Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo víc zářil? Monika, Livie nebo Viktorie? Finské hlášení o svítící blondýně

01.06.2018
Kdo víc zářil? Monika, Livie nebo Viktorie? Finské hlášení o svítící blondýně

Foto: Facebook

Popisek: Manželé Babišovi nasedají do vládního letounu směr Finsko

Zatímco ve vyspělých demokratických státech se politikům lež nebo podvod nevyplácí a rezignují kvůli sebemenšímu prohřešku či dokonce jen chybě podřízeného, v naší zemi je tomu právě naopak. Až děsivé je zjištění, že u nás nejvíce ve volbách bodují obvinění kandidáti. Právě na tomto faktu staví svoji taktiku hnutí ANO. Tvrdošíjně trvá na tom, aby se stal jejich guru, podezřelý z podvodu při čerpání evropských dotací, za každou cenu premiérem, protože mu voliči dali nejvíce preferenčních hlasů. Premiér v demisi si navíc sám svůj pošramocený mediální obraz vylepšuje všemi možnými způsoby. I s pomocí svítící manželky.

Značnou pozornost nedávno vyvolal fakt, že manželka Andreje Babiše Monika odletěla společně s ním na první zahraniční cestu. Některá média v souvislosti s tím upozornila, že se Babišová údajně  několik měsíců  vymlouvá na to, že se kvůli nemoci nemůže zúčastnit výslechů na policii v kauze Čapí hnízdo, kde rovněž figuruje mezi obviněnými. Server Forum24.cz tuto podivnou okolnost velmi ostře komentoval: „Manželka premiéra v demisi, která se svatby dočkala jen díky loňským parlamentním volbám, společně s uzavřením svazku získala i nové dovednosti, mezi které patří nestydaté lhaní, v němž je její muž přeborníkem.“ 

Plácat se v opičce pod jezem není úplně fajn!

Ale nechme nyní stranou, zda je Monika Babišová  nemocná či ne. Také zneužívání zdravotního stavu  pro různá alibi není totiž v Česku ničím výjimečným a na pranýř by kvůli tomu měli být staveni spíše lékaři, co to umožňují. Větší rozruch vyvolalo, jak se Babiš se svou manželkou po návštěvě Finska chlubil na svém Facebooku. V dalším příspěvku, adresovaném lidu (s jeho typickým oslovením „Čau, lidi“) ovšem nejprve vysvětlil, proč jeho vláda nepodpořila návrhy, aby byly zrušeny pokuty za použití alkoholu na vodě. „Jedno, dvě pivka při sjíždění řeky jsou podle mě ok, ale nemůžeme to úplně rozvolnit. Ono plácat se v opičce pod jezem, není úplně fajn,“ vtipkoval.   

Finské hlášení o svítící blondýně

A pak se zasnil (jak sám přiznal) a podal hlášení z návštěvy Finska, přičemž se pochlubil, že ho poprvé na služební cestě doprovázela jeho paní. „Z toho se stalo obří téma, protože je blonďatá a svítí v davu v davu, lidi si ji všímali stokrát víc než toho, že s námi letěla početná podnikatelská skupina.“ Přítomnost své ženy zdůvodnil následovně: „Pro začátek vám můžu prozradit,  že  všechny naše finské partnery překvapila, jak má dobrou angličtinu i tím, jak byla připravená.  Nevím, která paní premiérová před ní naši zem takhle reprezentovala.“ Finské protějšky tím deklasoval do pozice hlupáků, které překvapuje, že manželka premiéra členské země EU hovoří anglicky. A Čechy coby národ, o němž se nepředpokládá, že by paní premiérová byla připravena a v obraze. Babiš si také pochvaloval, jak šla ve Finsku  na odbyt jeho kniha O čem sním, když náhodou spím. Z reakcí jeho čtenářů je ale zřejmé, že většina z nich má z jeho hlášení legraci.

 

A co Livia a Viktorie?

Babiš při neomaleném chvástání zcela nekolegiálně zazdil předchůdkyně své ženy.  Vysokoškolské vzdělání a především vědeckou činnost v oblasti ekonomie, kterou má za sebou například bývalá paní premiérová i první dáma Livia Klausová, ovládající tři jazyky, zřejmě pokládá za nepodstatné přednosti.

Stejně tak asi pozapomněl na milou a elegantní paní premiérovou Viktorii Špidlovou, která sice nezářila ve Finsku, ale zato okouzlila manželku amerického prezidenta Bushe Lauru Bushovou.  A tento pár nadchnul při týdenní cestě do USA také stovky krajanů. Českého premiéra tehdy přijal nejen prezident Bush, ale i viceprezident Cheney (o čemž zatím Andrej Babiš pouze sní, když  náhodou spí). Viktorie  Špidlová se po návratu domů přiznala, že se za celý život tolik nefotografovala jako v Americe a nikde nezažila tak vřelé přijetí od stovek lidí.

Vložil: Adéla Hofmanová