let. A 1,2 milionu na koupi bytu s totožnými podmínkami. Politici tak neplánují ukrotit rozjetého šimla vzrůstajících cen realit. Chystají „výhodné“ zadlužení mladých prakticky na celý jejich život. Nevím, jestli je to ta správná strategie. Úlohou vlády by měla být snaha dostat nás, co se týká možností bydlení, na úroveň Holandska, nikoliv další možnost, jak se zadlužit a z dluhů nevylézt.

Piráti chtějí navýšení obecního bytového fondu, územní plánování obcí, které by vylučovalo obří projekty jednoho developera, který by si pak stanovoval ceny, které by mladé rodiny nebyly schopné uplatit, a v neposlední řadě pak umožnění vstupu majetku obcí do bytových družstev. Fungovat to nebude, ale pěkně se to poslouchá. Fungovat to nebude obzvláště v opozici.

Výhledově?

Výhledově bude situace setrvale tam, kde slunce nesvítí. Politici budou slibovat, trh si pojede po svém, mamahotely pojedou na plné obrátky, mladí lidé se budou bát zakládat rodiny a populační křivka pojede strmě dolů. Teď nám to může být jedno, ale až Husákovy děti půjdou do důchodu, a už se to blíží, začneme brblat nad tím, že systém kolabuje.

Vložil: Štěpán Cháb