Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Německu vybuchla aféra s udílením azylu imigrantům. Na sousedy čeká smršť. Přečetli jsme

04.06.2018
V Německu vybuchla aféra s udílením azylu imigrantům. Na sousedy čeká smršť. Přečetli jsme

Autor: Facebook

Popisek: Refugees Welcome

Před časem proběhla médii informace o tom, že v německých Brémách docházelo k vážným přehmatům při udílení azylu imigrantům z Afriky a Blízkého východu. Údajně až 40 % udělených azylů padlo neoprávněně. Úředníci rozdávali azyl jako Santa Klaus. Bez ověření totožnosti, bez snímání otisků, zkrátka prakticky na požádání. Při hloubkové kontrole ale Němci narazili na další a o dost závažnější pochybení tamních azylových úřadů. Budou padat hlavy a azylovou politiku Německa to postaví možná na hlavu... Tentokráte jsme vybrali pro tuto rubriku méně známý, internetový projekt - zdroj.cz a zásadní článek jeho komentátora, Mariana Kechlibara. Má název ´Z podvodů v azylovém řízení se v Německu stal výnosný byznys´.

Kontroly odhalily, že za udílením azylu je velký byznys. O kauze informuje jako první Marian Kechlibar. Náhodné kontroly odhalily v Brémách příliš velký nárůst udělených azylů pro Íránce. A to až dvojnásobný, než je v Německu obvyklé. Původně se zdálo, že tamní úředníci měli prostě soucit s jezídskou komunitou. To by bylo pěkné, ale oni neměli. Šlo jim o prachy. „Řada osob zatažených do aféry je důvodně podezřelá z toho, že se ilegální činnosti dopouštěla kvůli hmotnému prospěchu. Brát úplatky měli tlumočníci, řadoví zaměstnanci úřadu, různí mafiánští zprostředkovatelé, ba i pár lékařů, kteří vystavovali dobrozdání o zdravotním stavu žadatelů o azyl,“ píše Marian Kechlibar.

500 euro hezky bokem

Německá advokátka dala rozhovor pro televizní stanici SWR a tam uvedla, jakým způsobem se stal z čistých úmyslů nečistý byznys. „Diagnóza posttraumatického stresového syndromu měla stát 100 eur a trvat pět minut (PTSD se dost těžko prokazuje nebo vyvrací). Advokáti si za zprostředkování takových podvodných diagnóz měli brát 300 eur. Podvodně jednající tlumočník měl vyjít na 500 eur v hotovosti,“ píše Kechlibar. A zkusme si představit deset posttraumatických stresových syndromů za den. Dobrý kšeft. Rozhodně dobrý kšeft. Ne pro Německo, ale pro právníka a tlumočníka rozhodně.

Unik e-mailů

Kauzu rozpohyboval i únik e-mailových zpráv, kde vyšlo najevo, že šéfka brémských azylových úřadů o problému věděla již v březnu 2017. Přesto nejednala. Hnůj musela rozkrýt až protikorupční policie v těchto dnech. Na kolik si tamní úředníci přišli, se snad brzy dozvíme.

„Podle čerstvého průzkumu veřejného mínění, provedeného agenturou Civey, nedůvěřuje fungování azylového a imigračního úřadu celých osmdesát procent oslovených Němců. Opoziční strany z obou stran spektra, které jsou ve Spolkovém sněmu poměrně silné, volají po ustanovení vyšetřovací komise, a vládní poslanci jim v tom jen stěží mohou zabránit. K takovému kroku je potřeba pouze čtvrtina poslanců a vláda nedisponuje blokační většinou ani přibližně,“ píše Marian Kechlibar a poukazuje tak na to, že v Německu by kauza z Brém mohla dost razantně zamíchat politikou. A to i s politikou otevřených dveří.

Merkelová mlčí

K aféře se zatím nevyjádřila pouze Angela Merkelová. A, jak konstatuje Kechlibar, je to svým způsobem styl kancléřky. Největší kauzy prostě promlčí a nevyjadřuje se k nim. Ale zároveň Kechlibar poukazuje na to, že Merkelová není v současné situaci tak pevná v kramflecích, jako v minulých obdobích a kauza jí může rázně vstoupit do plánů. Což se uvidí ve volbách v Bavorsku, které budou na podzim a kde Merkelové strana drží většinu.

+

Obyčejní Němci jsou imigranty přežraní. Jejich Refugees Welcome je mrtvé a víc než mrtvé. Lidé politiku otevřených dveří odsuzují, brání se jí, po celém Německu za nevšímavosti médií probíhají obrovské demonstrace, německá protiimigrantská strana AfD je na vzestupu a každá kauza s imigranty jí přilévá další a další voliče. A právě podvody s udílením azylů a korupční jednání azylových úředníků je pořádný kopanec do důvěry lidí ve státní složky. Věc se může přelít do radikálního odporu proti vládní politice jak otevřených dveří, tak i neinformujících médií.

-

Jo, bezpracně si nahrabat, to jednoho zláká. A zlákalo to i brémské azylové úředníky, kteří si z azylových řízení udělali druhý vedlejší příjem. To, že tím podkopali celou politiku, my můžeme brát jako velkou výhodu. Vládní proimigrantské strany v Německu v tom mohou slyšet svůj umíráček. Ale jelikož politici si z nějakého veřejného mínění dělají kulové, možná že to s ničím nepohne. Zkrátka se pojede dál, s dveřmi dokořán a se zkázou Evropy v očích.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace