Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A bydlet všichni na ubytovně. Povinně, vy chátro. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.06.2018
A bydlet všichni na ubytovně. Povinně, vy chátro. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Hurá na ubytovnu; ilustrační foto

Ceny nemovitostí setrvale stoupají. Podle posledního zkoumání právě v České republice nejrychleji z celé Evropy. Zároveň s cenami nemovitostí stoupá i výše nájemného. Do toho přišla zpráva, že získání hypotéky se zpřísňuje a hypotéka tak přestává být pro „každého“. Nejvíce na to doplácejí mladí lidé, kteří by měli intenzivně pracovat na zakládání rodiny. Místo – pořídíme si miminko – tak řeší spíše to, jak se, proboha, odstěhovat od rodičů a založit si svou vlastní domácnost. Prostě na to nemají. Už jen s tím, že ne každý dosáhne byť i jen na průměrný plat.

Systém tak vykazuje známky hnití, které ničí základ, na kterém by samotný systém měl stát. Tedy na reprodukci otroků, díky nimž systém může jet dál. Oslabuje se tak základna. Ony pohrdavě nazývané mamahotely nevznikly nutně z lenosti či neschopnosti mladých, ale z nouze. Mladí nemají kde zakládat své vlastní rodiny. Pokud ovšem nevěnují několik měsíců až let na přípravu přestěhovat se a založit tak vlastní domácnost. A, samozřejmě, šetřit nejméně do pětatřiceti. Pak teprve pomýšlet na dítě.

Rozumět realitnímu trhu už od plen

„Spousta mladých lidí tento problém aktuálně řeší a neví si moc rady. Rozhodně nestačí začít shánět byt, až když najednou mám potřebu bydlet ve vlastním. Je třeba se na trhu s realitami trochu vyznat, naučit se jednat s majiteli, ale i hospodařit se svými finančními příjmy. Pochopit, že každý region má svá specifika, že cenu bytu ovlivňuje spousta faktorů. Mimochodem, nebylo by od věci učit nejen finanční, ale i realitní gramotnost na školách, protože bydlet nějak musí každý z nás,“ řekla deníku Právo realitní makléřka Pavla Temrová. Zajímavá myšlenka, řešit realitní gramotnost na školách. Předpokládejme, že podobně úspěšně, jako matematiku.

Podle poradenské společnosti Deloitte bylo loni v České republice na koupi bytu o rozloze 70 metrů čtverečních potřeba 11 průměrných hrubých ročních platů. V Holandsku bylo na totéž třeba jen 4,4 platu. V Německu 4,7 průměrného ročního platu, v Polsku 7,7 a v Maďarsku 8. Nějak se nám to slavné srovnání podmínek pro život v Evropské unii ne a ne podařit. Bohužel. A že jsme na tom nejvíce tlučení my, mě nikterak nepřekvapuje. Beru to už jako trend.

Politici a jejich sliby

Jan Hamáček, předseda ČSSD, přiznal, že zlepšení podmínek pro získání adekvátního bydlení pro mladé a seniory je jednou z priorit, díky které chtějí vstoupit do koalice s Babišem. Přičemž je nutné dodat, že situace, v které jsme nyní, vznikla i za vlád ČSSD, takže Hamáček jen zkonstatoval, že je potřeba žehlit to, co ve větru kmotrovské politiky ČSSD sama pohnojila.

Babišovo ANO naplánovalo státní půjčky. Na koupi domu do 2 milionů korun s jednoprocentním úročením a fixací na pět let. A 1,2 milionu na koupi bytu s totožnými podmínkami. Politici tak neplánují ukrotit rozjetého šimla vzrůstajících cen realit. Chystají „výhodné“ zadlužení mladých prakticky na celý jejich život. Nevím, jestli je to ta správná strategie. Úlohou vlády by měla být snaha dostat nás, co se týká možností bydlení, na úroveň Holandska, nikoliv další možnost, jak se zadlužit a z dluhů nevylézt.

Piráti chtějí navýšení obecního bytového fondu, územní plánování obcí, které by vylučovalo obří projekty jednoho developera, který by si pak stanovoval ceny, které by mladé rodiny nebyly schopné uplatit, a v neposlední řadě pak umožnění vstupu majetku obcí do bytových družstev. Fungovat to nebude, ale pěkně se to poslouchá. Fungovat to nebude obzvláště v opozici.

Výhledově?

Výhledově bude situace setrvale tam, kde slunce nesvítí. Politici budou slibovat, trh si pojede po svém, mamahotely pojedou na plné obrátky, mladí lidé se budou bát zakládat rodiny a populační křivka pojede strmě dolů. Teď nám to může být jedno, ale až Husákovy děti půjdou do důchodu, a už se to blíží, začneme brblat nad tím, že systém kolabuje.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace